سخنوران

 


اپلیکیشن سخنوران

 

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

لباس مناسب سخنرانی کدام است؟ (بخش سوم)

 

 

یکی از عوامل مهم در افزایش میزان تاثیرگذاری در سخنرانی و...، نحوه‎ی انتخاب پوشاک است. بطوری‎که افراد با انتخاب لباسی مناسب ناخودآگاه مصمم‎تر و حرفه‎ای‎تر به نظر می‎آیند و از سوی مخاطبین جدی گرفته می‎شوند. در پست پیشین تیم سخنوران درباره‎ی برخی از \"اصول و قوانین مرتبط با پوشش بانوان\" با شما سخن گفتیم؛ پست امروز دنباله‎ی مطالب قبلی است.


1- شلوار مناسبی انتخاب کنید

 

 

شلوار جین تنگ قطعاً شلوار مناسب روز سخنرانی نیست!!! این نوع شلوار مختص تیپ به اصطلاح \"اسپورت\" است و پوششی غیر رسمی محسوب می‎شود. شلوار روز اجرا بهتر است نخی باشد و مدل شلوار شما راسته باشد، امّا آنقدر تنگ نباشد که نتوانید در سالن اجراء به‎راحتی راه بروید. اگر از یک مانتوی رنگ روشن استفاده می‎کنید، بهتر است رنگ شلوارتان تیره باشد تا این ترکیب رنگ در پوشش شما تعادل ایجاد کند.

 

2- در انتخاب کفش دقت کنید

 

 

عموماً در اولین نگاه کت و شلوار یا مانتوی شما توجه سایرین را به خود جلب می‎کند؛ امّا بعد از مانتو قطعاً کفش شما به چشم می‎آید. انتخاب یک کفش مناسب به عواملی چون: رنگ، طرح، جنس و حتی پاشنه‎ی کفش بستگی دارد. رنگ کفش نیز مثل رنگ مانتو نباید به اصطلاح \" جیغ\" یا زننده باشد. به‎طور مثال: اگر کفش شما رنگ فسفری دارد باید بگوییم، هیچ نگران آنچه می‎گویید نباشید، زیرا همه‎ی توجه مخاطب به رنگ کفش‎های شما معطوف شده نه سخنان‎تان!!!

درباره‌ی طرح کفش هم باید بگوییم استفاده از کفش‎های سگک‎دار، پولکی، توری یا زنجیردار چندان مرسوم نیست و برازنده‎ی یک سخنران نخواهد بود. کفش یک سخنران باید طرحی ساده امّا متفاوت داشته باشد که این تفاوت را می‎توانید با سلیقه‎ی شخصی خودتان ایجاد کنید. جنس کفش برای مناسبات رسمی عموماً چرم است.

موضوع بعدی پاشنه‎ی کفش شما است. کفش‌های پاشنه بلند با سطح مقطع کم برای یک سخنران مناسب نیست. کفش‎های شما باید به نحوی انتخاب شود که بتوانید به راحتی از پله‎های سکوی سخنرانی بالا بروید یا اگر خواستید در حین اجرا راه بروید این کار را به‎راحتی هرچه تمامتر انجام دهید. بنابراین کفش‎هایی که پاشنه‎های نوک‎تیز و بلند دارند، قطعاً گزینه‎ی مناسبی برای روز اجراء نخواهند بود. حتی کفش‌هایی که به \"کفش‌های پاشنه تخم‌مرغی\" معروف‎اند با وجود پاشنه‎ی کوتاه‎شان، به دلیل گرد بودن پاشنه و لغزشی که در راه رفتن ایجاد می‎کنند، کارایی نخواهند داشت.

پاشنه‎ی کفش روز اجراء بهتر است، حداقل سه سانت و حداکثر پنج سانت باشد تا تعادل شما در حین راه رفتن حفظ شود.

 

3- شال یا روسری کدام بهتر است؟

 

 

 

انتخاب شال یا روسری به سلیقه‎ی شخصی شما و تناسب آن با مانتو شلوار و کفش‎تان بستگی دارد. شال عموماً برای صورت‎های کشیده و بزرگ مناسب است و روسری نیز با صورت‎های گرد و ظریف تناسب بیشتری دارد. در مورد رنگ شال و روسری نیز بهتر است، رنگ پوست‎های تیره از رنگ‎های گرم مانند: سرمه‎ای، زرشکی و... استفاده کنند و رنگ پوست‎های روشن رنگ‎های ملایم‎تری را به‎کار ببرند مانند: صورتی چرک، سفید، آبی نیلی و...  

به صورت کلی این نکته را باید بگوییم که مهم‎ترین اصل برای پوشش سخنرانی این است که شما به عنوان سخنران لباسی فاخر و راحت به تن داشته باشید و پوشش‎تان به گونه‌ای باشد که سخنان شما را تحت تأثیر قرار ندهد…

 

 

 

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.