چگونه مصاحبه شغلی موفق داشته باشیم؟ - سخنوران بنیانگذار آموزش فن بیان|آموزش سخنرانی

سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

چگونه مصاحبه شغلی موفق داشته باشیم؟

مصاحبه شغلی

 

همه ما روزی به این فکر کرده ایم که باید چگونه در یک مصاحبه کاری و مصاحبه شغلی شرکت نماییم و چه کنیم که عالی ظاهر شویم؟ چگونه بتوانیم توانمندی هایمان را در مدت زمان بسیار کوتاهی ثابت بکنیم؟ چگونه سوالاتی که از ما در مصاحبه شغلی پرسیده می شود را به نحو بسیار مطلوبی پاسخ دهیم؟ چگونه باید لباس بپوشیم و ظاهر بشویم؟ باید چه زبان بدنی داشته باشیم و چه رفتاری را در پیش بگیریم؟

 

فیلم آموزشی مصاحبه موفق شغلی: قسمت 1

  

 

 

فیلم آموزشی مصاحبه موفق شغلی: قسمت 2

 

 

فیلم آموزشی مصاحبه موفق شغلی: قسمت 3

 

 

فیلم آموزشی مصاحبه موفق شغلی: قسمت 4

 

 

فیلم آموزشی مصاحبه موفق شغلی: قسمت 5

 

 

فیلم آموزشی مصاحبه موفق شغلی: قسمت 6

 

من حسین زند به همراه استاد محمد علی حسینیان بنیانگذار آموزش سخنوری حرفه ای در ایران به وجوه متعدد و موارد مختلف این حوزه می پردازیم.

 

مصاحبه شغلی

 

دکتر زند: آقای دکتر، برخی از عزیزان توصیه می کنند که برای ورود به یک مصاحبه شغلی راحت باشید، خودتان باشید و لزومی به در نظر گرفتن موارد متعدد و خاصی نیست. نظر شما در این باره چیست؟

 

مصاحبه شغلی

 

دکتر حسینیان: من هم خدمت عزیزان سلام عرض می کنم. به نظرم این رویکرد صد در صد غلط است. ما وقتی درباره شخصیت صحبت می کنیم، باید متوجه باشیم هرکس یک شخصیت فردی و یک شخصیت اجتماعی دارد. شخصیت اجتماعی شخصیتی است که مربوط به دیگران است یعنی شخصیتی است که قرار است برای ما ایجاد منافع نماید. شخصیت فردی مربوط به خودمان و افرادی معدود و محدودی است که در حریم شخصی ما حضور دارند، افرادی مانند پدر،رمادر، همسررو فرزند و برخی دوستان صمیمی.

 

مصاحبه شغلی

 

شخصیت اجتماعی، شخصیت حرفه ای، متنفذ و اثرگذاری باید باشد که بتواند بر دیگران تاثیر بگذارد وگرنه کسی شما را به عنوان یک فرد حرفه ای که موقعیت و نقش مناسب دارد، در نظر نمی گیرد. و طبیعتا به چنین شخصی، شغلی مهم و یا موقعیت با اهمیتی واگذار نخواهد شد. وقتی قرار است در یک موقعیت بخصوصی و بر اساس یک موضوع مورد نظر و مشخصی ورود بکنید، حرف بزنید، نظر بدهید، ایجاد ارتباط کنید و تاثیر بگذارید باید بدانید که همه اجزای شخصیتی ، رفتاری، گفتاری و حتی نوع پوشش و ظاهر مد نظر قرار می گیرد.

 

مصاحبه شغلی

 

هنگامی که برای کسب شغل مناسبی در یک مصاحبه شغلی شرکت می کنید باید ظاهر شما از رسمیت خاصی برخوردار باشد. به یاد دارم در جایی برای استخدام عزیزانی که مراجعه می کردند، مصاحبه شغلی انجام می دادم. در بین شرکت کنندگان، جوان متخصصی با تیشرت و شلوار جین هم شرکت کرده بود که این ظاهر برای آن کار، ظاهر نامناسبی بود. و ظاهر نامناسبش در ابتدا برای من ذهنیت منفی ایجاد کرد.

 

مصاحبه شغلی

 

گو اینکه بعد از وقت گذاشتن و صحبت کردن با او ذهنیتم قدری تغییر کرد اما یادمان باشد که پایدارترین برداشت های ذهنی در شروع رابطه اتفاق می افتد. که به همین سبب ظاهر اهمیت ویژه ای می یابد و این ظاهر است که در ابتدا بر دیگران تاثیر می گذارد. همه ما قبل از اینکه شنیده شویم، دیده می شویم. و باید همه تلاشمان را بکنیم که درست دیده شویم .

 

مصاحبه شغلی

 

دکتر زند: درباره نکته ای که در مورد پوشش و لباس مطرح کردید، آیا می توان چنین برداشتی کرد که برای شرکت در مصاحبه شغلی برای هر کاری در هر حوزه ای باید یک نوع لباس رسمی ، مثلا کت وشلوار، بپوشیم؟ یا اینکه  لباس رسمی در هر شغلی تعریف مشخصی دارد؟ به طور مثال برای شرکت در مصاحبه شغلی در حوزه سینمایی و یا برای تصاحب سمتی در حوزه مدیریت یا فروش با پوششی یکسان ظاهر می شویم؟ آیا لباس رسمی تعریف عامی دارد؟

 

مصاحبه شغلی

 

استاد حسینیان: قاعدتا شما باید به طبیعت هر کاری احترام بگذارید. فرض بفرمایید ظاهر کسی که بخواهد در فروشگاه لوکس فروشی کار کند تفاوت می کند نسبت به کسی که قرار است به عنوان مدیر مالی در یک شرکت ایفای نقش نماید. باید ظاهر من متناسب با شغلی باشد که انتخاب می کنم. برای دریافت بهتر این مطلب باید توجه ویژه ای به مقوله نقش داشته باشیم. یکی از تفاوت های اساسی شخصیت اجتماعی و شخصیت فردی در این است که برای ایجاد شخصیت اجتماعی قدرتمند باید ظاهری متناسب با نقش و موقعیت اجتماعی ام را بسازم.

 

مصاحبه شغلی

 

این ایفای نقش دقیقا مانند یک بازیگری حرفه ای است. منتها تفاوت در این است که بازیگر حرفه ای  در آن زمینه ای که نقش بازی می کند تخصصی ندارد و فرد حرفه ای در نقشی که ایفا می کند سال ها کار کرده و متخصص است. و فقط کافی است شخص حرفه ای متناسب با نقش اجتماعی بخصوص اش، ظاهر بخصوص اش را ایجاد نماید. ظاهر منحصر به فرد قدرتمندی که دیده می شود و در اولین برخورد در مصاحبه شغلی می گویند این همان کسی است این کار برازنده اوست و به تعبیری "طرف این کاره است ".

 

مصاحبه شغلی

 

دکتر زند: در بسیاری از مصاحبه های شغلی شاهد این هستیم که شرکت کنندگان از زبان بدن خاصی استفاده می کنند. مثلا به فرم خاصی می نشینند، از دست ها به فرم خاصی استفاده می کنند و. . . که این حرکات از قبل تمرین شده و آنها را تبدیل به عروسک کوکی می کند. گویا آموزش زبان بدن که به این عزیزان داده شده به گونه ای است که برای همه یک نسخه واحد می پیچد. لطفا نظرتان را درباره این آموزش های ابتدایی و پیش پا افتاده بفرمایید؟

 

مصاحبه شغلی

 

دکتر حسینیان: خیلی از موارد و مطالبی که درباره آموزش زبان بدن مطرح گردید در جامعه ما بیشتر جنبه ژست پیدا کرده است اما زبان بدن ژست نیست.

 

مصاحبه شغلی

 

ژست زبان بدن منحصر به فردی است که در هرکسی نهادینه شده و تبدیل به یک سری رفتارهای مشخص و معین می گردد که این رفتارها کمک می کند به وزن، وقار و متانت من در فضای ارتباطی.

 

مصاحبه شغلی

 

اما مسئله زبان بدن مقوله همسویی و هماهنگی رفتارهای زبان تنی و حرکات اندامی واکنشی من است نسبت به مفاهیم فضای ارتباطی. همین زبان بدنی که در این لحظه سخن گفتن با شما از آن استفاده می کنم یا منطبق بر مفاهیمی است که می گویم یا عکس العملی است نسبت به رفتار یا سخن شما و یا واکنشی است نسبت به اتمسفرِ حاکم برفضایِ ارتباطیِ بین ما.

 

مصاحبه شغلی

 

پس زبان بدن قبل از اینکه یاد گرفتنی باشد، امری ذاتی و باطنی است. انطباق مفاهیم ذهنی با حرکات اندامیِ رفتاریِ واکنشی، زبان بدن را رقم می زند. حرکت اندامی اگر کنشی باشد، رفتار محسوب می شود و زبان بدن نیست و مربوط به شخصیت من است.

 

مصاحبه شغلی

 

هر کدام از ما انسان ها رفتار و حرکات اندامی ثابت و مشخصی داریم که این مربوط به شخصیت ماست. که در حوزه روانشناسی و روانکاوی از روی رفتارهای هر فرد، به شخصیت او پی می بریم. اما زبان بدن، حرکت اندامی واکنشی است، انطباقی است ذهنی حسی.

 

مصاحبه شغلی

 

دکتر زند: تا اینجا مقوله ظاهر و سپس زبان بدن و رفتار را مطرح فرمودید. اگر موافق باشید پیرامون این موارد، نکات کاربردی و عملی را برای مخاطبین عزیز مطرح نمایید.

دکتر حسینیان: بنده در خدمت شما هستم اما باید بیشتر از اینکه نکات را صرف تکنیک در نظر بگیریم، باید بحث باید و نبایدهای رفتاری و گفتاری را مطرح نماییم. تلاش بر این است که نکات کاربردی خدمت عزیزان ارائه شود تا بر اساس آنها به بهترین نوع برخورد با مسائل را اتخاذ کنند.

 

مصاحبه شغلی

 

مواردی در اینجا مطرح خواهد شد که تا به امروز نتایج مثبتی را به بار آورده است و نه موارد تجربه نشده ای که احتمالا می تواند کمک کند. در انتها بیان این نکته را ضروری می دانم که به کار گرفتن هرکدام از این نکات نیاز به روانشناختی مخاطب دارد یعنی چه مواردِ عینی می تواند ذهنیتِ قدرتمندی را در ذهنِ مخاطب و مصاحب ما ایجاد نماید.

 

مصاحبه شغلی

 

دکتر زند: برای در نظر گرفتن اصول تشریفات و اتیکت در مقوله ظاهر، به چه نکات و مواردی اشاره می فرمایید و چه بایدها و نبایدهایی را باید رعایت نمود؟

دکتر حسینیان: تلاش من بیشتر اشاره به چند نکته مهم و اساسی است، نکاتی که رعایت نمودن آنها ما را مصون می دارد از ایجاد ذهنیت منفی در مخاطب و پس از آن هرکس متناسب با فردیت، شخصیت و نقش اجتماعی خود به روش استفاده و پیاده سازی این موارد در ظاهر می رسد.

 

مصاحبه شغلی

 

مسئله اصلی در مقوله ظاهر، هماهنگی ظاهر با موضوع است که در قسمت قبل اشاره ای کلی به آن کردیم. برای ایجاد این هماهنگی حتما باید تلاش کنیم که مخاطب ما را به عنوان فردی لایق، متخصص، فرهنگی و وزین قلمداد کند.

 

مصاحبه شغلی

 

این مسئله ای بسیار مهم است. ما هنوز در کشوری زندگی می کنیم که مردم برای کسانی که اهل فکر و فرهنگ، اهل مطالعه و دانش، اهل اطلاعات و تخصص هستند، ارزش و احترام قائل هستند. با اینکه متاسفانه تمایل به مادی گرایی درکشورمان در حال گسترش می باشد، اما در نهایت ما باز برای کسانی که عقلانیت را سرلوحه کارشان قرار می دهند ارزش قائل می شویم. پس اینجا یک نکته مهم وجود دارد، خیلی پیروِ مد نباشید. لزوما قرار نیست لباس من بر اساس مد روز انتخاب شود بلکه لباس من در عین سادگی و آراستگی و در عین ظرافت و زیبایی  باید تاثیرگذار باشد.

 

مصاحبه شغلی

 

رنگ لباس و ترکیب بندی و هارمونی رنگ ها نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. تیرگی لباس در منظر دیگران حس جدیت را ایجاد می کند. برای کسانی که قرار است شغل های مهم و خطیر را در اختیار بگیرند و یا قرار است که در فضاهای سازمانی حضور یابند پیشنهاد می کنم که آقایان از کت و شلوارهای با رنگ تیره و خانم ها نیز از مانتو یا روپوش های تیره رنگ استفاده نمایند. در بین رنگ های تیره مانند قهوه ای تیره ، خاکستری تیره و... مشکی و سورمه ای از جایگاه ویژه ای در حوزه تشریفات برخوردار هستند.

 

مصاحبه شغلی

 

 دقت کنید طیف رنگی کت، شلوار، پیراهن، کمربند، کیف، کفش و جوراب دارای هارمونی و هماهنگی باشد. مثلا درباره جوراب یادآوری این نکته ضروری است رنگ جوراب را یا با کفش و یا با شلوار هماهنگ نمایید و استفاده از جوراب سفید توصیه نمی شود. در آقایان رنگ کمربند با رنگ کفش و در خانم ها رنگ کیف با رنگ کفش هماهنگ باشد. نکته مهم دیگر اینکه مارک دوخته شده بر روی آستین کت برای تشریفات و اتیکت نبوده و باید قبل از استفاده کنده شود. 

 

مصاحبه شغلی

 

دکتر زند: سوال مهمی که ذهن بسیار از بینندگان را به خود مشغول کرده است، نحوه استفاده از زیورآلات زینتی در مصاحبه شغلی است. چگونه از این قبیل اقلام استفاده کنیم که برای ما ایجاد تشخص نموده و به شان و شخصیت ما هم آسیب و ضرری نرساند؟ البته تقاضا دارم که در این حوزه برای آقایان و بانوان به تفکیک توضیح بفرمایید.

 

مصاحبه شغلی

 

دکتر حسینیان: نکته مهم این که در راستای حضور حرفه ای و ایجاد تشخص متنفذ، تمام تلاشتان را بکنید که وسایلی که در ظاهرتان دیده می شود و از آنها استفاده می کنید، جنبه کاربردی داشته باشد تا زینتی. مثلا ساعتی که از آن استفاده می کنید جنبه کاربردی داشته باشد و برای دیدن ساعت از آن استفاده کنید و یا مثلا انگشتری که در انگشت سبابه از آن استفاده می شود می تواند نشانگر اعتقاد و مرام شما باشد. البته در مذاکرات حرفه ای که می تواند منافع مادی بسیار زیادی را برای ما به ارمغان بیاورد، می توانیم از موارد زینتی و زیورآلات استفاده نماییم.

 

مصاحبه شغلی

 

در مصاحبه شغلی شاهد آن هستیم که برخی از آقایان و خانم ها از چند انگشتر استفاده می کنند، یا دستبند به دست می کنند و یا مردانی که زنجیر طلا به گردن می آویزند که این موارد خیلی توصیه نمی شود.

 

مصاحبه شغلی

 

 به یاد داشته باشید که ما با تمام لحظات و دقایق زندگی مردم کاری نداریم و هرکس می تواند هر ظاهری را که دوست می دارد انتخاب کند. اما در مصاحبه شغلی و مصاحبه کاری رعایت کردن نکات و اصولی حائز اهمیت است و می تواند به دیگران تصویر منفی و ذهنیت نامطلوب بدهد. همین جا یک توصیه اکید و جدی به خانم ها می کنم که در مصاحبه های شغلی از لاک هایی با رنگ جیغ و پر رنگ استفاده نکنند.

 

مصاحبه شغلی

 

 پس در مسئله زیورآلات جنبه کاربردی بودن آنها را در اولویت قرار دهید، بعد از آن می تواند شکیل و تاثیرگذار هم باشد. برای آقایان استفاده از یک انگشتر منطقی و تعداد بیشتر از آن ذهنیت مطلوبی ایجاد نمی کند، اما برای خانم ها تا دو انگشتر هم ایرادی ندارد. ترجیحا از دستبند و ساعت های براق استفاده نشود.

 

مصاحبه شغلی

 

رفتن به سمت تجملات و رفتن به سمت دیده شدن های تجملی خیلی به صلاح فرد مصاحبه شونده در مصاحبه کاری نیست. در مصاحبه شغلی استفاده از آرایش های غلیظی که مناسب فضاهای مهمانی می باشد هم توصیه نمی شود. آرایش باید محو و ملایم باشد. تمام تلاش ها و دقت نظرهایی که در مقوله لباس، پوشش، آرایش و به طور کلی ظاهر در مصاحبه شغلی انجام می دهیم برای ایجاد وقار و متانت در ذهن شخص مصاحبه کننده است.

 

مصاحبه شغلی

 

دکتر زند: خردمندان عرصه ارتباطات اعتقاد دارند که تصویر ذهنی لحظات آغازینی که از شما در ذهن مخاطب شکل می گیرد، پایدارترین تصویرهاست و به راحتی قابل تغییر و یا پاک شدن نیست و تفاوتی هم نمی کند که این تصویر مثبت و یا منفی باشد. بر همین اساس در باب زبان بدن و بایدها و نبایدهای آن لطفا توضیحاتی بفرمایید.

 

مصاحبه شغلی

 

دکتر حسینیان: در اینجا به مقوله مهم قلمرو و حفظ قلمروی شخصی و سازمانی دیگران می پردازم.

 

مصاحبه شغلی

 

بارها شاهد این ماجرا بودم کسانی که برای مصاحبه شغلی و مصاحبه کاری شرکت می نمایند، در اتاق را باز می کنند و بعد از ورود به سمت فرد مصاحبه کننده رفته و دستشان را برای دست دادن جلو می آورند. این رفتار کاملا اشتباه است.

 

مصاحبه شغلی

 

ما حتما باید حریم و قلمروی طرف مقابل را رعایت نماییم. اولا قرار نیست تا نزدیکی طرف مصاحبه کننده پیش بروید. خردمندان عرصه ارتباطی بعد از ورود به محل مصاحبه، علی الخصوص فضایی که برای اولین بار به آن وارد شده اند، نزدیک در ورودی می ایستند و منتظر تعارف یا اجازه طرف مقابل می مانند. پس از آن است که با حفظ فاصله با طرف مقابل بر روی یکی از صندلی ها با رعایت احترام و ادب می نشینند.

 

مصاحبه شغلی

 

یادتان باشد برای نشستن، نزدیک ترین صندلی به مصاحبه کننده را انتخاب نکنید. زیرا حس خوبی را منتقل نخواهید کرد. با رعایت حریم و حفظ قلمروی طرف مقابل، حس خوبی در وی ایجاد می کنید. ثانیا نسبت به دست دادن با طرف مقابل باید هوشیارانه عمل کنیم.

 

مصاحبه شغلی

 

در مصاحبه های شغلی اگر مصاحبه کننده خواست با شما دست بدهد، دست بدهید. در غیر این صورت شما به هیچ وجه پیش قدم در دست دادن نشوید.

 

مصاحبه شغلی

 

حتما جایگاه ها را در ارتباط رعایت نمایید. جایگاه ها بر سه نوع اند: سازمانی، ساختاری و ماهیتی. کسی که از ما بزرگتر است جایگاه ساختاری دارد مانند رابطه پدر با فرزند. کسی که در یک سازمان از شما موقعیت بالاتری دارد، جایگاه سازمانی دارد مانند رابطه رئیس و مرئوس. کسی که در مقوله ای خاص از شما بیشتر و بهتر می داند، دارای جایگاه ماهیتی است مانند نسبت پزشک با بیمار.

 

مصاحبه شغلی

 

حتما اجازه دهید کسی که دارای جایگاه است در دست دادن با شما پیش قدم شود، و در غیر این صورت نیازی به دست دادن نیست. یادتان باشد در هنگام دست دادن، دست را به صورت مستقیم نگه دارید نه متمایل به بالا نه متمایل به پایین. در هنگام دست دادن، حتما تماس چشمی برقرار کنید و در همان لحظه سر را به نشانه تایید تکان دهید.

 

مصاحبه شغلی

 

دو نکته بسیار مهم: اول آنکه نیاز به فشار دادن محکم دست طرف مقابل نیست و دوم آنکه در لحظه دست دادن، دستتان خیس و عرق کرده نباشد.

 

مصاحبه شغلی

 

حتما کسانی که تعریق بالایی دارند، دستمال به همراه داشته و قبل از دست دادن، دستشان را خشک نمایند وگرنه حسِ بدِ دستِ خیس در دستِ طرفِ مقابل پس از رها کردن دست شما، خود از مواردی است که در ذهن طرف مقابل ذهنیت منفی ایجاد می نماید.

 

مصاحبه شغلی

 

دکتر زند: مسئله نگاه کردن، موضوع بسیار مهمی است. و در این موضوع مردان متهم می شوند به نگاه بد و بد نگاه کردن. لطفا توضیح بفرمایید که نگاه کردن حرفه ای چگونه است و چه نکاتی را باید رعایت نماییم؟ مردان باید به زنان چگونه نگاه کنند که متهم به نگاه بد نشوند که اگر مردی به چنین چیزی متهم گردد تمام ارتباطات حرفه ای و کاری و همه شخصیت و شان او زیر سوال می رود؟

 

مصاحبه شغلی

 

دکتر حسینیان: برای حرفه ای گری ما نیاز به نگاه سالم و موثر داریم که ارتباطی جدی با مقوله حریم و قلمرو دارد.

 

مصاحبه شغلی

 

در نگاه کردن حتما به ارتفاع نشستن و ایستادن دقت کنید. به طور مثال اگر طرف مقابل شما نشسته و شما ایستاده اید، با تنظیم فاصله تان، چشمتان در ارتفاع مناسبی قرار بگیرد.

 

مصاحبه شغلی

 

به هیچ وجه در حالتی که او نشسته است، بالای سر او به حالت چشم در چشم قرار نگیرید. به طور کلی ما قرار نیست با طرف مقابل چشم در چشم شویم یا به تعبیری به او زُل بزنیم، چون دیگر این نوع نگاه سالم و موثر نیست و همین نوع نگاه آقایان است که به خانم ها حس بدی را منتقل می کند.

 

مصاحبه شغلی

 

 ما گاهی در لحظاتی خاص از سخن گفتن برای تایید گرفتن از طرف مقابل با او چشم در چشم می شویم و سرمان را به نشانه تایید تکان می دهیم. اما در اکثر مواقع ما باید به قسمت بالای صورت طرف مقابل یا پیشانی و یا به مثلث میان ابروان و چشمان او نگاه کنیم. به این نوع نگاه کردن می گوییم نگاه سالم و موثر.

 

مصاحبه شغلی

 

در هنگام صحبت کردن طرف مقابل به هیچ وجه به دهان او نگاه نکنید. هر از چند گاهی نگاهتان را به سمتی متمایل کنید و دوباره خیلی سریع نگاهتان را به قسمت بالای صورت طرف مقابل معطوف نمایید که اگر این بازگشت به صورت او و با تاخیر انجام شود، به او حس بی توجهی را منتقل می کند.   

دکتر زند: در زمان مصاحبه شغلی یکی از مواردی که مورد ارزیابی و دقت قرار می گیرد بحث اعتماد به نفس، اقتدار و عزت نفس شخص مصاحبه شونده است. برای القا نمودن حس اعتماد به نفس و اقتدار به شخص مصاحبه کننده باید چگونه بایستیم، چگونه بنشینیم و به طور کلی چگونه رفتار کنیم و از چه زبان بدنی استفاده نماییم؟ در این باره لطفا توضیح بفرمایید.

 

مصاحبه شغلی

 

دکتر حسینیان: زمانی که ایستاده اید سعی بکنید راست قامت باشید، دست ها در کناره ها و شست دست پاها را لمس نماید، کف دست به سمت عقب باشد، گردن کمی کشیده و سر از تن فاصله بگیرد گویی سر شما را از بالا نگه داشته اند. همین حالت شق و رقی کمک می کند به ایجاد اعتماد به نفس و تاثیر شما بر طرف مقابل.

 

مصاحبه شغلی

 

در زمان نشستن سعی کنید که نظم اندامی در شما رعایت شود ولی هرگز به سمت جلو متمایل نشوید و به هیچ وجه روی مبل مانند محفلی دوستانه رها نشوید، لم ندهید و پهن نشوید. باید در عین داشتن نظم اندامی نشان بدهیم که آمادگی لازم را هم داریم. چه در زمان ایستادن و چه در زمان نشستن.

 

مصاحبه شغلی

 

در عین حالی که نظم اندامی را رعایت کردید، چهره شما باید باز و مطمئن باشد و حتما تبسم هم بر لب داشته باشید. نباید چهره ای عبوس و گرفته داشته باشیم گویی در مصاحبه شغلی ما در حال ارزیابی کردن او هستیم.

 

مصاحبه شغلی

 

تبسم، خنده ای از روی فرح و شادمانی نیست بلکه تبسم خنده ای حاکی از احترام است و بدین معناست که فارغ از این که حال درونی من در این لحظه چگونه است، برای احترامی که برای تو قائل هستم لبخند بر لب دارم. به یاد داشته باشید که تبسم لبخندی است که دندان ها در آن دیده نمی شوند.

دکتر زند: آقای دکتر بسیار از شما سپاسگزار هستم. بینندگان عزیز فراموش نکنید که ما قبل از اینکه شنیده بشویم، دیده می شویم و احترام و حرمت درونی می تواند برای ما زبان بدنی توام با صداقت و احترام به دیگران به ارمغان بیاورد.

 

 

ادامه دارد ...

 تهیه و تنظیم: علی شمس

 

 

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.