آموزش فن بیان: لحن - قسمت پنجم - سخنوران بنیانگذار آموزش فن بیان|آموزش سخنرانی

سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

آموزش فن بیان: لحن - قسمت پنجم

 کلاس سخنرانی-کلاس فن بیان و سخنرانی-کلاس فن بیان و سخنوری-آموزش فن بیان-آموزش فن بیان و سخنوری-دوره فنبیان-دوره سخنرانی-اصول و فنون مذاکرات-زبان بدن

 

همه تکنیک هایی که در فن بیان استفاده می شود جهت تصویرسازی کلام برای مخاطب است. اگر شما نتوانید با کلمات و جملات سخنرانی خود، برای مخاطبان تصویر بسازید، به شدت از تاثیرگذاری کلام شما کاسته خواهد شد. بسیاری از متخصصان فن بیان اعتقاد دارند که مهمترین موضوع فن بیان، لحن است. لحن احساس گوینده سخن است که بر کلامش ساری و جاری است.

 

 

جهت مشاهده کلیپ بعدی کلیک نمایید>>

 

 

به نام خداوند شعر و سخن

و اما مصرع بعد:

درآن نوبت، که بندد دست نیلوفر، به پای سرو کوهی دام،

*تا اینجای شعر این تنها مصرعی است که تصویر متفاوتی نسبت به محتوای قبلی شعر دارد.

حتی بدون دانش ادبیاتی و مفاهیم تاریخی مرتبط با این مصرع، به راحتی می توان تشخیص داد که تصویر این مصرع با سایر ابیات متفاوت است. نیلوفر و سرو کوهی که یکی گلی زیبا و دیگری نماد همیشه سبز است نشان از لطافت و خوشی و جشن و مهربانی دارد. گو اینکه نیلوفر گل مرداب است و شاید بتوان با این تصویر حتی خوشی و خوشحالی شاعر را هم در اختفای مرداب غم و اندوه و وحشت غرق شدن به فراموشی سپرد ولی به هر حال تصویر این مصرع با مصراع قبلی کاملا متضاد است.

با توجه به مصرع های بعد کمی تضاد این دو تصویر برای ما روشن می شود. هنگامی که شاعر خطاب به محبوبش می گوید گرم یاد آوری یا نه من از یادت نمی کاهم. به نظر می رسد تصویر دو مصرع قبل هم با این جملات متناسب باشد به این مضمون که هم در شرایط سخت و دلهره آور و هم در هنگام شادی و خوشحالی، شاعر به یاد عزیزش هست چه او به فکر شاعر باشد و چه نباشد
خوب گمان کنم الان وقت آن رسیده است که مجدادا شعر را بخوانید و به تصویرهایی که در ذهن دارید فکر کنید. خود را در چنین شرایطی تصور کنید. قبول دارم لحن دشواری است. ترکیبی از عشق و عاطفه و دوست داشتن همراه با ترس و دلهره و چشم انتظاری و نگران از سرنوشتی نامعلوم، عناصر تشکیل دهنده لحن این شعر است.

باز هم این نکته را یادآور می شوم که این تصاویر، این برداشت ها و تفاسیر، محصول تفکرات و اندیشه ها و تجربه های زیستی من است. ممکن است شما تجربه های زیستی متفاوت و اندیشه و تفکر دیگری نسبت به شعر داشته باشید که البته هیچ ایرادی که ندارد که وجود این مسئله تعدد لحن خوانش شعر را می تواند با تعداد انسان های روی کره زمین برابر کند. فقط مهم این است که لحن شما مبتنی بر تصاویری باشد که از اندیشه و تجربه زیستی شما نشات می گیرد و بتوانید این مجموعه تصاویر را با یک سناریو به هم وصل کنید و در نهایت بتوانید یک فیلم سینمایی از این سناریو بسازید. حالا شما دیگر قادر هستید که با لحن درست شعر را برای مخاطب بخوانید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.