سخنوران


  

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  چگونه روان صحبت کنیم؟ قسمت اول

   

   

  استحکام و قوام سخن از یک سو و روان و سلیس سخن گفتن از سوی دیگر، دو بال اثرگذار در سخنرانی است. قدرت عضله زبان و لبها و از طرف دیگر چالاکی و سرعت عمل این عضله ها، استحکام و روان بودن سخن را ایجاد می کند. در این ویدئو تست حروف نوک زبانی که شامل حروف ل، ت، ن، د می شود مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. شما می توانید با انجام این تمرین ها، سرعت عمل عضلات زبان و لب ها را بسنجید.

   

   

  سرعت درست حرف زدن تاثیر بسیاری در روان صحبت کردن و شمرده سخن گفتن دارد. یکی از ایرادات و اشکالاتی که باعث می شود حرف زدن و سخن گفتن شما چذابیت لازم را نداشته باشد، نداشتن سرعت لازم هنگام سخنرانی است. اگر شما بیش از اندازه کند سخن بگویید و یا بیش از اندازه تند سخن بگویید در هر دو صورت روان سلیس سخن گفتن شما و شیوایی سخن شما از بین می رود. می خواهیم بررسی کنیم تا ببینیم علت کند و آهسته صحبت کردن و یا تند و سریع حرف زدن چیست و چگونه می شود آن را برطرف کرد.

  سرعت حرف زدن در زبان فارسی محدودیت خاصی ندارد البته به شرطی که تمامی مخارج حروف درست و صحیح تلفظ شود. اگر شما با تمرینات مداوم و مستمر روی تلفظ دقیق و درست حروف، مهارت لازم را کسب کنید متوجه می شوید که با سرعت معبن و مشخصی هم می توان صحبت کرد. چون از یک جایی به بعد تند حرف زدن باعث خورده شدن بعضی حروف و یا به اصطلاح جویده جویده تلفظ کردن آن می شود. و این همان نقطه ای است که به سلیس و روان صحبت کردن و شیوایی کلام اسیب می زند.

  بسیاری از افراد هنکام صحبت کردن به خصوص اگر تند صحبت کنند، برخی از حروف مثل ت، ن، د، ر و ... را کامل و درست تلفظ نمی کنند. به طور مثال اگر روزهای هفته را نام ببرید و یا از دیگران بخواهید که این کار را انجام دهند، اغلب آن ها به این صورت روز های هفته را تلفظ می کنند. شمبه، یشمبه، دوشمبه، سه شمبه، چارشمبه و ...

  ملاحظه می کنید که در این نوع تلفظ حرف میم جایگزین حرف نون شده است. علت این است که به علت ضعف عضله زبان و نداشتن تمرکز لازم روی تلفظ هجای حروف، حرف میم جایگزین شده است. همچنین بسیاری از افراد حتی حرف ک را در یکشنبه تلفظ نمی کنند. همین امر باعث می شود که شما بتوانید با سرعت بسیار زیاد روزهای هفته را شمارید و آن را تلفظ کنید. حالا کافیست با کمی دقت و تمرکز روی مخرج حروف و تلفظ دقیق و درست آن، مجددا روزهای هفته را بشمارید. حالا می بینید که دیگر با سرعت قبل نمی توان سخن گفت و شما مجبور خواهید شد به دلیل تلفظ درست و دقیق هجای حروف، سرعت سخن گفتن خود را پایین بیاورید. همین امر است که باعث می شود شما شمرده حرف بزنید و وقتی دیگران به سخن و کلام شما گوش می دهند احساس کنند که شما سلیس و روان صحبت می کنید.

    روان و سلیس صحبت کردن به قدرت عضله زبان و لب ها و همچنین به سرعت عمل این عضلات بستگی دارد. تلفظ قدرتمند حروف و یک صدای قدرتمند و ورزیده می تواند کلام و سخن شما و سخنرانی شما را قدرتمند و جذاب کند و اثرگذاری سخنرانی شما را بسیار بالا ببرد. برای اینکه شما صدای قدرتمندی داشته باشید و حروف را بتوانید دقیق و درست و قدرتمند تلفظ کنید نیاز است یک سری از تمرین هایی که مربوط به تنفس، صداسازی و تلفظ است را باید انجام دهید. حالا می خواهیم یکی از این تمرین ها را که مربوط به تلفظ حروف نوک زبانی است را با هم انجام دهیم. یک تست تلفظ که شما می توانید متوجه شوید که عضله زبانتان ضعف دارد یا نه و اگر دارای ضعف است به چه صورت باید آن را برطرف کنید. چهار حرف ل، ت، ن، د حروف نوک زبانی هستند که اگر یکبار این چهار حرف را تلفظ کنید متوجه می شوید که این چهار حرف از برخورد نوک زبان به لثه و دندان ها به وجود می آید.

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.

  کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • قاسمي
  • سخنوران
  • صالحی
  • مهنام تهرانی
  • قاسمي

   لینک

   سلام
   زمان صحبت س من ميزنه چه تمريني بايد انجام بدم؟

   0 پاسخ
  • صالحی

   لینک

   متشکرم جالب بود. تا حالا به قضیه این جوری نگاه نکرده بودم

   0 پاسخ
  • مهنام تهرانی

   لینک

   سلام
   من این تمرین رو نمی تونم انجام بدم خیلی زبونم گیر می کنه. من تو گفتن حرف ل خیلی مشکل دارم مخصوصا که با حرف ر هم بیاد که کلا قاطی می کنم. از بچگی همین طوری بودم. میشه راهنمایی کنید.

   0 پاسخ
  • سخنوران

   لینک

   خانم تهرانی عزیز
   علت گیر کردن و عدم توانایی در تلفظ این حروف مربوط به ضعف در عضله زبان و عدم کنترل کافی روی نفس است. اگر شما مرتب تمرین های مربوط به کنترل تنفس و تمرین های شمعک که مربوط به تقویت عضله زبان و لبهاست را انجام دهید این مشکل برطرف می شود.

   0 پاسخ

  Please publish modules in offcanvas position.