چگونه روان صحبت کنیم؟ قسمت اول - سخنوران بنیانگذار آموزش فن بیان|آموزش سخنرانی

سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

چگونه روان صحبت کنیم؟ قسمت اول

 چگونه روان صحبت کنیم

 

استحکام و قوام سخن از یک سو و این که چگونه روان صحبت کنیم از سوی دیگر، دو بال اثرگذار در ارائه جذاب سخنرانی است. قدرت عضله زبان و لبها و از طرف دیگر چالاکی و سرعت عمل این عضله ها، استحکام و روان بودن سخن را ایجاد می کند. اگر می خواهید که از فن بیان قوی و قدرتمند برخوردار شوید باید بتوانید روان و سلیس سخن بگویید. در این ویدئو تست حروف نوک زبانی که شامل حروف ل، ت، ن، د می شود مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. شما می توانید با انجام این تمرین ها، سرعت عمل عضلات زبان و لب ها را بسنجید. 

 

 

سرعت درست حرف زدن تاثیر بسیاری در روان صحبت کردن و شمرده سخن گفتن دارد. یکی از ایرادات و اشکالاتی که باعث می شود حرف زدن و سخن گفتن شما جذابیت لازم را نداشته باشد، نداشتن سرعت لازم هنگام سخنرانی است. اگر شما بیش از اندازه کند سخن بگویید و یا بیش از اندازه تند سخن بگویید در هر دو صورت روان سلیس سخن گفتن شما و شیوایی سخن شما از بین می رود. می خواهیم بررسی کنیم تا ببینیم علت کند و آهسته صحبت کردن و یا تند و سریع حرف زدن چیست و چگونه می شود آن را برطرف کرد.

 

چگونه روان صحبت کنیم

 

سرعت حرف زدن در زبان فارسی محدودیت خاصی ندارد البته به شرطی که تمامی مخارج حروف درست و صحیح تلفظ شود. اگر شما با تمرینات مداوم و مستمر روی تلفظ دقیق و درست حروف، مهارت لازم را کسب کنید متوجه می شوید که با سرعت معبن و مشخصی هم می توان صحبت کرد. چون از یک جایی به بعد تند حرف زدن باعث خورده شدن بعضی حروف و یا به اصطلاح جویده جویده تلفظ کردن آن می شود. و این همان نقطه ای است که به سلیس و روان صحبت کردن و شیوایی کلام آسیب می زند. رعایت تلفظ دقیق هجاها یکی از شاخصه های مهم چگونه روان صحبت کنیم است.

بسیاری از افراد هنکام صحبت کردن به خصوص اگر تند صحبت کنند، برخی از حروف مثل ت، ن، د، ر و ... را کامل و درست تلفظ نمی کنند. به طور مثال اگر روزهای هفته را نام ببرید و یا از دیگران بخواهید که این کار را انجام دهند، اغلب آن ها به این صورت روز های هفته را تلفظ می کنند. شمبه، یشمبه، دوشمبه، سه شمبه، چارشمبه و ...

 

چگونه روان صحبت کنیم

 

ملاحظه می کنید که در این نوع تلفظ حرف میم جایگزین حرف نون شده است. علت این است که به علت ضعف عضله زبان و نداشتن تمرکز لازم روی تلفظ هجای حروف، حرف میم جایگزین شده است. همچنین بسیاری از افراد حتی حرف ک را در یکشنبه تلفظ نمی کنند. همین امر باعث می شود که شما بتوانید با سرعت بسیار زیاد روزهای هفته را شمارید و آن را تلفظ کنید. حالا کافیست با کمی دقت و تمرکز روی مخرج حروف و تلفظ دقیق و درست آن، مجددا روزهای هفته را بشمارید. حالا می بینید که دیگر با سرعت قبل نمی توان سخن گفت و شما مجبور خواهید شد به دلیل تلفظ درست و دقیق هجای حروف، سرعت سخن گفتن خود را پایین بیاورید. همین امر است که باعث می شود شما شمرده حرف بزنید و وقتی دیگران به سخن و کلام شما گوش می دهند احساس کنند که شما سلیس و روان صحبت می کنید.

 

چگونه روان صحبت کنیم

 

  یکی از موارد مهم در این که چگونه روان صحبت کنیم قدرت عضله زبان و لب ها و همچنین سرعت عمل این عضلات است. تلفظ قدرتمند حروف و یک صدای قدرتمند و ورزیده می تواند کلام و سخن شما و سخنرانی شما را قدرتمند و جذاب کند و اثرگذاری سخنرانی شما را بسیار بالا ببرد. برای اینکه شما صدای قدرتمندی داشته باشید و حروف را بتوانید دقیق و درست و قدرتمند تلفظ کنید نیاز است یک سری از تمرین هایی که مربوط به تنفس صحیح در سخنرانی، صداسازی و تلفظ است را باید انجام دهید. حالا می خواهیم یکی از این تمرین ها را که مربوط به تلفظ حروف نوک زبانی است را با هم انجام دهیم. یک تست تلفظ که شما می توانید متوجه شوید که عضله زبانتان ضعف دارد یا نه و اگر دارای ضعف است به چه صورت باید آن را برطرف کنید. چهار حرف ل، ت، ن، د حروف نوک زبانی هستند که اگر یکبار این چهار حرف را تلفظ کنید متوجه می شوید که این چهار حرف از برخورد نوک زبان به لثه و دندان ها به وجود می آید.

مطابق ترتیب زیر می توانید این حروف را تمرین کنید.

تمرین حروف نوک زبانی

لَ تَ نَ دَ                     لا تا نا دا

لِ تِ نِ دِ                     لی تی نی دی

لُ تُ نُ دُ                     لو تو نو دو

 

چگونه روان صحبت کنیم

 

سرعت در این تمرین بسیار مهم است. شما باید با سرعت کم تمرین را شروع کنید و سعی کنید به مرور زبان سرعت تلفظ حروف را افزایش دهید. لازم به ذکر است که دست پیدا کردن به سرعت مطلوب در تلفظ این حروف به تمرین های قدرتی عضله زبان و لب ها هم بستگی دارد. عضله ابتدا نیاز به قدرت دارد و بعد از این مرحله است که شما می توانید تمرین های سرعتی را انجام دهید. لذا توصیه می شود در ابتدا تمرین های شمعک و سایر تمریناتی که به قدرتمند شدن عضله زبان و لب ها کمک می کند را انجام دهید و سپس به سراغ تمرین های سرعتی بروید.

 

چگونه روان صحبت کنیم

 

این تکنیک های فن بیان به شما کمک می کند تا از نظر تلفظ حروف و کلمات به مهارت دست پیدا کنید و روان و سلیس و شمرده صحبت کنید. اما وجه دیگر این که چگونه روان صحبت کنیم مربوط به بیان موثر است. در مورد تمرین های تلفظ، فرض بر این است که دایره واژگان کاربردی شما مطلوب است و شما مشکلی در انتخاب کلمات برای موضوع سخنرانی ندارید و فقط مشکل تلفظ و فن بیان دارید. اما واقعیت امر این است که تمرین های تلفظ و تکنیک های فن بیان، آخرین مرحله ای است که در روان و سلیس صحبت کردن به شما کمک می کند. 

 

چگونه روان صحبت کنیم

 

اولین مرحله در مقوله چگونه روان صحبت کنیم، تفکر شفاف است. مرحله بعدِ چگونه روان صحبت کنیم قدرت بیان و انتخاب کلمات، و مرحله آخر فن بیان و قدرت تلفظ است. لذا سخنوران برای آنکه روان و سلیس سخن بگویند باید در ابتدای امر، نسبت به موضوع سخنرانی باندازه کافی فکر و تمامی ابعاد موضوع را کند و کاو و اطلاعات لازم را کسب کنند و اگر نیاز به تحقیق یا آموزش های دیگری برای تسلط پیدا کردن به موضوع سخنرانی دارند را انجام دهد تا نسبت به موضوع سخنرانی از یک خط ذهنی منسجم و متمرکز برخوردار شوند. 

 

چگونه روان صحبت کنیم

 

فکر منسجم و متمرکز، کلمات را بر زبان شما جاری و ساری می کند. در واقع قدرت تفکر و قدرت انتخاب کلمات از یک جنس است. علت آن است که ما بدون کلمات نمی توانیم تفکر کنیم. بنابراین هر قدر که در مورد یک موضوع، عمیق تر و دقیق تر بیاندیشیم، واژگان و کلمات بیشتری هم در اختیار ما برای بیان موضوع سخنرانی قرار می گیرد. تمرینات کارگاهی سخنوری با هزاران دانشجوی سخنرانی به من آموخته است که بسیاری از سخن آموزانی که مشکل روان و سلیس صحبت کردن دارند، مشکل آن ها نداشتن فکر عمیق و دقیق و صحیح نسبت به موضوع سخنرانی است. البته مشکلات تکنیکی مانند مناسب نبودن دایره واژگان کاربردی و سایر تکنیک های فن بیان و همچنین مشکلات فن بیان مانند ضعف عضلات زبان و لب ها هم می تواند مزید بر علت شود. ولی اعتقاد من بر این است که فکر عمیق و دقیق و صحیح نسبت به موضوع سخنرانی می تواند تا حدودی سایر مشکلات تکنیکی را پوشش دهد. 

 

چگونه روان صحبت کنیم

 

توصیه ای که به سخنوران دارم این است که اگر می خواهند در مورد موضوعی سخنرانی کنند، در وهله اول به سراغ اینترنت و ویکی پدیا نروند. شما هرگز نمی توانید از درون فضای مجازی و یا هر منبع مورد مطالعه دیگری به یک خط ذهنی منسجم و شفاف نسبت به موضوع مورد سخنرانی دست پیدا کنید. شما باید ابتدا در مورد موضوع سخنرانی فکر کنید و هر آنچه که می توانید و توان و قدرت اندیشیدن دارید به کار گیرید و رئوس همه آنچه که محصول تفکرتان است را یادداشت کنید. زمانی به سایر منابع مانند کتاب، اینترنت، ویکی پدیا یا سایر منابع رجوع کنید که در مورد موضوع سخنرانی فکرتان به جایی نرسد. وقتی توان اندیشیدن به یک موضوع به انتها می رسد، تازه برای شما سوالات زیادی پیش می آید که به شما کمک می کند اگر هم در سایر منابع به دنبال اطلاعات می گردید، خط ذهنی تان را گم نکنید. 

بسیاری از سخن آموزان در کارگاه فن بیان و سخنرانی همیشه سوال می کردند که ما چگونه می توانیم بدون اینکه به منابع رجوع کنیم در مورد یک موضوع فکر کنیم؟ پاسخ این است که تجربیات زیستی هر انسانی منابع غنی و سرشار از اطلاعات ناب و دسته اول است که می تواند دستمایه تفکر شما قرار گیرد. کافی است ارتباط موضوع سخنرانی با تجربه زیست و زندگی خود را جستجو کنید. سرنخ های بسیار را می توانید ردیابی کنید که آغاز سلسله اطلاعاتی است که مسیر و خط ذهنی شما را تعیین می کند. وقتی موضوعی به ذهنتان می رسد سعی کنید آن را بلند بلند بیان کنید. با خودتان حرف بزنید و برای خودتان سخنرانی کنید. هر موضوع جدیدی هم به ذهنتان رسید مجددا همین کار را تکرار کنید. می توانید صدای خودتان را هم ضبط کنید تا مطالب از یادتان نرود. این تمرین، بسیار به روان و سلیس صحبت کردن شما کمک می کند و قدرت انتخاب کلمات و قدرت فن بیان و سخنرانی شما را افزایش می دهد. 

 

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.