سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

چگونه با کلاس صحبت کنیم؟

آموزش فن بيان و سخنراني: چگونه با کلاس صحبت کنيم

 

ما چگونه مي توانيم با کلاس حرف بزنيم؟ در طول اين سالها مراجعات بسيار زيادي داشتم با همين عنوان که ما چگونه مي توانيم با کلاس حرف بزنيم؟ با کلاس حرف زدن به چه معنا است و چه کساني مي توانند اين کار را انجام دهند؟ هر کسي که بتواند با يک نگاه متمايز به کلام و بيان، سخنان خودش را ارائه کند، سخنان او، صحبت هاي او و گفتار او داراي امتيازات ويژه اي مي شود به اين معنا که شاخص مي شود و وقتي هر چيزي شاخصه و امتياز پيدا کند، حائز رتبه و درجه مي شود.

در واقع به نظر مي رسد استفاده از واژه باکلاس به معناي با کلاس بالاتر است. به اين معنا که هر نوع سخن گفتني از يک سطح يا کلاسي برخوردار است. اما سخن گفتني باکلاس مي شود که از سطح بسيار بالاتري برخوردار باشد. اين برخورداري بايد در حوزه دايره واژگان، نوع تلفظ، تکنيک هاي بياني، لحن و فن بيان صورت گيرد.

 

 

 بنابراين چگونه با کلاس صحبت کنيم، به اين معنا است که قصد داريم سخن ما به چشم بيايد، به سمع و نظر برسد و حائز اهميت و رتبه و درجه شود. براي اين که اين اتفاق بيفتد اول از همه بايد در مورد موضوعي که مي خواهيد سخن بگوييد، مرتبه موضوع و کلمات تخصصي مربوط به آن موضوع را به خوبي بشناسيد يا حداقل قدري بشناسيد.

آشنايي با واژگان تخصصي حوزه هاي مختلف، مي تواند سخنراني و سخنوري شما را از ديگران متمايز کند و به مسئله چگونه با کلاس صحبت کنيم کمک شایانی کند. شايد آشنايي با تمامي واژگان و کلمات تخصصي موضوعات مختلف ممکن نباشد ولي حداقل مي توان شاخص ترين، پرکاربردترين و مشهورترين واژگان مرتبط با موضوع سخنراني را شناخت و در هنگام سخن گفتن از آن ها بهره برد. اين کار باعث مي شود که سخنراني شما از حالت معمولي خارج شود و حائز درجه و رتبه شود. حالا ديگر مخاطب شما مي داند که با کسي طرف است که از خودش قدرتمندتر است.

 

آموزش فن بيان و سخنراني: چگونه با کلاس صحبت کنيم

 

فراموش نکنيد، در ارتباطات کلامي انساني، کسي که مي تواند از واژگان غني تر و بياني تر و تخصصي تر استفاده کند، نسبت به ديگران صاحب قدرت و مرتبه و اهميت مي شود. بنابراين سعي کنيد همه اهتمام خود را در يادگيري واژگان و غني کردن دايره واژگان کاربردي به کار گيريد.

  به طور مثال اگر قرار باشد من در حوزه روانشناسي سخن بگويم بايد يک سري از اصلاحات و کلمات رايج حوزه روانشناسي را بشناسم. اين جا بسياري از افراد به اشتباه فکر مي کنند لزوما بايد سراغ کلمات بيگانه برويم. نه من اعتقادي ندارم. نه به اين معنا که اصلا از کلمات بيگانه استفاده نمي کنم، خير، به اين معنا که کلمات بيگانه را زماني که واقعا لازم باشد استفاده مي کنيم، نه هميشه. چون نبايد فصاحت سخن هم زير سوال برود. سخن بايد رسايي لازم را داشته باشد. سخن بايد غير از اين که بليغ باشد فصيح هم باشد يعني شيوايي لازم را داشته باشد.

 

آموزش فن بيان و سخنراني: چگونه با کلاس صحبت کنيم

 

در استفاده از واژگان بيگانه و خارجي نکته قابل تاملي وجود دارد. بسياري از افراد زماني که به این موضوع فکر می کنند که چگونه با کلاس صحبت کنيم و يا به عبارتي متمايز صحبت کنند، به وفور در سخن و گفتار خود از واژگان زبان هاي ديگر استفاده مي کنند. گو اينکه استفاده به جا از اين نوع کلمات مي تواند کلام و گفتار شما را متمايز و برجسته و صاحب کلاس کند، استفاده نابجا و بي مورد از اين واژگان باعث شلختگي در کلام و از بين رفتن فصاحت و بلاغت آن مي شود. استفاده نابجا نه تنها سخنراني و سخنوري شما را متمايز نمي کند که برعکس تصوير منفي را در ذهن مخاطب به جا مي گذارد و شما را به عنوان فردي تازه به دوران رسيده و خام و بلوغ نيافته در ذهن مخاطب به تصوير مي کشد.

اما منظور از استفاده به جا و نابجا از کلمات بيگانه چيست؟ يک اصل کلي در سخنراني اين است که تا زماني که واژه ترجمه شده رسا و همه فهم و پرکاربرد در زبان موجود است، استفاده از واژه هاي بيگانه و خارجي هيچ گونه ضرورتي ندارد. به عنوان مثال برخي که از واژه بيگانه satellite به جاي ماهواره استفاده مي کنند. واژه ماهواره بسيار زيبا و پرکاربرد و جاافتاده است و هيچ لزومي ندارد شما براي ايجاد تمايز و يا با کلاس حرف زدن به جاي ماهواره از کلمه بيگانه  satelliteاستفاده کنيد.

 

آموزش فن بيان و سخنراني: چگونه با کلاس صحبت کنيم

 

البته ممکن است واژه هايي هم باشد که بهتر است از اساس نام بيگانه آن استفاده شود چون در زبان فارسي ترجمه مناسبي که همگان استفاده کنند ندارد. به عنوان مثال با آنکه رايانه براي ترجمه لغت کامپيوتر به کار رفته ولي هنوز اين واژه همگاني نشده است و اگر کسي از لغت کامپيوتر استفاده کند ايراد و اشکالي ندارد. نکته اي که مهم است اين است که در مورد کلماتي که ترجمه مناسب دارند از اين کار استفاده نکنيد.

به بحث خود در مورد آشنايي با لغات و واژگان تخصصي در حوزه هاي مرتبط با سخنراني برگرديم. وقتي من در حوزه سخنراني و فن بيان صحبت کردم، از يک سري کلمات استفاده کردم. بليغ، فصيح، رسايي، شيوايي، ببينيد اين ها کلماتي هستند که جزء واژگان رايج حوزه بيان و سخنوري است. اگر در زمينه روانشناسي سخنراني مي کنم يا حرف مي زنم يا در جلسه اي مي خواهم گفته هايي را مطرح کنم، بايد يک سري از اصطلاحات را بدانم. مثلا بيمار بيقرار، مثلا اضطراب و تشويش، مثلا افسردگي و استرس، مثلا ناهنجاري هاي اجتماعي، سرخوردگي، جراحت هاي فکري و روحي و ذهني. ببينيد پس مثلا در يک زمينه اي مثل روانشناسي ما حداقل بيش از شايد هزاران واژه اي داشته باشيم که رايج است و مي توانيم با استفاده از آن واژاگان رايج، به قول معروف با کلاس حرف بزنيم.

 

آموزش فن بيان و سخنراني: چگونه با کلاس صحبت کنيم

 

نکته دوم در مورد اینکه چگونه با کلاس صحبت کنيم اين است که حتما در بيان کلمه بايد دقت لازم را انجام داد. به اين معنا که فرض کنيد من مي خواهم بگويم که در سينِما سروش فيلم لاتاري در سِئانس، دقت بفرماييد در سينِما , نه سينَما، سينِما لفظ درست است. نکته دوم در مورد واژه سِئانس است. نگفتم سانس، ببينيد پس مسئله تلفظ مسئله مهمي است. تلفظ صحيح کلمات به خصوص کلماتي خارجي و بيگانه اي که توسط عامه مردم اشتباه تلفظ مي شود مي تواند منجر به تمايز در کلام شود و سطح و کلاس سخن گفتن را بالا ببرد.

وقتي مي خواهيد تلفظ کنيد بايد يک مقداري ملا لغتي باشيد يا به قول خودمان ملا نقطي باشيد. ببينيد همين الان استفاده از واژه ملانقطي به جاي ملالغتي از همين موارد است. واژه ملالغتي وجود خارجي ندارد و واژه درست ملانقطي است و اين تنها واژه اي است که در لغتنامه دهخدا آمده است. ملانقطي کسي است که با کم و زياد شدن يک نقطه نوشته از خواندن آن عاجز آيد. آدم کم سواد. (فرهنگ لغات عاميانه‌ي جمال زاده ). کسي که تا تمام نقطه‌ها و اعراب و حرکات کلمه‌اي نوشته نباشد نمي تواند بخواند. (يادداشت به خط مرحوم دهخدا). کسي که به جزئيات رسوم و آداب قانون يا قاعده يا رسمي پاي بند و مقيد است و تا رعايت همه نشود امر را ناقص شمارد در صورتي که همه براي صحت امر ضروري نيست. ملانقطي به معناي کسي است که به تمامي قواعد اعرب گذاري و نقطه گذاري پايبند است و  همه فواصل را رعايت و دقيق تلفظ مي کند. پس بحث تلفظ و اداي کلمات و واژگان نکته دومي است که مي تواند باعث ايجاد تمايز و شاخص شدن کلام شود.

 

آموزش فن بيان و سخنراني: چگونه با کلاس صحبت کنيم

 

نکته سوم در مورد اینکه چگونه با کلاس صحبت کنيم اين است که موقع سخن گفتن از کلمات داراي مصدر استفاده کنیم. به طور مثال گفته مي شود فلاني تاثير پذيري زيادي دارد و متاثر از اين جريان است، از همين تکنيک استفاده شده است. بعد از استفاده از واژه تاثيرپذيري، به کار بردن کلمه متاثر، که کلمه مصدري است که اينجا به وزن مشخصي رفته و تبديل به اسم  مفعول شده است.

يا به عنوان مثال وقتي مي گوييم جهت تلطيف کلام بايد از تکنيک هاي آوايي و صداسازي بهره برد، در اين جمله هم استفاده از کلمه تلطيف يکي از همين موارد است. يعني دقيقا اينجا از اسم تفعيل استفاده کردم براي اينک کلمه در وزن خاصي برود و روايت مصدرگونه اش حفظ بشود و اين نوع استفاده باعث تاثيرگذاري بيشتر کلمه و متمايز شدن و شاخص شدن کلام و گفتار مي شود.

 

آموزش فن بيان و سخنراني: چگونه با کلاس صحبت کنيم

 

در مثال ديگر وقتي بيان مي شود که اگر ما مي خواهيم عدالت اجرا شود، بايد تعديل در رفتار بکنيم و قطعا متعادلانه به موضوعات بپردازيم. استفاده از دو واژه تعديل و متعادلانه که به صورت مصدرگونه از واژه عدالت گرفته شده است باعث تمايز و شاخص شدن سخن مي شود. پس اگر بتوانيم از کلمات هم جنس در سخن و سخنراني استفاده کنيم، مي توانيم بر تاثيرگذاري کلام خود بيفزاييم و به نوعي سخن و گفتار خود را متمايز از ديگران جلوه دهيم.

 

آموزش فن بيان و سخنراني: چگونه با کلاس صحبت کنيم

 

اندازه صدا و سرعت حرف زدن هم در تمايز و شاخص شدن کلام و گفتار بسيار مهم است. ما انتظار نداريم که کسي که متمايز و شاخص حرف مي زند و يا به عبارت ساده تر باکلاس حرف مي زند، سريع حرف بزند و کلمات را بسيار با شتاب و جويده جويده ادا کند. همچنين استفاده از اندازه صدا هم در باکلاس حرف زدن بسيار مهم است. اندازه صداي مناسب و پرهيز از از فراز و فرود زياد صدا مي تواند در اين زمينه به شدت راهگشا باشد.

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.