آموزش فن بیان | تمرین فن بیان | کلمات قصار - سخنوران بنیانگذار آموزش فن بیان|آموزش سخنرانی

سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

آموزش فن بیان | تمرین فن بیان | کلمات قصار

تمرین فن بیان-آموزش فن بیان-استاد فن بیان-کارگاه فن بیان-دوره فن بیان-کلاس فن بیان

 

بیان استفاده هنرمندانه از کلام است به این معنا که می تواند برای مخاطب تصویر بسازد. از بهترین تمرین های فن بیان، کارورزی و دست ورزی با کلمات و جملات بزرگان است. تمرین کلمات قصار به همراه سایر تمارین فن بیان مانند تمرین واژه پردازی، تمرین متن خوانی، تمرین دکلمه شعر نو، تمرین محتوای سخنرانی، تمرین حافظ خوانی و تمرین مترادف سازی می تواند راهنمای موثری برای سخن آموزان فن بیان و سخنرانی باشد.

 

 

بیان استفاده هنرمندانه از کلام است. در حقیقت بیان کلام نیست. بسیاری از ما می توانیم حرف بزنیم ولی شاید نتوانیم به صورت بیانی گفتار خود را ارائه کنیم. وقتی می گوییم بیانی به این معناست که بتوانیم با استفاده از کلمات تصویرسازی کنیم و کلام خود را به نحوی ارائه کنیم که علاوه بر اینکه مخاطب کلام ما را می شنود بتواند کلام ما را در ذهن خود به صورت تصویری ببیند و تخیل کند. 

 

تمرین فن بیان-آموزش فن بیان-استاد فن بیان-کارگاه فن بیان-دوره فن بیان-کلاس فن بیان

 

در بحث بیان تمرین های متعددی وجود دارد اما یکی از مهمترین و موثرترین تمرین هایی که می توانیم از طریق آن تداعی و تلقی درستی از عبارات و واژگان داشته باشیم و بتوانیم واژه پردازی و سخن پردازی کنیم باید ذهن و اندیشه ما با گفته ها و بیانات بزرگان و حکما و فلاسفه و اندیشمندان قرین و همنشین شود.

همیت گفته های بزرگان در بیانی بودن آن هاست. لزوما گفته بزرگان یک مفهوم نو تازه نیست بلکه با یک بیان بدیع گفته شده که به جان و دل من و تو می نشیند.

اگر سری به کتابخانه ها بزنید و یا در اینترنت جستجو کنید کتاب ها و یا صفحات بسیاری را می توانید بیابید که کلام و پیام بزرگان اندیشه را که اصطلاحا به کلمات قصار معروف و مشهور است، به صورت موضوعی مانند عشق، عدالت، آزادی و ... در اختیار شما قرار می دهد.

یکی از کلمات قصاری که یادم می آید از مرحوم دکتر شریعتی است که در مورد تاریخ می گوید "تاریخ، گورستانی است تاریک و طولانی". چرا می گوید گورستان؟ چون تاریخ قبل از ماست و مرده است. ما در مورد گذشتگان و پیشینیان و هر آنچه که قبلا بوده و امروز نیست صحبت می کنیم. چرا می گوید تاریک؟ چون تاریخ نقاط ابهام بسیاری دارد. تاریخ پر از ندانستن های ماست و ما دقیقا نمی دانیم بسیاری از اتفاقات مهم تاریخی چگونه رقم خورده است. چرا می گوید طولانی؟ چون خیلی پیش از ماست و ما با تاریخ چندهزار ساله بشر مواجه هستیم که حوادث و وقایع و رویدادهای مهمی در آن اتفاق افتاده است.

اگر دقت کنید مشاهده می کنید که این جمله در عین زیبایی و لطافتی که دارد چقدر هم بیانی است. یعنی علاوه بر این که این جمله را می شنویم می توانیم آن را ببینیم و تصور و تخیل کنیم. استفاده از این کلمات قصار در سخنرانی و سخنوری می تواند زیبایی فن بیان شما را صدچندان کند و آن را به رخ مخاطب بکشد.

 

تمرین فن بیان-آموزش فن بیان-استاد فن بیان-کارگاه فن بیان-دوره فن بیان-کلاس فن بیان

 

کلمه قصار دیگری را از دکتر شریعتی در مورد حضرت زینب را برایتان نقل می کنم. ایشان می فرماید: "زینب زنی است که مردانگی در رکاب او جوانمردی آموخت". چقدر این جمله زیباست. با اینکه زینب زن است ولی مردانگی باید از او جوانمردی را بیاموزد. جوانمردی که حتی فرا و ورای مردی و مردانگی است. خیلی از ما مردی و مردانگی داریم اما جوانمردی دیگر مربوط به درخشش و تلالو چهره و سیمای انسانی است. زینب با اینکه زن است در حادثه کربلا کاری می کند کارستان که حتی بسیاری از مردهای زمانه هم نمی توانند آن کار را انجام دهند.

سعی کنید این کلمات قصار را بیابید و به آن ها فکر کنید و بررسی کنید که چرا این کلمات قصار این قدر تاثیرگذارند. از نظر بیانی آن ها را بررسی و وارسی کنید و تصویرهای آن را به ذهن بسپارید. این یکی از روش های به خاطر سپردن کلمات قصار برای استفاده در سخنرانی و سخنوری است.

 

تمرین فن بیان-آموزش فن بیان-استاد فن بیان-کارگاه فن بیان-دوره فن بیان-کلاس فن بیان

 

کلمات قصار ضرت امیر در نهج البلاغه هم می تواند راهگشای هنرجویان و سخن آموزان فن بیان و سخنرانی باشد. به عنوان مثال به این کلمات قصار حضرت امیر دقت کنید: " اُنْظُرْ الی مَا قَالَ، و لا تَنْظُر إِلَی مَنْ قَالَ "می فرمایند نگاه نکنید که چه کسی می گوید ببینید که چه می گوید. یا کلمات قصار بسیار زیبای " مَنْ كَرُمَتْ عَلَيْهِ نَفْسُهُ هَانَتْ عَلَيْهِ شَهَوَاتُهُ " (هر كه داراى نفس كريم و بزرگوار بود، خواسته هاى نفس در نزد او بى ارزش مى گردد). یا کلمات قصار دیگری چون " الْانْسانُ حَریصٌ عَلی‌ ما مُنعَ مِنْهُ " (انسان به چیزی که از آن منع می شود، حرص می ورزد)

این جملات علاوه بر اینکه تصویرسازند و معنی را بسیار روان و سلیس به مخاطب منتقل می کند متناسب با روحیات و ذهنیات مخاطب هم بیان شده اند.

 

تمرین فن بیان-آموزش فن بیان-استاد فن بیان-کارگاه فن بیان-دوره فن بیان-کلاس فن بیان

 

انیشتین دانشمند نام آشنای فیزیک کلمات قصاری به این مضمون دارد که از زیبایی بیانی هم برخوردار است. " دو چیز در جهان بی انتهاست: عظمت جهان و حماقت بشر"

چنین جملاتی که هنرمندانه از کلام برای بیان بدیع استفاده می کند می تواند تاثیر به سزایی در زیبایی و اثرگذاری سخنرانی و سخنوری داشته باشد و باعث تقویت فن بیان و ایجاد فن بیان قوی و قدرتمند می شود. برای انجام تمرین کلمات قصار شما باید روزانه یک جمله از بزرگان اندیشه انتخاب کنید، آن را از نظر بیانی بررسی کنید و تصویر آن را دریابید و آن را به ذهن بسپارید تا در حین سخنرانی و سخنوری متناسب با موضوع و محتوا از آن استفاده کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.