سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

معرفی کتاب فن بیان و صدا سازی

ارائه‌ی سخنی در خور با صدایی دلنشین و لحنی اثرگذار و با ادا و تلفظ قدرتمند و سالم  یکی از آرزوهای هر انسان امروزی مترقی است که برای گشایش مسیر ارتباطی خویشی و هموار نمودن راه ارتباط نسبت به وصول نتایج دلخواه سعی در استفاده از بیانی بی نقص می‌نماید.

در فن بیان سخن پردازی مطرح نیست که سخنگویی مورد بحث است. بیان سخندانی است و فن بیان سخنرانی است. فن بیان راز موفقیت هر انسان خوش سخن خواهد بود. انسان فاقد توانایی آواسازی بیانی حتی ارزشهای بیانی و بلاغی سخن زیبا را نیز در هنگام گفتن از بین خواهد برد. چه بسیار افراد ناشی در سخنوری، قدرتمند‌ترین و غنی‌ترین جمله و یا عبارت را در هنگام گفتن به نحوی می‌گویند که گویی هیچ چیزی گفته نشده و چه بسیار سخنوران حرفه‌ای که ساده‌ترین جملات و سخنان را به نحوی گفته‌اند که گویی زیباترین سخنی بوده است که تا این لحظه شنیده شده است.


فن بیان، فن چه گفتن نیست، فن چگونه گفتن است. از دیرباز این مقوله مورد توجه بوده است. در عرصه‌ینمایش که عمری بالغ بر 25 قرن تا به امروز دارد بازیگران و هنرپیشگان برای آنکه بتوانند نقش خود را به خوبی ایفا نمایند متوجه شدند که بخش اعظمی از تأثیر نقش‌آفرینی یک هنرپیشه بر بیان و صدای او می‌باشد و اینکه باید آنچه که می‌گوید را به مانند آنچه انجام می‌دهد منطبق بوده و مؤثر واقع شود.


بعدتر در دوران یونان باستان که سخنوری قدرتمند شد و نقش مهمی در مناسبات اجتماعی و سیاسی ایفا نمود، سخنوران قابل و ماهر آن روزگار به تقویت بیان خویش برآمدند. همچنانکه در سرگذشت دموستنس می‌خوانیم برای آنکه وی بتواند ضعف لهجه و گویش خود را برطرف سازد، ریگ و سنگ در دهان می‌گذاشت و به تمرین بیان می‌پرداخت و یا آنکه برای تقویت نفس و به مثابه آن صدای خود مسیر کوه را به سمت بالا می‌دوید و شعر می‌خواند. این موارد مشخص می‌کند که فن بیان و همینطور صداسازی از دیرباز مورد توجه برخی از افراد براساس شغل و حرفه‌ی خود بوده است.


با وارد شدن به دنیای مدرن و با گسترش ارتباط بار دیگر این مسئله مورد اهمیت واقع شد و با اختراع رادیو و ارتباط آن با مردم این مسئله جدیتی لازم به خود گرفت چرا که گویندگان رادیو که هیچ گونه ارتباطی با مخاطب جز با صدای خود نداشتند می‌بایست که می‌توانستند تنها از طریق صدای خود ارتباطی سالم و سازنده با شنونده خود برقرار ساخته و آنچه منظور و هدف برنامه‌ی رادیویی بود را به مخاطب منتقل سازند. شاید بتوان گفت که برای اولین بار این کارشناسان رادیویی بودند که به تدوین و یا حتی ابداع موارد کارساز در فن بیان پرداختند.


با اختراع سینما این امر به اوج خود رسید. سینما در سالهای اولیه ظهور خود صامت بود و فیلم‌ها بدون کلام و صرفاً با تصویر و یا به همراه موسیقی پخش می‌شدند اما برای آنکه سینما ناطق نیز باشد سالها کوشش جدی در این زمینه انجام گرفت. اما چون در ابتدا ابزار لازم نسبت به ضبط صدای بازیگران در صحنه‌ی فیلمبرداری وجود نداشت و نیز دوربین‌های فیلمبرداری به خاطر سر و صدای زیاد خود باعث مزاحمت در این کار می‌شدند و اصلاً قابلیت انجام این کار وجود نداشت پس از مدتها سعی و تلاش بنابر آن شد که فیلم‌ها را پس از فیلمبرداری و تدوین در استودیوهای مخصوص ضبط صدا، صداگذاری نموده و همچنین دوبله کنند. به این معنا که یا خود بازیگر و یا کسانی که از صدای مطلوب برخوردار و متناسب با شخصیت نقش آفرین بودند بر روی تصویر نقش حرف زنند و اینگونه بود که سینما ناطق شد. بعدتر نیز فیلم‌ها به زبان‌های دیگر متناسب با سرزمین مورد اکران نیز دوبله شد و اینجا بود که صداپیشگان یعنی کسانی که فقط و فقط با صدای خود باید همه چیز را و هر حسی را که بازیگر در آن لحظه ایفا نموده بود را منتقل نموده و باورپذیر نیز باشند.


به نظر می‌آید که دوبله فن بیان را به اوج خود رساند و امروز می‌توان گفت هر آنچه لازم است در فن بیان به شکل مدون و تمرین شده و تجربه شده وجود دارد.
اما امروز که عصر ارتباط است و آدمی هرچه می‌جوید در ارتباطات میان فردی، گروهی و حتی جمعی است و چون کلام و بیان جزء لاینفک ارتباطات است، فن بیان دیگر مختص به یک گروه خاص و یا حرفه‌ای به خصوص نیست و باید هر انسانی که به دنبال رسیدن به نتایج لازم در زمینه‌ی ارتباط می‌باشد بتواند که از بیان لازم و بطور کلی از صدای مؤثری برخوردار باشد.
در این کتاب به آموزش تکنیک‌های فن بیان و سپس به تمرینها و روشهای صداسازی پرداخته می‌شود تا از موارد آوایی بیان بتوانیم به بهترین نحو استفاده نموده و مؤثر واقع گردیم. بحثی از سخن‌پردازی و کلام فصیح و بلیغ در این مجموعه نیست که در کتاب بیان مؤثر کامل به آن پرداخته‌ام.
محمدعلی حسینیان

 

 

 

 

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.