سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

6 راهکار ساده برای تقویت فن بیان

 

فن بیان، یک مزیت به جهت رونق کسب کار که در صورت وجود اشکال در آن تبدیل به شکست در این عرصه می شود. یک لغزش ساده در نحوه ی صحبت می تواند به قیمت از دست رفتن یک فرصت عالی باشد، به همین منظور می بایست آن را جدی گرفت، زیرا ممکن است درها را به روی گفت و گویی مهم تر باز کند.

کلید واقعی یک فن بیان موفق،ارائه ی آن به صورت قانع کننده و موثر است و برای رسیدن به چنین چیزی ،نیاز به کسب مهارت های قوی زبانی به جهت صحبت کردن در جمع می باشد.

 

ارائه ی ایده ی ذهنی خود به یک کودک

باید بتوان، تا جای ممکن با عبارت ساده ایده ی ذهنی  را به مخاطب  منتقل کرد. کودکان نسبت به همتایان بزرگسال از تجربه ی کمتری برخوردار هستند، بنابراین نیاز است که ایده ها را ساده کرد. به همین جهت راهکار تمرین مورد نظر آن است که از استفاده ی اصطلاحات سخت پرهیز کرد و می توان به راحتی از عبارت های ساده و کوتاه در کلام استفاده کرد.

 

 

 

تمرین مکالمات کوتاه

کلام مختصر و کوتاه، فن بیان را تقویت می کند،تحت هیچ شرایطی در اولین  ملاقات با شخصی، نباید شروع به صحبت کرد.بلکه در عوض سعی کرد،صحبت کوتاهی در ارتباط با وضعیت آب و هوا، اخبار روز یا حتی در مورد پوشش شخص مورد نظر آغاز کرد.

 

یادداشت نکات اصلی

 

 

تمرین نوشتن می تواند بیشتر از تمرین فن بیان،به فرد کمک کرد،ایده ها را می بایست مجسم کرد و میزان تاثیرگذار بودن آن را سنجید. شاید فن بیان فرد در صحبت کردن مناسب به نظر برسد، اما در زمان یادداشت،امکان دارد، متوجه شد نکات مهمی فراموش گشته و یا در ارتباط با یکی از نکاتی که مدنظر بوده اصلا صحبت نشده است.

 

استفاده از ترفند زبان بدن

امکان دارد،تصور گردد که زبان بدن برای داشتن فن بیانی مناسب اهمیت زیادی نداشته باشد،اما زبان بدن مناسب می تواند تصویر فرد را در ذهن مخاطب به طور چشمگیری بهبود بخشد و در همین حال تاثیر صحبت های فرد را نیز افزایش داد.اعتماد به نفس به جهت داشتن فن بیان خوب اهمیت بسیار زیادی دارد.بنابراین، می بایست مطمئن شد کلام های فرد به خوبی مکمل زبان بدن هستند.راست ایستاده و شانه ها را عقب داده، دست ها را در جلوی بدن قرار داده و سعی شود با مخاطب خود تماس چشمی برقرار کرد و بر زبان بدن مسلط شد.

 

 

 

تغییر کلمات

فن بیان را باید با گفته ها و عبارات غیر مشابه تمرین نمود. چرا که به این نحو فرد شبیه یک ربات می شود تا شخصی که مسلط به بیان و کلام است.

این تمرین مانع حرکات غیر طبیعی و تمرین بیش از حد می شود و موجب می گردد، بیانات طبیعی به نظر برسند.

 

تغییر آهنگ صدا و ضبط صدا

 

 

افراد با سرعت های متفاوتی صحبت می کنند، اما زمانی که فرد آهسته تر صحبت می کند، کارآمدتر از زمانی ست که شخص به تندی کلام می گوید.

می بایست با سرعت های مختلف صحبت کرد، به صدای خود گوش داد و چند ریتم متفاوت را با هم مقایسه نمود.

 

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.