فن بیان و صدا سازی: تمارین صدا سازی - سخنوران بنیانگذار آموزش فن بیان|آموزش سخنرانی

سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

فن بیان و صدا سازی: تمارین صدا سازی

فن بیان، صدا سازی، تمارین صدا سازی، آموزش فن بیان، آموزش سخنوری

صدا سازی در معنای عام به مجموعه تمرین ها، نرمش ها، بایدها، نباید ها و دیگر موارد برنامه ریزی شده گفته می شود که در تولید بهترین صدای موجود در هر فرد به کار بسته می شود.

صدای خوب و بد نداریم، البته صدای سالم و ناسالم داریم. بسیاری از مردم این تصور را دارند که کیفیت صدا ارثی است و شاید کسی حتی فکر هم نمی کند که با تمرین های صداسازی تا چه اندازه می توان کیفیت صدا را بهبود بخشید. 

نکته مهم این است که تولید صدا همیشه حاصل برخورد است. به عنوان مثال اگر سازی مانند ویولون بخواهد تولید صدا کند حتما باید برخورد اتفاق بیافتد. به معنای ساده تر شما باید با چیزی به چیز دیگری ضربه بزنید که در ویولون با آرشه به سیم های ویولون ضربه می زنیم.

تفاوت یک نوازنده مبتدی با نوازنده حرفه ای در جنس ساز نیست هر چند که جنس ویولون هم مهم است. مهم نوازنده ساز است که چقدر در نواختن این ساز مهارت داشته باشد. اگر شدت، قدرت و سرعت ضربه هایی که با آرشه نواخته می شود مناسب نباشد، نمی توان یک صدای موسیقایی دلنواز گوشنواز کوک استاندارد را شنید، که ممکن است حتی یک صدای گوشخراش را هم بشنویم.

سیستم تولید صوت در انسان مانند سازهای بادی (نی، فلوت، ترومپت و ...) است. به این معنا که انسان در هنگام تولید صدا با هوا به تارهای صوتی حنجره ضربه می زند. به همین خاطر هم هست که ما در هنگام دم نمی توانیم صحبت کنیم. باید هوا را طی فرایند دم دریافت کنیم و با آن به تارهای صوتی حنجره ضربه بزنیم تا در بازدم بتوانیم تولید صدا کنیم. حال اگر میزان و اندازه هوای دمی و یا قدرت، شدت و سرعت ضربه ای که با هوا به تارهای صوتی حنجره می زنیم مناسب و به اندازه نباشد، به شدت روی کیفیت صدای تولید شده تاثیر می گذارد. از همین روست که تمرین های تنفس صحیح اولین و مهمترین مرحله تمرین های صداسازی و پرورش صدا است. 

روش اصولی و صحیح تنفس در هنگام سخنرانی و سخن گفتن، تنفس شکمی و یا دیافراگمی است. اگر می خواهید بدانید که آیا تنفستان صحیح است، کافیست که یک دست خود را روی شکم خود و دست دیگر را روی قفسه سینه قرار دهید و یک نفس عمیق بکشید. اگر دستی که روی قفسه سینه قرار دارد به سمت بالا حرکت می کند و دستی که روی شکم قرار دارد ثابت و بی حرکت می ماند، مطمئنا تنفس شما تنفس سینه ای است و باید برای اصلاح فرم تنفستان تمرین های زیر را حداقل روزی 45 دقیقه و به مدت سه ماه انجام دهید.

 

تمرین های صداسازی و تمرین های تنفسی

 

1- در ابتدا باید 10 تنفس شکمی انجام دهید. برای این منظور یک دست خود را روی شکم و دست دیگر را روی قفسه سینه قرار دهید. باید مراقب باشید که شانه ها به هیچ وجه به سمت بالا حرکت نکند. به عبارت ساده تر دستی که روی قفسه سینه قرار دارد بی حرکت باشد و دستی که روی شکم قرار دارد به سمت جلو و عقب حرکت کند.

2- دست خود را در قسمت پشت و در ناحیه کمر قرار دهید و تنفس شکمی را تکرار کنید. برای انجام این تمرین می توانید کمی هم خم شوید مانند پیرمردها که کمی خمیده راه می روند و سپس با کف دست خود به کمر فشار وارد کنید و با تنفس شکمی دست ها را به سمت عقب پس بزنید

 3- در این تمرین می خواهیم روی عضلات بین دنده ای تمرکز کنیم. انگشتان خود را روی هضلا بین دنده ای در دو قسمت چپ و راست قرار دهید و شروع به تنفس شکمی کنید. این تمرین را هم 10 بار تکرار کنید. مشاهده می کنید که برای آنکه عضلات بین دنده ای به صورت کامل فعالیت کنند نیاز دارید که کمی شکم را به سمت داخل ببرید. لی در این حالت هم مراقب باشید که شانه ها به سمت بالا حرکت نکنند.

4- برای گرم کردن صدا و آزاد شدن و باز شدن راه گلو این تمرین را 30 بار انجام دهید. با دستان خود از دو طرف پهلوی خود را بگیرید و به آن تا آنجا که امکان دارد فشار بیاورید. سعی کنید انگشتان به ناحیه شکم و شصت ها به ناحیه کمر فشار وارد کنند. سپس تنفس شکمی را آغاز کنید. اگر این کار را خوب انجام دهید احساس می کنید که راه گلو در حال باز شدن است

5- در این مرحله می خواهیم یک تنفس عمیق 360 درجه ای را انجام دهیم و سپس با صدای س مانند خارج شدن خوا از بادکنک، هوا را از ریه ها خارج کنیم. این تمرین را در زمان های 15، 25 ، 35  و40 ثانیه انجام دهید. در هنگام این تمرین مراقب باشید که عضلات گردن، شانه ها و فک در استراحت کامل باشند.

6- در این مرحله قصد داریم ضمن یک تنفس عمیق، هوا را به صورت مصوتهای َ ،  ِ ، ُ ، آ، ای، او خارج کنیم. مراقب باشید هنگام این تمرین به هیچ عنوان با عضلات شانه ها و گلو، صدا را کنترل نکنید و اجازه دهید همانطور که در تمرین قبلی ریه را مانند بادکنک پر از هوا می کنید و اجازه می دهید با فشار خودش خارج شود، در این تمرین هم اجازه دهید مصوت ها بدون هر کنترل و فشار عضلات سینه یا گلو یا شانه ها کاملا رها و آزاد خارج شود.

 7- در این مرحله قصد داریم ضمن یک تنفس عمیق، هوا را به صورت اعداد 1 تا 10 خارج کنیم. در قسمت اول این تمرین اعداد را از 1 تا 10 به صورت بالارونده تلفظ کنید. به این معنی که از یک تا 10 به تدریج اندازه صدا بالاتر می رود و در قسمت دوم از 10 تا یک را به صورت پایین رونده تلفظ کنید به این صورت که اندازه صدا به تدریج کاهش پیدا می کند و پایین می آید.

8- آخرین تمرین تمرین بلندخوانی است و شما باید یک متن یا شعر را انتخاب کنید و با بلندترین صدای خود شروع به خواندن کنید. دقت کنید که هنگام خواندن جیغ نکشید و یا با داد و فریاد نخوانید، فقط قرار است بلند بخوانید.

 

میزان انرژی مصرفی برای تولید انواع صامت ها و مصوت ها

برای برخوردار بودن از فن بیان قوی و جهت تقسیم انرژی تنفسی برای تلفظ دقیق حروف و محکم حرف زدن و روان سخن گفتن لازم است که شما انواع حروف در زبان فارسی را بشناسید تا بتوانید از آن ها متناسب با ویژگی های متفاوتی که دارند، در جهت تقویت فن بیان خود استفاده کنید.

نکته :در زبان فارسی حروف به دو دسته "صامت" و "مصوت" تقسیم می شوند. منظور از حروف صامت 32 حرف الفبا است که به تنهایی خاموش هستند و صدایی ندارند و برای تلفظ آن ها باید حروف مصوت یعنی صدادار به آن ها اضافه شود.
مصوت ها در فارسی 6 تا هستند:اِ - اَ - اُ که مصوت کوتاه هستند و آ - ای - او که مصوت بلند هستند. فراموش نکنید که میزان کشیدگی مصوت های بلند دو برابر مصوت های کوتاه است. این قانون البته در گفتار رعایت نمی شود ولی در هنگام شعرخوانی از اهمیت ویژه ای برای ایجاد لحن مناسب برخوردار است. 


صامتها خود به دو دسته انقباضی و انسدادی تقسیم می شوند.

صامت های انسدادی:

شامل حروف ب - پ - ت - ک - گ - ق - ء می باشد.

منظور از صامت های انسدادی این است که برای تلفظ حروف شما باید مسیر خروج هوا از دهان کاملا بسته شود. انسداد کامل خروجی هوا از دان دلیل نامگذاری این حروف است. اگر سعی کنید این حروف را بدون مصوت تلفظ کنید کاملا متوجه این انسداد کامل می شوید.

نکته: حروف انسدادی از آن جهت قابل اعتنا است که در هنگام تلفظ به میزان انرژی و نفس بیشتری نسبت به حروف انقباضی نیاز دارد. 

بنابراین کسانی که می خواهند از فن بیان قوی برخوردار باشند باید بدانند که هنگام تلفظ این حروف باید انرژی بیشتری مصرف کنند. یکی از دلایلی که حرف ت در آخر کلمات مانند هست، گفت و ... تلفظ نمی شود، همین نکته است. 

 

صامت های انقباضی

شامل حروف ف - و - خ - ه - س - ز - ش - ژ - ث - ص - ض - ط - ظ - ل - ر - م - ن - چ - ج - ی می باشد.

منظور از صامت های انقباض این است که برای تلفظ این حروف، مسیر خروج هوا از دهان منقبض می شود ولی کاملا بسته نمی شود. 

نکته: تلفظ حروف انقباضی نسبت به حروف انسدادی به میزان انرژی و نفس کمتری نیاز دارد. 

 

علاوه بر تقسیم بندی صامت ها به انسدادی و انقباضی، تقسیم بندی دیگری هم وجود دارد که برای تقویت فن بیان و دستیابی به فن بیان قوی و قدرتمند، دانستن آن ضروری است.

 

صامت های آوایی و غیر آوایی

برخی حروف وقتی تلفظ می شوند با عبور هوا از میان تارآواهای صوتی در حنجره باعث لرزش آن ها می شوند. این حروف آوایی هستند و برخی دیگر در هنگام تلفظ باعث لرزش تاراواهای صوتی حنجره نمی شوند و این حروف غیرآوایی هستند.

نکته1: برای تشخیص این موضوع می توانید دو انگشت اشاره و سبابه خود را در زیر گلو قرار دهید و حروف را تلفظ کنید. هر زمان که هنگام تلفظ، لرزش تارآواهای صوتی را با انگشتان خود حس کردید، آن حروف آوایی هستند.

نکته2: حروف غیرآوایی نسبت به حروف آوایی در هنگام تلفظ به میزان انرژی و نفس بیشتری نیاز دارند و به کلام ساده تر، سخت تر تلفظ می شوند.

نکته3: بنابراین با توجه به دو تقسیم بندی های انجام شده می توان براساس میزان مصرف انرژی برای تلفظ، حروف را به ترتیب به چهار دسته تقسیم کرد که به ترتیب میزان مصرف انرژی و نفس و دشواری تلفظ در آن ها افزایش می یابد.

    

 

ردیف تقسیم بندی حروف حروف میزان مصرف انرژی
1 انقباضی  آوایی و،ز،ژ،ض  ظ،ل،م،ن،ج ی،ر کم
2 انقباضی  غیرآوایی ف،خ،س،ص  ش،چ،ه متوسط
3 انسدادی  آوایی د،ب،گ،ق،ء  زیاد
4 انسدادی  غیرآوایی  پ،ت،ک   خیلی زیاد

 

  تمارین تلفظی:
تکرار مصوت های آ - اَ -اُ -اِ -ای با صدای بلند
خواندن آوازهای ریتمیک،مثل آواز "یار دبستانی من" و یا الهه ناز بنان در این مورد بسیار سودمند خواهد بود.


تمارین حروف نوک زبانی (ل ، ت ، د ، ن ):

تمرین (ل):

 برای تقویت عضلات نوک زبان شمعک را بین دندانها قرار دهید و بگویید:(لَ) فشار نوک زبان را بر انحنای لثه های فوقانی احساس کنید . لحظه ای نوک زبان را نگاه دارید تا مخرج حرف را بشناسید. بعد زبان را رها کنید تامصوت اَ تولید شود. نوک زبان پس از جدا شدن از انحنای لثه، پایین می آید و در کف دهان، پشت دندانهای پایین قرار می گیرد. زبان را محکم و با ضرب معین ورزش دهید. سعی کنید نوک زبان به اختیار خودتان باشد و ده بار حرف ل را با مصوت های کوتاه و بلند تکرار کنید: لَ  لِ  لُ  لا  لی  لو

تکرار حرف ل به صورت مشدد می تواند قدرت عضله زبان شما را در تلفظ این حرف تقویت کند. سعی کنید کلماتی مانند الله، لااله الاالله را تکرار کنید.

**توجه کنید که حرف ل، انقباضی - آوایی است و با مصرف انرژی کمی به راحتی می توان آن را تلفظ کرد**

 

تمرین (ت):

نوک زبان پشت دندانها و کنارهای آن را به پشت لثه های بالا بفشارید و بگویید: تَ . قبل از ادای حرف یک لحظه فشار حرکت را حفظ کنید تا تماس بین زبان، دندان ها و لثه ها را احساس کنید. به انفجار هوایی که بعد از آزاد شدن زبان به وجود می آید توجه کنید و ده بار حرف ت را با مصوت های کوتاه و بلند تکرار کنید: : تَ  تِ  تُ  تا  تی  تو

** حرف ت، انسدادی - غیرآوایی است و تلفظ آن با مصرف انرژی خیلی زیادی همراه است. اگر برای تلفظ حرف ت از انرژی لازم استفاده نکنید معمولا وقتی در آخر کلمات بعد از ساکن قرار می گیرد نمی توانید آن را تلفظ کنید. مانند: گفت - هست - نیست **

 


تمرین (د):

نوک زبان را محکم پشت دندان ها و کناره های آن را پشت لثه  های بالا بفشارید و بگویید: دَ . فشار را یک لحظه نگه دارید تا محل آن را به خاطر بسپارید. لرزش را بین دندان ها و زبان احساس کنید. ده بار حرف د را با مصوت های کوتاه و بلند تکرار کنید: دَ  دِ  دُ  دا  دی  دو . وقتی زبان رها شد لرزش باید کاملا آشکار شود. هنگام ادای دَ نفس به صوت تبدیل می شود.

** حرف د، انسدادی - آوایی است و تلفظ آن با مصرف انرژی زیادی همراه است. اگر برای تلفظ حرف د از انرژی لازم استفاده نکنید معمولا وقتی در آخر کلمات بعد از ساکن قرار می گیرد نمی توانید آن را تلفظ کنید. مانند: گفتند - هستند - نیستند - باند - راند **


تمرین (ن):

مصوت بعد از  نَ باید به تمامی از طریق دهان خارج شود .صامت را یک لحظه نگه دارید. به لرزش نوک زبان و تشدید صوت توجه کنید. ده بار حرف ن را با مصوت های کوتاه و بلند تکرار کنید: نَ  نِ  نُ  نا  نی  نو

** حرف ن، انقباضی- آوایی است و تلفظ آن با مصرف انرژی کمی همراه است **

نکته 1: اگر ن بین یک مصوت و صامت های ک، گ قرار گیرد دیگر مخرج آن لثه ای نیست و و به انتهای دهان (پسکام) منتقل می شود. ولی ویژگی خیشومی (از بینی تلفظ می شود) آن تغییری نمی کند مانند: بانگ، بانک، چنگ

نکته 2: ن و م هنگامی که در پایان کلمه و به دنبال یک واک سخت قرار گیرند بی آوا می شوند. مانند: متن، دُگم. در این حالت شما باید انرژی بیشتری مصرف کنید تا بتوانید این حروف را تلفظ کنید.

برای چالاکی و فرزی زبان به طور متناوب صامتهای د ل ت ن را تمرین کنید.


تمارین حروف پس زبانی (خ ، ق ، ک ، گ ):

ورزیده کردن انتها ی زبان برای وضوح بیان و آزاد کردن صدا اهمیت دارد. اگر انتهای  زبان سست باشد به تُنِ صدا حالت های خفه ای خواهد داد و مانع سرعت سخن گویی خواهد شد.

 

تمرین (خ):

 از اصطکاک ملازه (زبان کوچک) با انتهای پسین زبان به وجود می آید. ده بار حرف خ را با مصوت های کوتاه و بلند تکرار کنید: خَ  خِ  خُ  خا  خی  خو

** حرف خ، انقباضی- غیرآوایی است و تلفظ آن با مصرف انرژی متوسطی همراه است **


تمرین (ق):

زبان کوچک را به انتهای زبان بفشارید و بگویید : قَ . د ر تلفظ ق توجه داشته باشید که ادای آن با فشار بیش از حد همراه نباشد چون به آن حالتی غلیظ و سخت خواهد داد و آن را تو گلویی خواهد کرد. ده بار حرف ق را با مصوت های کوتاه و بلند تکرار کنید: قَ  قِ  قُ  قا  قی  قو

** حرف ق، انسدادی - آوایی است و تلفظ آن با مصرف انرژی زیادی همراه است **


تمرین (ک):

تماس بین زبان کوچک و انتهای زبان باید محکم باشد. اگر زبان را زیاد به بالا فشار دهید تنش ایجاد خواهد کرد و اگر زیاد به عقب فشار دهید حالت توگلویی خواهد یافت . ده بار حرف ک را با مصوت های کوتاه و بلند تکرار کنید: کَ  کِ  کُ  کا  کی  کو

 ** حرف ک، انسدادی - غیرآوایی است و تلفظ آن با مصرف انرژی خیلی زیادی همراه است **

 

تمرین (گ):

قسمت پسین زبان به نرمکام می چسبد و از خروج هوا جلوگیری می کند. با رها شدن زبان و خروج هوا در مورد ک(صامت بی آوا) و خروج صوت تولید شده در حنجره در مورد گ(صامت آوایی) صامت شنیده می شود. ده بار حرف گ را با مصوت های کوتاه و بلند تکرار کنید: گَ  گِ  گُ  گا  گی  گو

 ** حرف گ، انسدادی - آوایی است و تلفظ آن با مصرف انرژی زیادی همراه است **


حروف خ - ک گ - ق را با شمعک و بدن شمعک چندین بار تمرین کنید تا قسمت پسین زبان ورزیده گردد.
 
تمارین حروف لبی (م ، ب ، پ):

تمرین (پ):

 هر دو لب را به هم بفشارید به طوری که یکدیگر را بپوشانند و بگویید: پَ. با ادای این حرف مقدار زیادی هوا بیرون می زند و حالتی شبیه باز شدن چوب پنبه بطری باید ایجاد شود. ده بار با شمعک و بدون شمعک حرف پ را با مصوت های کوتاه و بلند تکرار کنید: پَ  پِ  پُ  پا  پی  پو

 ** حرف پ، انسدادی - غیرآوایی است و تلفظ آن با مصرف انرژی خیلی زیادی همراه است **


تمرین (ب):

لبها را برای لحظه ای چسبیده به هم نگاه دارید، لرزش را احساس کنید و بگویید :بَ . ده بار با شمعک و بدون شمعک حرف ب را با مصوت های کوتاه و بلند تکرار کنید: بَ  بِ  بُ  با  بی  بو

** حرف ب، انسدادی - آوایی است و تلفظ آن با مصرف انرژی زیادی همراه است **


تمرین (م):

حرکت لبها در سخن گفتن ارتباط مستقیمی با آنچه شما می گویید دارد. بی حرکتی لب ها نشانه بی میلی به سخن گفتن است.  یکی دیگر از حروفی که برای وررزیده کردن لبها مفید است حرف م می باشد. هنگام تلفظ م زبان باید کاملا آزاد باشد.  ده بار با شمعک و بدون شمعک حرف م را با مصوت های کوتاه و بلند تکرار کنید: مَ  مِ  مُ  ما  می  مو

اگر صوت را یک لحظه نگاه دارید لرزش را احساس می کنید.

** حرف م، انقباضی - آوایی است و تلفظ آن با مصرف انرژی کمی همراه است **

نکته : ن و م هنگامی که در پایان کلمه و به دنبال یک واک سخت قرار گیرند بی آوا می شوند. مانند: متن، دُگم. در این حالت شما باید انرژی بیشتری مصرف کنید تا بتوانید این حروف را تلفظ کنید.متنی انتخاب کنید و با شدت و دقت مبالغه آمیز اجرایش کنید. این تمرین را در چهار مرحله انجام دهید:
1- با شمعک
2- بدون شمعک
3- آهسته
4- با صدای بلند
 
خوانش متن برای حروف هم مخرج:

تلفظ "چ" و "ج":

رزمندگان چچن امروز با یورش به چهار کاروان نظامی روسیه چهل و چهار تن از نظامیان روس را زخمی کردند و چهارده نفر از آنها را به اسارت گرفتند. این چهارمین حمله ی سنگین نیروهای چچن به کاروان های روس در چند روز باقیمانده به آغاز سال جدید مسیحی است. فرماندهان نظامی چچن خواستار برگزاری اجلاس چهار جانبه کشورهای همجوار برای مبادله اسرای چچنی و روسی شده اند.

تلفظ "س":

انفجار یک بمب دست ساز که در داخل یک اتوبوس جاسازی شده بود سبب به هلاکت رسیدن سی و سه سرباز اسراییلی شد . این اتوبوس که در مسیر بیت المقدس به سوی پایگاه نظامی در حوالی صحرای سینا در حرکت بود، در فاصله سه کیلومتری این پایگاه منفجر شد. در پی این سانحه سربازان رژیم صهیونیستی به سرعت مسیر های سه جاده اصلی منطقه را مسدود کردند.


تلفظ "ق":

محققان سوئدی تحقیقات گسترده ای را درباره علت آب شدن یخ های قطب شمال در منطقه شرق اقیانوس منجمد شمالی آغاز کرده اند. به گفته این محققان، علت قطعی آب شدن کوه های یخی در قطب شمال و قطب جنوب افزایش دمای هوا به میزان 2 درجه در این مناطق است. محققان سوئدی هنوز درباره صحت و نتایجاین تحقیقات اظهار نظر قطعی نکرده اند.

تلفظ "ش":

مسابقات والیبال نشسته ناشنوایان شهرهای مشهد، شاهرود، نیشابور، شیراز و رشت امروز همزمان در شیراز آغاز شد. این مسابقات که در شش گروه برگزار می شود. تا روز شنبه ششم شهریور ماه ادامه خواهد داشت.


تلفظ " گ " و "ش":

یک گردان از نیروهای گشتی رژیم صهیونیستی سحرگاه دیشب هنگام گشت زنی در بزرگراهی در شرق بیت المقدس هدف رگبار آتش گروهی از رزمندگان فلسطینی قرار گرفت. براساس گزارش های رسیده در این حمله نیروهای گشتی رژیم صهیونیستی متحمل خسارات سنگینی شد.


تلفظ "ک":

مسابقات کشتی جام الکساندر مدوید با شرکت یک صد و چهل و یک کشتی گیر از 21 کشور جهان در مسکو برگزار می شود. تاکنون کشورهای کره شمالی، اوکراین، کره جنوبی، ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان، دانمارک و پاکستان آمادگی خود را برای شرکت در این مسابقات اعلام کرده اند. کارشناسان کشتی پیش بینی کرده اند که در نخستین دور پیکارهای جام الکساندر مدوید در مسکو کشتی گیران فرنگی کار اوکراین بر حریف کهنه کار خود پیروز شوند.


تلفظ "ق" و "چ":

چهار انفجار مهیب در چهار منطقه شهر بغداد به وقوع پیوست و گرد و غبار ناشی از آنها دقایقی آسمان بغداد را فراگرفت. هنوز از میزان تلفات و خسارات این انفجارها گزارش دقیقی مخابره نشده و هیچکس و هیچ سازمانی مسئولیت این چهار انفجار را به عهده نگرفته است. دقایقی پیش نیز بر اثر برخورد دو قطار باری در ایستگاه قطارهای باری درشرق بغداد، چهارده واگن حامل چوب و چسب مایع دچار آتش سوزی شد.تلفظ" ل " و " ر":

دادگاه بین المللی لاهه امروز محاکمه دو هواپیما ربای لیبیایی را آغاز کرد. این دو هواپیما ربا متهم اند که در اکتبر سال گذشته یک فروند هواپیمای مسافربری ایرباس لیبریا را بر فراز دریای آدریاتیک ربوده و آن را در یک فرود اضطراری در فرودگاهی در نزدیک شهر رم به زمین نشانده اند.


تلفظ "ج":

در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، بررسی لایحه بودجه کشور آغاز شد. در آغاز این جلسه، آقای روحانی رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که مجلس حداکثر تا پانزدهم اسفند لایحه بودجه را تصویب کند و کمسیون های مجلس نیز در همین مدت بتوانند در جلسات جداگانه، جزئیات لایحه بودجه به ویژه ارقام بودجه جاری را به دقت بررسی کنند.


تلفظ " ل" و "ر":

یک دونده لیبریایی امروز رکورد دوی صدمتر را در یک رقابت نزدیک و فشرده شکست و توانست صدمتر را در 9 ثانیه و 90صدم ثانیه طی کند. دو دونده لیبریایی دیگر نیز بعد از هموطن خود، در رده های دوم و سوم قرار گرفتند. سال گذشته دونده لیبریایی و مالزیایی، صدمتر را در ده ثانیه طی کرده بودند.


تلفظ "ل"و "ر" و"س":

رائول گونزالس ستاره فوتبال رئال مادرید امروز به علت آسیب دیدگی از ناحیه ران و ساق پای چپ نتوانست در سر تمرین های اضطراری این تیم برای مسابقه با تیم فوتبال بایر لورکوزن حاضر شود. کارشناسان فوتبال پیش بینی می کنند چنانچه رائول گونزالس نتواند به سرعت خود را برای حضور در سر تمرین ها آماده کند، پیروزی تیم رئال مادرید بر بایرلورکوزن همانند سال گذشته سهل و ساده نخواهد بود.


تمرین "ر" و "ل" و "ن":
در لرستان نه لرند و هر لری نه نره لر 

نره لرچه نره لر هر نره لر چهل نره لر
 

 

 

 

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.