سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

چرا آشنایی با فن بیان حیاتی است و دلیل ترس از دیگران در هنگام بیان یک مطلب چیست؟

سخنرانی چیزی جز هنر داستان‌گویی نیست. ریشه‌های سخنرانی را باید در میان مخروبه‌های برجای مانده از آمفی‌تئاترهای یونان باستان جست. سخنوران به ویژه در عصر فلاسفه از احترامی مثال‌زدنی برخوردار بودند، تا آنجا که از آنها با عنوان "دلیر مردان میدان سخن"  یا "سوفی و دانشمند" یاد می‌شد.
داشتن فن بیانی قوی و برخورداری از لحنی دلنشین و گیرا، به ‏خصوص در تجارت و کسب و کار امروز از اهمیتی ویژه برخوردار است.

در هر عرصه‎ای که فعالیت می‎کنید، تنها با داشتن فن بیانی قوی می‎توانید، مشتریان و ارباب رجوع خود را قانع کنید تا به آنچه شما در سر دارید، مایل شوند. همه‎ی این موارد باعث شده، مهارت سخنرانی و مذاکره با مخاطب، بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد. البته اینکه ما بخواهیم مانند یک سخنران حرفه‏ای ظاهر شویم به سادگی میسر نمی‎شود و مخاطب هوشمند این عصر به راحتی حاضر نیست وقت و گوش خود را در اختیار ما قرار دهد.
مواردی مثل: تکراری و یا بدیهی بودن مطالب، یا پیچیدگی بیش از حد آن موجب می‌شود که مخاطبان به راحتی جذب گفته‌های شما نشوند. ایجاد یک پیام ماندگار و به یادماندنی برای مخاطبان، اصلی‌ترین مؤلفه‌ی نگارش یک خطابه است. کریستی مارش، بنیان‎گذار مؤسسه‌ی"چوز وایزلی" (عاقلانه انتخاب کن) معتقد است: «یک سخنرانی اثرگذار، رسالتی بیش از تبادل اطلاعات را برعهده دارد.» در واقع یک سخنرانی یا مذاکره‎ی قوی، روایت‌گر داستانی است که الهام‎بخش سایرین است.
شاید شما گاهی اوقات احساس کنید که جرأت کافی برای بیان برخی از موضوعات را ندارید یا بازگویی برخی از مطالب برای شما ترسناک و دلهره‎آور است.

 

نداشتن جرأت در انجام کارها و عدم اعتماد به نفس، ممکن است ناشى از حالات زیر باشد:
الف.  احساس خود کم ‏بینى یا فروتنی دروغین: اغلب انسان‎ها با وجود برخورداری از صفات و ویژگی‎های با ارزش، خود را ناچیزتر از آنچه هست، می‎پندارند!!! به عبارت دیگر به خود و ارزش‏هاى وجودی خود باور ندارند. البته گاهی نیز ممکن است این خود کم‎بینی را نوعی فروتنی و خضوع بپندارند!!! در صورتی‎که تعریف فروتنی با آنچه آنها در ذهن دارند کاملاً متمایز است. فروتنی یعنی، آگاهی از تمام آنچه هستید، بدون جلوه‎گری و فخر فروشی به دیگران. شما می‌توانید به بسیاری از ویژگی‎ها و استعداد‎هایی که به‎صورت ذاتی دارید و یا در طول سال‎ها تلاش کسب کرده‎اید افتخار کنید، امّا از اینکه بخواهید این ویژگی‎ها را به رخ دیگران بکشید گزیران باشید؛ این همان فروتنی واقعی است؛ یعنی احترام به داشته‎های خود، بدون تخریب دیگران.

ب. دیگر بزرگ‏ بینى: منظور این است که گاهى انسان براى دیگران هیبتى تصوّر مى‏کند و آن چنان آنها را در خیال خود بزرگ جلوه مى‏دهد، که گویى در برابر آنان مانند مورى به درگاه سلیمان و یا ذره‏اى در برابر خورشید است. این دیدگاه غلط نیز از آنجا ناشی می‎شود که فرد شناخت درستی درباره‎ی خود یا دیگران ندارد. با مطالعه و خودشناسی دقیق در می‎یابیم که همه‎ی ما انسان‎ها، دارای ترس‎ها و دلهره‎های خاص خود هستیم و این تنها شما نیستید که بعضاً دچار ترس و دلهره می‎شوید، حتی فردی که در مقابل شماست و او را بسیار بزرگ و بلند مرتبه می‎پندارید نیز، مانند شما و تمامی انسان‎ها دارای نقاط ضعف و قوه ‏ی خاص خود است.

 

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.