سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

چگونه با لحن صحیح دیگران را مجذوب خود کنیم؟

چگونه با لحن صحیح دیگران را مجذوب خود کنیم؟

 بسیاری بر این عقیده‌اند که همه‌ی فن بیان «لحن» است و هرچه در زمینه‌ی بیان و صدا مورد بحث واقع می‌شود در نهایت در خدمت لحن بیانی است. اما باید گفت که لحن مهمترین قسمت فن بیان است و نه همه‌ی آن. لحن درست یعنی داشتن جذابیت و اثرگذاری بر دیگران. لحن صحیح یعنی برقراری ارتباط موثر و انتقال معنا و مفهوم. لحن مناسب یعنی دیگران را مجذوب و شیفته خود کردن.

لحن چیست و دقیقاً چه می‌کند؟

شاید نتوان برای لحن تعریفی جامع و کامل ارائه نمود. اما آن چه که از همه نزدیکتر به مفهوم لحن در کلام می‌باشد و می‌تواند ماهیت آن را برملا سازد این تعریف است که «لحن، احساس گوینده‌ سخن می‌باشد که بر کلام وی تسری پیدا می‌کند» و این دقیقاً یعنی آنکه وقتی کسی چیزی می‌گوید باید احساس او در قبال آن گفته در صدا و بیان او در هنگام گفتن شنیده شود. بسیاری از افراد فاقد چنین توانایی و ویژگی می‌باشند و همانطور نسبت به امری که شادی و شعف دارند، سخن می‌گویند که نسبت به موضوعی دیگر که دچار ناراحتی و غم و تأسفی باشند. این نوع سخن گفتن ارزشی ندارد چرا که گفتن به این شکل با نگفتن آن تفاوتی ندارد و کسی که این گونه می‌گوید گویی که اصلاً نمی‌گوید.

یکی از موارد مهم و اساسی که در ارتباطات انسانی، افراد را دچار سوءتفاهم و مشکل می کند، لحن نادرست افراد در بیان خواهش ها و دستورات و انتظاراتی است که از دیگران توقع دارند. معمولا مخاطب به سختی می تواند منظور اصلی شما از لا به لای سخنان و حرف های شما استخراج کند. او نمی تواند از لحن شما تشخیص دهد که موضوع درخواستی شما تا چه اندازه ای اهمیت دارد و یا انجام آن چقدر ضروری است. او نمی تواند تشخیص دهد که این کلام شما از روی محبت است یا خشم؟ تشویق است یا تنبیه؟ عاشقانه است یا خاضعانه؟

شما در طول زندگی شخصی و کاری خود به کمتر افرادی برخورد می کنید که دارای لحن درست و حرفه ای باشند که اگر چنین باشد میزان تنش و درگیری ها و سوءتفاهم های ارتباطی به شدت کاهش پیدا می کند و می توانیم روابط انسانی گرمتر و صمیمی تری، توام با احترام و حفظ حریم های شخصی و خصوصی را شاهد باشیم.

لحن را باید بر سه امر مورد بررسی قرار داد و رعایت نمود.

— لحن بر واژه: باید به یاد داشت که کلمات و الفاظ دارای بار معنایی و عاطفی نسبت به معنایی که بر آن دلالت دارند می‌باشند و نمی‌توان همه‌ کلمات و الفاظ را به یک شکل بیان کرد و احساس گوینده‌ سخن بر همه‌ کلمات به یک گونه باشد. نمی‌توان همان طور « باران» را گفت که «سنگ» را و همان طور «عشق» را گفت که «نفرت» را، که باید به یاد داشت این کلمات اگر متناسب با معنی خود گفته نشوند نمی‌توانند تأثیر لازم را با خود همراه داشه باشند.

— لحن بر محتوا: آن چیزی که یک فرد می‌گوید بر اساس محتوای مفهومی سمت و سویی دارد که باید در کل لحن حاکم بر بیان به گوش برسد. اگر فردی حرفی غم‌انگیز می‌گوید باید لحن کلی صدا و بیان به آن سمت هدایت شود و بالعکس اگر سخنی خوشحال کننده می‌گوید باید لحن حاکم بر بیان همانگونه باشد تا بتواند پیام را به درستی مخابره نماید.

 

— لحن بر صدا: صدای هر انسانی به شرط سلامت قابلیت تأثیرگذاری دارد به شرط آنکه لحن متناسب با آن صدا رعایت شده و همان گونه استفاده شود. هر انسانی با شناخت صدای خود و تقویت آن باید بتواند لحن همراه با جنس صدای خود را پیدا نموده و تلاش کند که اثرگذاری لازم را داشته باشد که در بخش بعدی در بحث صداسازی آگاهی بیشتری نسبت به این مقوله ایجاد خواهد شد.

آیا لحن سبب ساز تصویر سازی ذهنی در مخاطب خواهد شد؟

انسان ها تصویر را بهتر و راحت تر از کلمات درک می کنند. بسیاری از دانشمندان و متخصصان حوزه یادگیری معتقدند که اگر شما بخواهید آنچه را که یک فرد با دیدن یک تصویر می فهمد و درک می کند و در ذهن می سپارد را با کلمات به او یاد دهید، باید حداقل از 1000 کلمه استفاده کنید. پس اگر ما بتوانیم در هنگام برقراری ارتباط و صحبت کردن و ارائه سخنرانی، تصویری از آنچه را که می خواهیم به مخاطب منتقل کنیم در ذهن او بسازیم، موفق شدیم نظر و منظور خود را منتقل کنیم و به عبارتی ارتباط برقرار کنیم.

یکی از نکات کلیدی، مهم و اساسی در تصویرسازی برای مخاطب رعایت لحن درست است. اگر سخن کسی را درست متوجه نمی شوید و درک نمی کنید، مطمئن باشید که خود شخص گوینده هم تصویر درستی از مفهوم آنچه که بیان می کند را ندارد.

یک توصیه مهم و آن این که برای درک درست جملات و کتاب ها و نوشته ها و ابیات و اشعار و ضرب المثل ها، باید آن ها را به جای آن که بخوانید، ببینید و این بزرگترین راز یادگیری لحن است. تا موضوعی را نتوانید ببینید نسبت به آن احساس پیدا نمی کنید و تا زمانی که نسبت به موضوعی احساس پیدا نکنید، نمی توانید آن را بیان کنید.

مهم ترین و اثرگذارترین تمرین هایی که در یادگیری لحن به شما کمک می کند، شعرخوانی، قصه گویی و تعریف خاطره است. اگر کسی بتواند به صورت مداوم این سه تمرین را انجام دهد، بعد از مدت زمان کوتاهی به وضوح می تواند افزایش توانایی و مهارت خود را در پیدا کردن لحن مناسب تجربه کند. می توانید این کا را با تعریف خاطره برای اطرافیان خود شروع کنید و بازخورد آن ها را بررسی کنید. قصه گویی برای کودکان هم بسیار می تواند در این زمینه شما را یاری کند.

در زمینه شعرخوانی اکیدا توصیه می شود از شعر نو استفاده کنید نه شعر کهن. ریتم و موسیقی شعر کهن سبب می شود در ابتدای کار شما نتوانید لحن مناسب خوانش شعر را پیدا کنید و اسیر ریتم و موسیقی می شوید. شعر نو شاعرانی چون نیما یوشیج، مهدی اخوان ثالث، فروغ فرخزاد، احمد شاملو، فریدون مشیری و سهراب سپهری و ... می تواند تمرینی بسیار مهم در این زمینه تلقی شود. گوش دادن به شعرخوانی اساتید فن هم قطعا در پیدا کردن لحن مناسب به شما کمک خواهد کرد، گو اینکه انسان همیشه در ابتدای یادگیری به سمت تقلید می رود و گریز و گزیری از آن نیست، لیکن به تدریج و با تمرین های متوالی و مداوم به لحن شخصی و اختصاصی خود دست پیدا خواهید کرد.

 

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.