سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

چگونه صدای خود را تقویت کنیم؟

 صدا - زیبایی صدا - تمرین صدا - ارزیابی صدا - فن بیان - صداسازی - سخنوری - سخنرانی- کانون سخنوران

تقویت صدا از جمله مواردی است که کمک شایانی به فن بیان قدرتمند می کند. شما هر صدایی که داشته باشید می توانید با تمرین های صداسازی، صدای خود را تقویت کنید و اگر تمرین ها و نکات تمرینی را رعایت کنید، بعد از مدتی از تغییرات به وجود آمده در صدای خود بهت زده می شوید.

از صداها و آواها حروف و از مجموعه حروف، کلمات و از ترتیب کلمات، جمله پدید می‌آید. اصطلاح صدای گفتاری یا صدای مربوط به حرف زدن به مجموعه این موارد اطلاق می‌شود. لذا برای ارزیابی از گفتار مناسب:

w ابتدا سلامت و کارکرد مناسب دستگاه صوتی بررسی می‌شود.

w سپس توانایی فرد در ادای آواهای مفهوم دار در زبان فارسی یا توانایی در ادای حروف صدادار و بی صدا بررسی می‌شود..

w بعد از آن توانایی فرد در ادای کلمات ومیزان هماهنگی اجزای دستگاه صوتی در ادای حروف درکنار یکدیگر بررسی می‌شود. چرا که گاهی اوقات برخی از افراد، برخی از حروف و آواها را به تنهایی ادا می‌کنند ولی در داخل کلمه برای ادای آنها مشکل دارند و حتی بعضی از کلمات زبان پیچ هستند و فرد را در بیان خود دچار مشکل می‌کنند.

w و بالاخره توانایی فرد در خواندن جمله، متن  و میزان هماهنگی و توانایی دستگاه صوتی به طور کلی در ترکیب حروف، ساخت کلمه و ترکیب کلمات و ساخت جمله و ارتباط بین جملات در ارائه یک متن سخنرانی یا خبری مورد بررسی قرار می‌گیرد تا بتوان درباره یک گفتار خوب یا نامناسب قضاوت کرد.

هرنوع نقص در موارد گفته شده به عنوان مشکلی درگفتار مطرح می شود، هر چند که به جرات می‌توان گفت که حتی گویندگان و گزارشگران بزرگ دنیا نیز کاملا در این موارد بی‌نقص نیستند. نکته در این است که در مواقع بیشماری مشکلات برای شنونده آزاردهنده نیست و فرد با تقویت سایر ویژگیهای صحبت و نقاط قوت خود آنها را تحت شعاع قرار می‌دهد.

در بحث توانایی فرد در ادای آواهای مفهوم دار یا حروف الفبای فارسی باید به این نکته توجه داشته باشیم که صدای خام حاصل از حنجره در گلو، دهان و بینی با تغییراتی که حاصل می‌کند تبدیل به آواهای مفهوم‌دار می‌شود.  مثلا در گلوگاه یا جایی که از حنجره تا ته زبان را شامل می شود حرفهایی مانند (غ ـ ق) ساخته می شود. گلوگاه با انقباض و انبساط عضلات خود صوتی را که از حنجره خارج شده کُند و تند می‌کند و به طرف دهان می‌راند. پس گلو را می‌توان یک حوزه تنظیم کننده هم نامید.

در زبان فارسی حروف با صدا، با هجایش در گلو ساخته می‌شوند. وقتی صدا از گلو خارج و وارد دهان می شود، ضمن برخورد با فک وسقف دهان و دندان طنین و تغییر پیدا می‌کند و حروف مختلف را با کمک زبان واندامهای دیگر می‌سازند.  مثلا حرف «ت»  با برخورد زبان به پشت دندانهای بالا و هدایت هوا و صدای خارج شده از گلو به بیرون ساخته می‌شود، البته بینی و حفره های بینی هم در طنین و ساخت صدای برخی حروف نقش دارند،مثلا: حروف «ن» ، «م»  از این مجرا شکل می‌گیرند.

افرادی که در گام اولیه میخواهند وضعیت خودشان را بشناسند و نکات لازم را دریابند، پیشنهاد می‌کنیم که از چک لیست خود ارزیابی استفاده کنند. پس از ضبط صدای خود بهتر است که از افراد مطلع خواسته شود تا در مورد صدا و گفتار شما اظهار نظر کنند. هر چه این افراد متخصص‌تر باشند آگاهی‌های کم خطاتری هم به شما خواهند داد.

vچک لیست خود ارزیابی

  1. آیا آواها یا حروف را ناقص گفته‌ام ؟
  2. آیا همه حروف بی‌صدا صریح و روشن تلفظ می شوند ؟
  3. آیا حروفی که در بینی ساخته می‌شوند به شکل مناسبی ادا می‌شوند؟
  4. آیا لهجه خاصی در گفتار من وجود ندارد؟
  5. آیا کلمه‌ها را کامل تلفظ می‌کنم ؟
  6. آیا سرعت خواندن به قدری زیاد است که نمی‌توان آن را فهمید یا لغتهایی حذف شده‌اند ؟
  7. آیا الگوی صدا آزار دهنده نیست ؟

8 . آیا صدا گوش خراش و دورگه نیست ؟

  1. آیا زیر و بمی صدا در حد مناسب و طبیعی خود است ؟
  2. آیا هیچ لرزشی در صدا وجود دارد ؟
  3. آیا صداهای «س، ث، ص» به صورت زننده ادا نمی‌شوند ؟

خود را نقد کردن کار مشکلی است. شما صدایتان را از طریق هدایت یا ارتعاش برخی از استخوانهای سر می‌شنوید در حالیکه دیگران صدای شما را بعد از انتقال از طریق هوا می‌شنوند. نخستین باری که صدایتان را از طریق نوار بشنوید، این تفاوت را به خوبی حس می‌کنید. خیلی ها خواهند گفت: آیا این واقعاً صدای من است؟

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.