سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

نحوه تولید صدا

معمولا وقتی جسمی مرتعش شود,صدا تولید میشود .ارتعاش یا نوسان حرکت به صورت رفت و برگشت است که به شکل بالا و پایین رفتن یا عقب و جلو رفتن نمود پیدا میکند.اگر بر سیمهای سنتور ضربه ای بزنیم سیمها به سرعت رفت و برگشت کرده,مرتعش می شوند و تولید صدا میکنند.

اگر حرکت سیم را متوقف کنیم,صدایی از آن تولید نمیشود و ما چیزی نمیشنویم.وقتی جسمی مرتعش میشود,هوای موجود در اطراف ما به ارتعاش درمیآید.
ارتعاش هوا سبب تغییر جزیی فشار هوا و جابه جایی آن میشود.اگر ارتعاش هوا به گونه ای باشد که بتتواند پرده ی گوش را به ارتعاش در آورد,بخشهایی از گوش میانی و گوش داخلی نیز مرتعش می شوند و صدا شنیده می شود .
انسان فقط صوت هایی را میتواند بشنود که منبع آن2000-20 ارتعاش در ثانیه دارد.بعضی از جانوران می توانند, صداهای زیر و صداهای خیلی ضعیف را بشنوند: مثلا" سگ و موش صداهای زیر و ضعیفی را میتوانند بشنوند که انشان قادر به شنیدن آن صداها نیست.
صدا از هوا به خوبی می گذرد اما بعضی مواد جامد صدا را بهتر از هوا از خود عبور میدهند: مثلا", اگر گوشمان راروی یک میز چوبی یا فلزی تکیه دهیم, صدای ضربه های ناخن را که به آرامی روی میز کشیده میشود, به خوبی میشنویم ولی در حالت عادی که گوشمان از میز دور است, این صدا را نمیشنویم. موادی مانند پشم , پنبه و اسفنج صدا را به خوبی از خود عبور نمیدهند.به همین دلیل است که وقتی در گوش خود پنبه میگذاریم,صدای اطراف را به سختی می شنویم. مواد مایع هم مانند مواد جامد صدا را از خود عبور میدهند, غواصان صداهای زیر آب را خوب میشنوند.انان زیر آب صدای موتور قایق را زودتر از کسی میشنوند که بیرون از آب و به همان فاصله قرار دارد و صدا از راه هوا به گوششان می رسد بنابراین,برای انتشار صوت, به محیط واسطه احتیاج نیست. صدا در خلاء منتشر نمیشود. در سطح کره ماه که هوا وجود ندارد, افراد نمیتوانند صدای یکدیگر را بشنوند. در این موارد باید ارتعاش های صوتی را به علامت الکتریکی یا رادیویی تبدیل کنند.
انسان می تواند به روشهای گوناگون صدا تولید نماید. صدای معمولی افراد از طریق گلو و دهان به وجود میاید.


برای احساس این فرایند میتوانید هنگام حرف زدن دستتان را روی گلویتان بگذارید , در این صورت , احساس میکنید که گلویتان ارتعاش دارد . در واقع با خرخر کردن می توانید ارتعاش را در گلویتان احساس کنید و در حنجره ماهیچه های باریکی به نام تارهای صوتی قرار دارد . وقتی حرف میزنید تارهای صوتی را به ارتعاش در می آورید, برای این کار, هوای درون شش ها از میان تارهای صوتی عبور می کنند . در این حال , تارهای صوتی مرتعش میشوند و صوت ایجاد میشود . ما میتوانیم ارتعاشهای تارهای صوتی را تغییر بدهیم زمانی که ارتعاش تارهای صوتی خیلی تند باشد , صدای زیر تولید میشود و وقتی ارتعاش تارهای صوتی کند باشد , صدای بم تولید می شود . با تغییر دادن وضع زبان و دهان , صداها به صورت کلمه اداء میشود : به این صورت است که  انسان از طریق صدا ارتباط برقرار می کند و حرف می زند . زیرا (نازک) و بم (کلفت) بودن صداها به  تعداد ارتعاش در ثانیه آنها بستگی دارد .
هر چه  تعداد ارتعاشها در ثانیه (بسامد) بیشتر باشد , صدا زیرتر و هر  چخ کم تر باشد , صدا بم تر خواهد بود .
به این ترتیب است که صدای ارتعاش پوسته ی طبل , بم و صدای ارتعاش صوت , زیر است و هر چه ابعاد جسمی کوچک باشد , ان جسم تندتر ارتعاش کرده و صدای زیر تولید می کند و برعکس , هر چه ابعاد جسمی بزرگتر باشد وقتی آن را به ارتعاش در می آوربم کندتر از ارتعاش مینماید و صدای بم تولید می کند . یکی از ویژگی های صدا , بلند و آهسته بودن آن است که بستگی به انرژی صوتی بیشتری دارد و صدای آهسته با کوتاه انرژی کمتری دارد .

 

 

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.