نحوه احوالپرسی - سخنوران بنیانگذار آموزش فن بیان|آموزش سخنرانی

سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

نحوه احوالپرسی

 نحوه ی احوالپرسی

هر سلام و احوالپرسی فرصتی ست برای نشان دادن احترام و تاثیر گذاری مثبت بر دیگران، بنابراین آموزش ادب این امر نشان شان هر شخصیتی می باشد.

"سلام"واژه ای عادی که اقراد به طور اغلب و به صورت ناخودآگاه آن را انجام می دهند و زمانی که فرد مقابل شخص این عمل را بنا به دلیل مشغله های ذهنی فراموش کرده باشد فرد این عمل را که قصد و نیت خاصی در آن وجود ندارد را به بدترین حالت تعبیر می کند.به همین منظور می بایست آگاهانه صورت بگیرد هرچند شخص بپندارد که بدخلق است و یا خجالت سرتاسر وجود او را در بر گرفته است.

بهترین مکان جهت ایجاد عادت به امر "سلام" منزل است.بسیاری از افراد خانواده های پرمشغله به یکدیگر صبح به خیر نمی گویند و یا در مواجه با یکدیگر پس از روز کاری،کوتاه و مختصر و سرد با یکدیگر احوال پرسی می کنند و به همین منظور چندان بعید نیست که این افراد عادت عدم "سلام" را به سایر محیط ها انتقال ندهند.

سلام و احوالپرسی میتواند جامه ی خودمانی و غیر رسمی به تن پوشد مانند:"سلام ،چه طوری؟" و یا "چه خبر؟" که گاها می تواند لبخند و اضافه کردن نام شخص به او پیوست گردد و میتواند جامه ی رسمت به تن پوشد.به طور مثال می توان به جای عبارت:"چه طوری؟" گفته شود:"سلام،حالتان چه طور است؟"

حالت صدا،صاف ایستادن،نگاه در چشمان طرف مقابل،وضوح کلام،اعمالی می باشند که یارای ارتباط رسمی هستند و می بایست متذکر شد که رسمیت با خشک بودن متفاوت است. عمل معاشرت می تواند در عین گرم و صمیمی بودن،رسمی هم باشد.

نکات مهم در آداب سلام:

  • رعایت ادب در هر شرایط.
  • عدم تعلل در سلام در مواقعی که فرد عجله دارد.سلام کردن به معنای این نیست که اگر رخ دهد فرد گرفتار میشود و شتاب او به تاخیر میافتد،زیرا میتوان با ملاسیمت شرایط را توضیح داد.
  • در شرایطی که فاصله زیاد می باشد و فرد به طور عادی صدای شخص را متوجه نمی گردد و یا صدا باعث مزاحمت دیگران میگردد به زبان آوردن سلام عمل شایسته ای نیست بلکه می توان با تکان سر و یا لبخند این امر انجام شود.
  • در هنگام ورود به جلسات و یا سخنرانی ها که سخن موجب عدم تمرکز می گردد.تصویر لبخند کفایت می کند.
  • "به نظر خسته می آیی؟"،"خیلی سرحال نیستی" جملات منفی جملات آسیب زننده ای در روابط می باشد.می بایست تلاش کرد تا همیشه از عبارات مثبت استفاده کرد.
  • در آغاز دیدار و یا کلام گله و شکایتی نباید رخ دهد و احوالپرسی طعنه آمیز و کنایه جو اگر صورت نگیرد بسیار بهتر می باشد.عبارتی مانند"مدتی است که تو را ندیده ام.مطمئنا مشغله ی زیاد باعث این دوری شده است."می تواند جایگزین مناسبی برای :"خلیلی کم پیدا شده ای!"ویا "دیگر با بهتر از ما میگردی"!
  • پاسخ گویی می بایست متناسب با سوال شخص رخ دهد. پاسخ های تکراری و بدون تفکر مانند"سلامت باشید" یا "زنده باشید" یا "قربان شما"قابل اجتناب هستند.
  • در پاسخ به پرسش احوالپرسی نیکوست تا حتی اگر حال شخص مثبت نیست،مثبت پاسخ داده شود:"امروز خیلی خوب نبودم اما مطمئن هستم خیلی زود بهتر خواهم شد."

کلمات در درست و یا خراب کردن قدرت زیادی دارند.زمانی که انسان از کلمات استفاده می نماید.به سادگی می تواند به وسیله ی انتخاب کلمات،احساسات  را تغییر دهد.در زندگی ارتباط با دیگران یکی از اهداف و خواسته های بزرگ انسان است.

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.