سخنوران

 


اپلیکیشن سخنوران

 

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

مهارت های ارتباطی در محل کار: چهار راهکار برای تاثیر گذاری بر رئیس سخت گیرتان

 

 

 

زمانی که شما در وهله ی اول با رئیس جدید روبرو می شوید، به طور طبیعی وارد بازی خود می شوید: زودتر به سر کار می روید، ایمیل ها را با زمان بیشتری اصلاح می کنید، لباس های رسمی تر خود را از انتهای کمد خارج می کنید. این برای بعضی از روسا زمان طولانی تری را در بر می گیرد.

مدیران و روسای سخت گیر،  غیرممکن است که با چنین طراحی تحت تاثیر قرار بگیرند. آنها برگه های قبولی خود را از معلمان سخت گیری گرفته اند و اغلب سخت و خشن هستند و به زحمت لبخند می زنند، مگر در فصل بهار که از نظر رفتاری نرم تر و خوش اخلاق تر می شوند.

بنابراین، اگر مدیر شما در این دسته از مدیران قرار می گیرد، چه کار دیگری می توانید بکنید که نشان دهید که یک کارمند باهوش، توانمند، مناسب و موثر هستید؟ این ترفندها را به کار بگیرید.

 

1- راه و روش و رویکردهای رئیس جدید را به رسمیت بشناسید و از آن تبعیت کنید

یک تغییر شخصی (به طور خاص در سطح مدیریتی) اغلب به معنی رویکردهای تازه است. در هنگامی که شما ممکن است تصور کنید با جر و بحث بر سر این موضوع که در موقعیتی که اخیرا در آن کار می کنید جایی برای پیشرفت کاری وجود ندارد و ثابت کردن این موضوع که شما بسیار مفید و مثمر ثمر هستید، به صورت زیر برای مدیر و رئیستان ترجمه می شود و به عبارتی دیگر به این صورت بیان می شود:

"متاسفم، رئیس! من تصور نمی کنم زمانی را که قرار است برای راه و روش شما در پیش بگیرم، ارزشش را داشته باشد.

و کدام رئیس با این کارمند تحث تاثیر قرار می گیرد؟

بنابراین جمله خود را تغییر دهید،" این راهی ست که ما همیشه کارمان را بر اساس آن انجام می دهیم." و دفعه بعد که رئیس رویکرد جدیدی را در مورد مساله ای در پیش گرفت، بر روی واکنش مثبت نسبت به آن تمرکز کنید. سوال های مربوط بپرسید، نکته برداری کنید و وظیفه جدید را بر اساس خواسته و نقشه بازی وی، اجرا کنید.

این نکته را فراموش نکنید که شما باید به عنوان یک کارمند نقش حرفه ای خود را بازی کنید. طبیعی است تغییر رئیس، به معنای تغییر روش ها و رویکردهای انجام کار است. اگر شما نتوانید خود را تغییر دهید و با رویکردها و راه و روش های جدید هماهنگ شوید، قطعا حذف خواهید شد. ولی همراهی و همکاری و مطابقت شما با راه و روش های جدید راه تاثیرگذاری بر مدیر و رئیس را برای شما در آینده هموار خواهد کرد.

واقعا، این یک بازی برد-برد است. اگر استراتژی جدید جواب بدهد، شما به طور موفقیت آمیز پروژه را زیر نظر رئیس سخت گیر خود به اتمام رسانده اید. و اگر جواب ندهد، شما همچنان ثابت کرده اید که شما با آغوش باز به سمت نوآوری می روید و دفعه ی بعد که شما در باره مساله ای عقب گرد کردید، او خواهد دانست که این به خاطر این نیست که شما به راه و روش خود چسبیده اید.)

2- اطلاعات سازمانی را به اشتراک بگذارید.

تغییرات جدید و راهکارهای تازه را پذیرا شدن به این به این معنا نیست که شما تجربیات و نظرات خود را کنار بگذارید. رئیس جدید متکی به اطلاعات شما نسبت به چگونگی انجام کار است و نقشه او برای امتحان  ایده های جدید به این معنا نیست که شما تجربه های خود را نادیده بگیرید. در واقع این یک ترکیب از تجربیات شما و دیدگاه جدید است که تیم کاری شما را تبدیل به موفق ترین می کند.

نکته ای که در این میان اهمیت دارد اینست که باید مراقبت کنید که در ابتدا روحیه همکاری و تطابق خود را با راهکار ها و رهیافت های رئیس جدید نشان دهید، سپس تجربیات خود را در اختیار آن ها بگذارید. در غیر این صورت ممکن است انتقال و اشتراک تجارب کاری نشانه ای از مقاومت شما در برار تغییرات جدید تلقی شود.

با این حساب، اگر رئیس شما وارد موضوعی گردید که شما قبلا با آن مواجهه شده اید، حرف بزنید. این ترفند در اینجا به این صورت قرار می گیرد که زاویه دید شما به این گونه نیست که عبارت "من می دانم تو نمی دانی" را القا کند. بلکه به عنوان یک اطلاعات داخلی مفید محسوب می گردد. تلاش کنید از موقعیت هایی که قبلا به آنها وارد شده اید استفاده کنید و نکات مفید و کمکی از آنها استخراج کنید. برای مثال : " من به یاد دارم ما یک بار برنامه شام را بعد از جلسه قرار دادیم و تعداد افراد زیادی در آن شرکت نکردند. برای همین تصمیم گرفتیم که مراسم های دسته جمعی را به قبل از جلسات منتقل کنیم." شما رئیس خود را با درون نگری خود و همین طور با سیاست خود تحت تاثیر قرار خواهید داد.

3- تظاهر کنید تا زمانی که آن را انجام دهید

همان طور که هنرمندان مردم را در لباس های زیرشان تصور می کنند تا بر ترس صحنه فائق آیند، شما نیاز دارید تا در تظاهر به اینکه رئیس جدید شما را دوست دارد، حرفه ای شوید. چرا؟ زیرا که اگر شما هر دقیقه را در محل کار در عالم وهم و خیال و دیوانگی بگذرانید، شما نه تنها خود را دیوانه می کنید بلکه همچنین حواس خود را از چیزی که باید بر آن تمرکز کنید یعنی کارتان پرت می کنید.

درست است که ممکن است مسخره به نظر برسد ولی شما نیاز دارید که شروع کنید به تصور کردن اینکه رئیستان شما را دوست دارد و بر اساس آن عمل کنید. قبل از رفتن به جلسه، در ذهن خود ببینید که او سر خود را تکان می دهد و بازخورد مثبت نشان می دهد. آن احساسات خوب باعث می شود شما با اعتماد به نفس بیشتر و لبخند بیشتر حرف بزنید چیزی که باعث می شود شما تاثیرگذاری بیشتری داشته باشید.

  • در پی بازخورد انتقادی باشید

شاید شما همه چیز را امتحان کرده باشید: شما کار بزرگی را با استفاده از راهکارهای خلاقانه انجام داده باشید، با به اشتراک گذاشتن  تجربه و دانش خود با دیگران مفید واقع شده باشید، هنگام حضور در جلسات مهم طمانینه و اعتماد به نفس لازم را داشته باشید. در حقیقت، مهم نیست چند بار شما به گذشته نگاه کرده اید و عملکرد کاری خود را سنجیده اید، شما نمی توانید بفهمید چرا رئیس شما همیشه ناراضی به نظر می رسد؟

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که یک برنامه زمانی برای ملاقات با رئیستان تنظیم کنید و از وی بازخورد مستقیم بخواهید: "حالا ما برای چند هفته ایست با هم کار می کنیم، من تمایل دارم بازخورد شما را بدانم. به نظر شما کدام کارها خوب پیش رفته است و از نحوه انجام کدام یک از کارها ناراضی هستید." از رئیس خود بخواهید تا به شما مسیرهای پیشرفت را نشان دهد. هنگامی که این درخواست را از رئیستان می کنید او شروع به صحبت کردن می کند. از روی حرف هایی که به شما می زند و تاکیداتی که در نحوه انجام دادن کارها می کند شما می توانید بفهمید که او از کدام قسمت کارها و یا ویژگی های اخلاقی شما رضایت ندارد. هر چه زودتر این کار انجام دهید زودتر می توانید تغییر را اعمال کنید.

شما می خواهید درباره کاری که هر روز انجام می دهید حس خوبی داشته باشید مخصوصا با رئیستان. هر چند برقراری ارتباط با رئیس سخت گیر، سخت خواهد بود اما خود را با ترفند های بالا مجهز کنید و خواهید دید که رئیس شما در چشم بهم زدنی در جبهه شما خواهد بود.

 

 

منبع: www.themuse.com

نویسنده: Sara Mc Cord

مترجم:محمودرضا معینی

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.