سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

آیا دستیابی به تمرکز می‎تواند در رهایی از استرس در سخنرانی سودمند باشد؟

تجربهها نشان داده است که بهترین راه برای رهایی از استرس و اضطراب سخنرانی، دستیابی به تمرکزی فولادین و بلند‎مدت است. رسیدن به تمرکز طولانی مدت نیاز به آشنایی با اصول و قوانین این فن دارد.

در پست امروز یکی دیگر از روش‎های دستیابی به تمرکز را به شما معرفی می‌کنیم با ما همراه باشید.

 

تمرکز بر شعلهی شمع

تمرکز بر نقطه نورانی یا شعله شمع یکی از اساسی‎ترین روش‎ها برای پرورش تمرکز و پرورش فکر در تمرینهای یوگا و هیپنوتیزم است.

اگرچه معمولاً تمرکز بر شعلهی شمع برای افراد، جذاب و گیراست و با علاقهی بیشتری هم آن را دنبال میکنند، امّا این گیرایی و جذابیت کاملاً نسبی است. یعنی ممکن است هرکس برای خود تمرینی را مؤثرتر تشخیص دهد یا از آن نتیجهی بهتری بگیرد. ما ضمن توضیح متداولترین روشهای تمرکز، به شما پیشنهاد میکنیم که بیشتر به تمرینی بپردازید که برای شما مؤثرتر است و از جذابیت بیشتری برخوردار است. با این همه، تجربه نشان داده است که افراد از همنشینی با شعله شمع و تمرکز بر آن اظهار رضایت فراوان میکنند.

روش تمرین

فضای اتاق را تاریک کنید و شمعی روشن نمایید. مسلماً اگر این تمرین را در شب انجام دهید، به شرط آن که خوابتان نبرد، مؤثرتر است. شعلهی شمع را تا آنجا بالا بیاورید که وقتی مینشینید بتوانید به طور افقی به آن نگاه کنید.

طبق معمول ابتدا چشمها را ببندید، تمرین ریلکس و تنفس آگاهانه و عمیق را انجام دهید. عضلات را رها کنید امّا ستون فقرات صاف باشد. به آرامی چشمهای خود را باز کنید و به شعله شمع خیره شوید. صرفاً به شعله و آتش نگاه نکنید. بلکه فضای پیرامون شعله را که به صورت هالهای روشن، دور تا دور شمع دیده میشود نگاه کنید.

در مرحله اول، بیش از یک تا دو دقیقه این تمرین را انجام ندهید. پس از این زمان، پلکها را ببندید و عضلات صورت را به ویژه، ریلکس کنید. در ریلکس عضلات صورت، به آرامش عضلات چشم توجه کنید. حالا همین کار را با چشمهای بسته در ذهن خود انجام دهید. شعلهی شمع را در ذهنتان مجسم کنید و به آن خیره شوید. پس از آن یکی دو دقیقه پلکها را به آرامی باز کنید و با نگاه خیرهی خود به شعله شمع هجوم ببرید.

هر وقت احساس کردید که فکرتان منحرف شد، کافی است به قسمتی از شعلهی شمع توجه و تمرکز کنید. حرکت، تغییرها، نوسانها و تغییر رنگ آن قسمت از شعله را در نظر بگیرید. بعد از دو دقیقه دوباره به آرامی چشمها را ببندید، صورت را ریلکس کنید و به تجسم ذهنی شعلهی شمع مشغول شوید. این رفت و برگشت را چندین بار انجام دهید تا این که چشمهایتان کاملاً خسته شوند.

نکتهای را که باید تأکید کنیم این است که این تمرین و تمرینهای نظیر آن را با بیحوصلگی و فشار و زور انجام ندهید، بلکه با اشتیاق فراوان تمرین کنید. اگر بتوانید با نگاه کردن به دور شعلهی شمع هالههای نورانی را از هم مجزا کنید و هر بار به یکی از این هالهها تمرکز کنید عالی است. این تمرین را پس از یک نگاه سه دقیقهای به شعلهی شمع خاتمه دهید و پس از آن چشمها را ببندید و دراز بکشید.

 

 

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.