سخنوران

 


اپلیکیشن سخنوران

      tel


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat

 

واژگان پرکاربرد در سخنرانی کدامند و چه جایگزین‎هایی برای آنها وجود دارد؟

دیل کارنگی می‎گوید: «انسان همواره بوسیله چهار عامل با مردم در تماس‌ است که ارزش و موفقیت و شخصیت ما را این چهار موضوع ارزیابی می‌کند. آنچه می‌کنیم، آنچه می‌گوئیم، آن طور که می‌گوئیم و آن طور که جلوه می‌کنیم.»‌ یکی از شرایط مهم در وصول به مفاهیم مواد چهارگانه آنست که زبان مادری خود را خوب فراگرفته و خوب حرف بزنیم.

تسلط بر زبان مادری و به‎کار بردن صحیح‌ کلمات و رعایت قواعد و دستورهای مربوطه، بیش از نیمی از نگرانی‌های یک‌ سخنران را مرتفع میسازد. کسی که برای بیان مطالب با کلمات معدود و مختصری به سخن گفتن می‎‎‎پردازد، به کوچکترین اشتباهی‌ رشته کلام از دستش خارج می‎شود؛ زیرا دایره‎‎ی لغات وی آنچنان محدود است که نمی‎تواند واژه‎ای جایگزین برای آنچه از خاطر بُرده بیابد.
بهترین روش برای گسترش دادن دایره‎ی لغات، مطالعه‎ی فراوان کتب مرتبط و یا حتی غیر مرتبط با حوزه‎ی فعالیت شماست. البته برخی واژگان نیز در تمامی سخنرانی‎ها رایج هستند؛ تیم سخنوران برای هر واژه‎ی پرکاربرد، یک عبارت یا کلمه‎ی و مصطلح دیگر را به شما معرفی می‎کند تا بتوانید دایره‎ی واژگانی خود را گسترش دهید.

  • شما علاوه بر واژه‎ی مخاطبان می‎توانید از عبارات: حُضار گرامی، بینندگان یا شنوندگان عزیز، حاضران در سالن، خانم‎ها و آقایان، دانشگاهیان، کسبه و تجار محترم، همکاران گرامی (البته در صورتی که مخاطبان شما این قشر از افراد باشند) نیز استفاده کنید.
  • برای تأکید بر مطلبی خاص، می‎توانید از عبارات: لطفاً توجه (لازم) داشته باشید (مبذول بفرمائید)؛ دقت (کافی) کنید (داشته باشید)؛ بار دیگر تذکر می‎دهم؛ تکرار می‎کنم؛ خاطر نشان می‌کنم؛ استفاده کنید.
  • برای روایت یک داستان و... می‎توانید با این جملات شروع به‎ داستان‎سرایی کنید: سعدی در کتاب گلستان داستان بسیار زیبایی را آورده است؛ داستانی جالبی که نقل می‎کنم در کتاب قابوس‎نامه بیان شده است؛ در روایات (یا احادیث) آمده است.
  • همچنین به‎جای شروع داستان با جملات خبری می‎توانید با جملات سؤالی، داستان خود را آغاز کنید. استفاده از جملات پرسش‎برانگیز و شگفتی‎آور، عملاً توجه مخاطب را نسبت به گفته‎ی شما دو چندان می‎کند؛ لطفاً به مثال‎های زیر توجه کنید: آیا درباره‎ی پادشاهی یهودی که نصرانیان (مسیحیان) را می‎کشت در مثنوی معنوی چیزی خوانده‎اید؟؛ آیا می‎دانید پیش از شروع برده‎داری در دوران ماقبل تاریخ، آدمخواری رایج بوده و داستان برده‎داری و به اسارت گرفتن افراد از کجا ناشی می‎شود؟؛ مخاطبان معمولاً در باب موضوعی که احساس می‎کنند برای آنها ایجاد سؤال کرده و چیزی از آن نمی‎دانند واکنش بهتری نشان می‎دهند.
  • از عبارات تشکر می‎کنم؛ قدردانی می‎کنم؛ سپاسگذارم؛ بی‎نهایت ممنون هستم؛ کمال تشکر را دارم؛ حق‎شناس زحمات بی‎دریغشان هستم؛ در انتهای سخنرانی برای قدردانی از افراد، گروه‎ها و یا اصناف مختلف استفاده کنید. توجه کنید که اگر از چند فرد یا گروه خاص قصد قدردانی دارید؛ جملات ذکر شده را به‎نحوی به‎کار ببرید که تکرار و حشو در آن وجود نداشته باشد.
  • برای گسترش دایره‎ی لغات، هر روز خود را موظف به یادگیری یک لغت جدید نمایید، همچنین شما می‎توانید با نصب اپلیکیشین‎ فرهنگ لغاتی چون: فرهنگ معین یا لغت‎نامه‎ی دهخدا، از هر واژه‎ای که هر روزه می‎بینید یا می‎شنوید و نسبت به آن آگاهی ندارید با جستجو در این فرهنگ لغات به آسانی معنای لغات مذکور را بیابید.

 

 

Please publish modules in offcanvas position.