چگونه در سخنرانی خود را معرفی کنیم؟ - سخنوران بنیانگذار آموزش فن بیان|آموزش سخنرانی

سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

چگونه در سخنرانی خود را معرفی کنیم؟

آموزش سخنرانی-آموزش فن بیان- آموزش سخنرانی و فن بیان- کلاس فن بیان-دوره فن بیان-کلاس سخنرانی-دوره سخنرانی

 

سخنوران نیاز دارند که در هنگام سخنرانی و سخنوری خود را به مخاطبان خود معرفی کنند. اما نکته مهم این جاست که سخنوران حرفه ای خود را چگونه معرفی می کنند؟ آیا معرفی خود حتما باید در شروع سخنرانی باشد؟ چه تفاوت و افتراقی بین معرفی خود در ارتباطاتی مثل مذاکره و گفتگو با سخنرانی و سخنوری است.

 

همان طور که می دانید در زیرمجموعه ارتباط موثر پنج ارتباط کلامی ویژه وجود دارد. مذاکره، مناظره، مباحثه، گفتگو و سخنرانی. در بین این پنج ارتباط کلامی، سخنرانی عالیترین نوع ارتباط انسانی است و بر خلاف سایر ارتباطات انسانی که از منظر کلامی ارتباط دو طرفه است در سخنرانی، ارتباط کلامی یک طرفه است. به همین جهت است که نحوه معرفی خود در سخنرانی با سایر ارتباطات بسیار متفاوت است و از ظرائف و لطائف و دقایق پیچیده تری هم برخوردار است.

در ابتدا به نکاتی که باید در معرفی خود در ارتباطاتی مانند مذاکره، مباحثه، مناظره و گفتگو باید توجه کنید می پردازیم و در ادامه درباره نحوه معرفی خود در سخنرانی مفصل بحث و بررسی می کنیم.

 

آموزش سخنرانی-آموزش فن بیان- آموزش سخنرانی و فن بیان- کلاس فن بیان-دوره فن بیان-کلاس سخنرانی-دوره سخنرانی

 

1- معرفی خود در مذاکره

در اصل مذاکره یک ارتباط کلامی برای حفظ منافع است. بنابراین باید به این مهم توجه داشته باشید هر کاری که در هنگام مذاکره انجام می دهید حتی معرفی خود در مذاکره باید به حفظ منافع حداکثری ختم شود.

نکته مهمی که در معرفی خود در مذاکره مهم است این است که شما منعی برای بیان نام و شغل و افتخارات و موارد دیگری از این قبیل ندارید. فقط باید مراقب باشید که عنوان شغلی و دایره اختیارات خود را تا آنجا که ممکن است طوری نشان دهید که نفر اصلی و تصیمیم گیرنده نهایی نیستید و برای پاسخ مثبت به مواد مذاکره نیاز به مشورت با مقام دیگر و یا هیات دیگری دارید تا بتوانید در مذاکرات امتیازات لازم را از طرف مقابل دریافت کنید.

مذاکره کننده های ناشی و مبتدی یا در مذاکرات عنوان شغلی و دایره اختیارات خود را بیشتر از آنچه هست معرفی می کنند و یا خود را مدیر و رئیس معرفی می کنند و اختیارات خود را تام و تمام نشان می دهند.

برای مشخص شدن منظورم مثال و خاطره ای را برایتان می گویم. در یکی از جلسات مذاکره ای با مدیران یکی از شرکت های خدمات کامپیوتری ، سه نفری که در مقابل من نشستند خود را این گونه معرفی کردند. نفری که در بین دو نفر دیگر قرار گرفته بود رو به نفر سمت راست خود کرد و او به به نام آقای مهندس .... و به عنوان مدیر بازاریابی معرفی کرد. سپس به نفر سمت چپی خود اشاره کرد و او را به نام آقای مهندس ... و به عنوان مدیر فنی معرفی کرد. و در نهایت خودش را این گونه معرفی کرد. من مهندس فلانی مدیر عامل شرکت هستم و در صورت بروز هر گونه مشکلی در روند قرارداد من حرف آخر را از طرف شرکت می زنم.

به نظر من این نوع معرفی اشتباه بزرگی بود. اگر هم او دارای تمامی اختیارات تصمیم گیری بود نباید در مذاکره آن را صریحا بیان می کرد. او می توانست خود را به عنوان مشاور و میانجی معرفی کند تا قدرت مانور بیشتری در مذاکرات داشته باشد. اگر هم می خواست خود را به عنوان مدیرعامل معرفی کند نباید خود را همه کاره و تصمیم گیر نهایی نشان می داد.

 

آموزش سخنرانی-آموزش فن بیان- آموزش سخنرانی و فن بیان- کلاس فن بیان-دوره فن بیان-کلاس سخنرانی-دوره سخنرانی

 

 2- معرفی خود در مناظره

مناظره ارتباط کلامی است که در آن وضعیت جنگی برقرار است و فقط یکی از دو طرف می تواند پیروز میدان باشد. از این باب اتفاقا برعکس مذاکره که در معرفی خود باید دایره اختیارات و عنوان شغلی با احتیاط صورت گیرد، معرفی خود در مناظره باید با حداعلا و تکثری عناوین شغلی و سوابق اجرایی و خدمتی و تحصیلی انجام شود. در مناظره باید تا آنجا که می توانید جایگاه خود را هنگام معرفی برتر و بالاتر نشان دهید و یا به اصطلاح برای طرف مناظره رجزخوانی کنید.

 

3- معرفی خود در مباحثه

مباحثه ارتباط کلامی است که دو طرف و یا چند طرف مباحثه، به دنبال یافتن حقیقت مسئله و روشن شدن زوایای پنهان موضوعی هستند. با توجه به این موضوع، در معرفی خود در مباحثه، آنچه اهمیت دارد سوابق علمی، تخصصی و تجربی شماست. برعکس آن که شما در مذاکره نباید خود را فردی زیرک و داهی و صاحب هوشمندی و نکته سنجی و فردی حرفه ای نشان دهید، در مباحثه باید خود را اینگونه معرفی کنید.

 

آموزش سخنرانی-آموزش فن بیان- آموزش سخنرانی و فن بیان- کلاس فن بیان-دوره فن بیان-کلاس سخنرانی-دوره سخنرانی

 

4- گفتگو

گفتگو در واقع ارتباط آغازین کلامی و سطحی ترین نوع ارتباط کلامی است. بسیاری از این گفتگوها در خیابان، مترو، اتوبوس، مهمانی ها، هیات ها و مکان های عمومی می تواند رقم بخورد.

با توجه به این نوع ارتباط، باید دقت داشته باشید که معرفی خود در گفتگو را با ساده ترین شکل و بدون تکلف و پیچیدگی انجام دهید. بیان سوابق علمی و تخصصی و تجربی در آغاز می تواند به شدت به نوع ارتباط ایجاد شده آسیب برساند و نوعی فخر فروشی و تکبر و نخوت به حساب آید. معرفی در این نوع ارتباط صرفا به نام و نام فامیل ختم می شود و سایر موارد مانند عناوین شغلی، سوابق اجرایی و علمی و تخصصی و افتخارات حرفه ای جایی در این نوع معرفی ندارد.

 

آموزش سخنرانی-آموزش فن بیان- آموزش سخنرانی و فن بیان- کلاس فن بیان-دوره فن بیان-کلاس سخنرانی-دوره سخنرانی

 

5- سخنرانی

نحوه معرفی خود در سخنرانی با همه انواع ارتباطاتی که بررسی کردیم کاملا متفاوت است. مطابق قواعد و اصول سخنرانی و سخنوری، هر آنچه که یک سخنور می گوید حتی به نام خدای آغازین و شروع و پایان و محتوای اصلی و حتی زبان بدن و سایر مواردی مانند خوش آمدگویی و معرفی خود که در سخنرانی اتفاق می افتد باید در خدمت موضوع سخنرانی باشد.

بنابراین شما به عنوان سخنران نمی توانید مستقیم نام و عناوین شغلی و سوابق اجرایی و علمی و تخصصی و تجربی خود را به مخاطبان خود بگویید. علت آن است که سخنوران در سخنرانی و سخنوری خود، هر مضمونی که می خواهند بیان کنند باید به آن موضوعیت ببخشند و در قالب موضوع به مضمون بپردازند و نمی توانند رک و مستقیم و بدون ارتباط با موضوع سخنرانی، کلام و سخنی را بر زبان بیاورند.

 

آموزش سخنرانی-آموزش فن بیان- آموزش سخنرانی و فن بیان- کلاس فن بیان-دوره فن بیان-کلاس سخنرانی-دوره سخنرانی

 

به عنوان مثال شما نمی توانید در آغاز سخنرانی خودتان را اینچنین معرفی کنید:

سلام من دکتر فلانی استاد رشته روانشانسی دانشگاه علامه و مدیر دپارتمان روانشناسی این دانشگاه و مولف چندین کتاب در این حوزه هستم.

سخنوران حرفه ای در سخنرانی خود تفاخر می کنند ولی نه خارج از موضوع. اگر می خواهید در سخنرانی، دکتر بودن و یا مهندس بودن و یا خلاصه عناوین علمی یا شغلی خود را به رخ مخاطب بکشید باید برای آن محتوا بسازید و مطابق و هماهنگ با موضوع سخنرانی، خود را معرفی کنید.

فرض کنید من قصد دارم در جلسه ای راجع به موضوع تاثیر تنش ارتباطی والدین در سلامت و بهداشت روان کودک سخنرانی کنم. ضمنا می خواهم خودم را هم به مخاطبان خود معرفی کنم. می خواهم به آن ها بگویم من دکتر روانشناس هستم، استاد دانشگاه علامه هستم و در آنجا مشغول تدریس هستم و همچنین رئیس دپارتمان روانشناسی این دانشگاه هم هستم، ضمنا مولف کتاب بهداشت و سلامت روان کودک هم هستم.

 

آموزش سخنرانی-آموزش فن بیان- آموزش سخنرانی و فن بیان- کلاس فن بیان-دوره فن بیان-کلاس سخنرانی-دوره سخنرانی

 

در ابتدا باید شما برای هر کدام از قسمت های مختلف معرفی خود محتواسازی کنید.

محتوای 1: دکتر روانشناس

یکی از اولین روزهای زمستان بود و برف سنگینی هم باریده بود. خیلی از بیماران هم که قرار بود به مطب بیایند قرار را کنسل کرده بودند. من تقریبا آماده رفتن بودم که منشی ام گفت یکی از بیماران با اینکه قرار را کنسل کرده بود ولی می خواهد شما را ببیند. با بی حوصلگی گفتم باشد بگو بیاید.

مردی قدبلند با ته ریش و صورتی کشیده و بینی استخوانی در مقابل من نشست. به او گفتم در خدمتم. قبل از اینکه شروع به صحبت کند، بغض گلویش را گرفت و چشمانش پر از اشک شد. یک دستمال کاغذی تعارف کردم و او هم با شرمندگی برداشت. گفتم مشکلی پیش آمده؟ گفت حال بدی دارد و نمیداند از کجا باید شروع به گفتن کند. اولین جمله ای که بر زبان راند این بود: می تونیم جای تو می تونیم یه بابایی پیدا کنیم که مامان هم دوستش داشته باشه؟ این جمله ای بود که دختر 5 ساله اش به او گفته بود.

با ساختن این محتوا بدون اینکه شما مستقیما به مخاطب خود بگویید که دکتر هستید به صورت غیرمستقیم و با ساخت محتوا و کاملا سخنورانه این پیام را به مخاطب خود منتقل کرده اید که در عین حال در خدمت موضوع سخنرانی هم هست.

 

آموزش سخنرانی-آموزش فن بیان- آموزش سخنرانی و فن بیان- کلاس فن بیان-دوره فن بیان-کلاس سخنرانی-دوره سخنرانی

 

محتوای 2: استاد دانشگاه علامه

می توانید با ذکر خاطره ای از جلسه دفاع یکی از شاگردانتان در مقطع دکتری و موضوع پایان نامه آن فرد که مرتبط با موضوع سخنرانی شماست، ا یک تیر چند نشان بزنید. هم خود را به عنوان یک استاد معرفی کرده اید و هم خود را به عنوان یک دکتر معرفی کرده اید. چون همگان می دانند اساتیدی که در جلسه دفاع شرکت می کنند حتما دارای مدرک دکتری هستند.

محتوای 3: رئیس دپارتمان روانشناسی دانشگاه علامه

می توانید با بیان خدمات برجسته ای و یا طرحی که در دپارتمان تصویب کرده اید و یا سیاست های کلانی که علی رغم مخالفت دیگر اعضا شما بر آن پافشاری داشتید محتوای مناسبی را برای معرفی خود ارائه کنید.

محتوای 4: نویسندگی کتاب

راه های مختلفی برای ساخت محتوا در این زمینه وجود دارد. هم می توانید با اشاره به یک بخش از کتاب خوتان، محتوای مرتبط با موضوع سخنرانی را ارائه کنید. هم می توانید یک مطلب را ه طور خلاصه و مختصر و مفید توضیح دهید و مخاطبانتان را برای دریافت اطلاعات جامع و کاملتر به کتاب ارجاع دهید.

یکی از مواردی که کاملا سخنورانه و حرفه ای به معرفی کتاب پرداخته شده است و سخنران با یک تفاخر و تعریف از خود به روش کاملا حرفه ای این کار را انجام داده است را برایتان نقل می کنم.

مرحوم شیخ عباس قمی صاحب کتاب مفاتیح الجنان در خاطرات خود می گوید:

در قم فردی به نام عبدالرزاق مسئله گو قبل از نماز ظهر در حرم مطهر حضرت معصومه احکام شرعی و دینی را برای مردم توضیح می داد. مرحوم در بزرگوارم کربلایی محمدرضا از شیفتگان و علاقمندان منبر و روضه شیخ عبدالرزاق بود به طوری که هر روز پای منبر شیخ حاضر بود و با شیفتگی به احادیث و روایاتی که شیخ از روی کتابی برای آن ها می خواند گوش جان می سپرد و زمانی که به خانه برمی گشت احادیث و روایاتی که شیخ عبدالرزاق مسئله گو از روی کتاب خوانده بود را برای من شرح و توضیح می داد.

 یکی از روزها که پدرم از منبر شیخ برگشته بود، من را صدا زد و گفت: شیخ عباس! ای کاش تو هم می توانستی مانند شیخ عبدالرزاق منبر بروی و از روی کتابی که او برای ما حدیث و روایت می خواند، بخوانی. هر بار خواستم بگویم که پدر جان آن کتابی که شیخ مسئله گو از روی آن برای شما روایت و حدیث می خواند را من نوشتم، دلم طاقت نداد و چیزی نگفتم و فقط گفتم پدر جان دعا کنید که خداوند توفیقی مرحمت کند که من هم بتوانم برای شما حدیث و روایت بخوانم.

مشاهده می کنید در این محتوایی که شیخ عباس قمی مطرح می کند، هم خود را به عنوان مولف و نویسنده معرفی کرده است و هم مستقیم و بی واسطه و بدون محتوا این کار را انجام نداده است. فراموش نکنید در سخنرانی برای بیان هر مطلبی با هر موضوعی شما نیاز به ساخت محتوا دارید.

 

نویسنده حسین زند

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.