سخنوران


  

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  شکل گیری اعتماد به نفس در نقطه رشد کودکی به بزرگسالی

   

   

  اعتماد به نفس، عبارت است از احساس اطمینان نسبت به خود. به عبارت دیگر اعتماد به نفس یک فرد به نحوه ی احساس او درباره ی "من" خویش بستگی دارد.

  نظر فرد نسبت به خویش درموقعیت های متفاوت زندگی برابر نیست و امکان دارد، یک فرد در یک موقعیت خود را قوی و در موقعیت دیگر ضعیف بپندارد.

  "من" تعاریف متفاوتی را برای خود قائل است:

  من (خود): مفهومی که انسان از خویش در هر لحظه می شناسد و آگاه است.

  من (آرمانی) : مفهوم در باب آنچه انسان طلب دارد و ترجیح او در هر موقعیت است.

  من (انتقادی): مفهوم سرزنش در باب عملکرد خویش در موقعیت ها و عملکردهای مثبت و منفی.

  ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 107

  با والدین مقتدر و بهترین شیوه‎ی فرزند پروری آشنا شوید

   

   

  والدین از بدو تولد کودک تا بزرگسالی به‎صورت پیوسته به کنش و رفتار مناسب با فرزندان خود می‎اندیشند؛ حتی بسیاری از والدین به‎خاطر نشان دادنِ واکنشی نامناسب، مثل: تنبیه بدنی یا گفتن سخنانی ناشایست تا مدت‎ها دچار عذاب وجدان یا ناراحتی خاطر می‎شوند. به نظر شما بهترین شیوه‎ی فرزندپروری چیست؟

  ما پیش از این در مقاله‎ای با عنوان " داشتن کودکانی حرف‎شنو با آگاهی از انواع روش‌های تربیتی" خلاصه‎ای از انواع رویکرد‎های والدین در تربیت کودکان را با شما مطرح کردیم. در این مقاله عنوان شد که والدین چهار شیوه یا روش برای تربیت فرزندان خود اتخاذ می‎کنند؛ این چهار شیوه شامل: شیوهی فرزندپروری مقتدرانه، مستبدانه، کودک‎سالار و بی‌تفاوت است و گفتیم بهترین شیوه برای تربیت فرزندان به‎کارگیری اقتدار و نفوذ برای انجام امور مربوط به کودکان است. امّا در این پست می‎خواهیم ویژگیهای والدین مقتدر را بهتر بشناسیم؛ پس با ما همراه باشید.

  ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 124

  داشتن کودکانی "حرف‎شنو" با آگاهی از انواع روش‌های تربیتی

   

  یکی از بزرگترین رویاهای هر پدر و مادری، داشتن فرزندانی "حرف‎شنو" است. فرزندانی که به خواست والدین خود توجه کنند و تمام تلاش خود را برای برآورده کردن این درخواست‎ها به‎کار گیرند. امّا رشد و پرورش چنین فرزندانی، نیازمند آشنایی با اصول تربیت درست فرزندان و تبدیل شدن به الگویی مناسب برای آنان است.

  فرزندان در دوران کودکی 9 نیاز اساسی دارند که اگر والدین این نیازها را برطرف نکنند با کودکانی پرخاشگر و عصیانگر مواجه خواهند شد. ایجاد امنیت، ثبات، محبت و پذیرش، خودگردانی، آزادی در بیان، خودانگیختگی و تفریح، محدودیت‌های واقع‌بینانه و خویشتن‌داری از جمله مواردی است که در کودکی باید از سوی والدین رعایت شود.

  والدین علاوه بر رعایت این موارد، باید خلق‌ و خوی فرزندشان را به‌درستی بشناسند، تشخیص اینکه فرزند شما اجتماعی است یا بازیگوش؛ حواس پرت است یا مضطرب؛ خونسرد است یا خونگرم؛ تنها با توجه و دقت نظر شما حاصل خواهد شد. پس از شناخت ویژگیها و تواناییهای وی، باید الگوی تربیتی مناسبی برای او اتخاذ کنیم.

  ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 101

  "وابستگی" بیماری رو به رشد در کودکان ایران

  سخنوران

   

  "اختلال وابستگی" در دنیای امروز، یکی از مهم‎ترین بیماریهای کودکان محسوب می‎شود. والدین امروزی به‎دلیل عواملی چون: رشد بی‎اعتمادی در فضای شهری، عدم آشنایی با افراد محیط پیرامون، کاهش ایمنی در فضای شهری، ضعف شخصیتی والدین و... کودکان خود را افرادی وابسته بار می‎آورند. امّا آیا هر وابستگی‎ را می‎توان بیماری نامید؟

  در پاسخ باید بگوییم: خیر زیرا، همه‎ی کودکان در بدو تولد به‌صورت طبیعی و غریزی به نگه‎داری و مراقبت والدین خود نیازمندند. این نیاز در دوره‎ی نوزادی، بیش از همه‎ی مراحل زندگی کودک است و به مرور زمان و با رشد کودک، میزان نیاز وی به مراقبت و همراهی والدین کاهش می‎یابد. امّا برخی از کودکان هستند که حتی با ورود به سن نوجوانی یا بزرگسالی نیز به والدین خود وابستگی شدیدی دارند.

  ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 116

  ترس‎های کودکان در کجا ریشه دارند؟

   

  همه‌ی ما انسان‎ها از بدو تولد تا هنگام مرگ، مفاهیم و احساسات متنوعی را تجربه می‎کنیم. یکی از این احساسات که از دوره کودکی و عموماً با ورود به سن سه سالگی در کودک شکل می‎گیرد، ترس است."ترس در کودکان" اغلب به‏صورت تدریجی و با رشد دنیای خیالی آنها شکل می‌گیرد.

  درحقیقت کودکان با شخصیت‎های خیالی که در طول روز در برنامه‎های تلویزیونی و کتاب‎ها دیده‎اند یا شنیده‎اند در دنیای ذهنی خود ارتباط برقرار می‎کنند؛ سپس همان موجودات فانتزی سرگرم کننده در روز، شب هنگام و با تاریک شدن هوا برای آنها، تبدیل به موجوداتی مخوف و هولناک می‎شود که ترس‏شان را برمی‎انگیزد.

  ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 103

  مباحث کلاسی سخنوران برای کودکان و نوجوانان: بخش اول

   

   

  در کلاس کودکان و نوجوانانِ سخنوران، ما مبحثی به نام آشنایی با "مهارت‎‌های زندگی و ارتباطات جمعی" داریم. در این کلاس تقریباً هر دو هفته یکبار، یک مبحث تازه برای بچه‎ها مطرح می‎کنیم و از اونا می‎خواییم که درباره‎ی هر موضوع فکر کنن و نظراتشون رو بگن، در این بین هم معلم کلاس با راهنمایی بچه‎ها، ایده‎های ذهنی اونا رو پرورش میده.

  مبحث امروز کلاس سخنوران، "انعطاف‌پذیری یا سازگاری" بود. معلم کلاس در ابتدا یه تعریف کلی از انعطاف‌پذیری به بچه‎ها داد و گفت:

  «انعطاف‌پذیری در حقیقت همون سازگاری با شرایط و موقعیت‌های سخت هست. آدمای انعطاف‌پذیر هم چهار ویژگی دارن، این ویژگی‎ها شامل: هوش (هوش هیجانی)، پذیرش، خلاقیت و در مرحله‎ی نهایی صبر هست. آدمای منعطف، وقتی در یه موقعیت دشوار یا کسل‎کننده قرار می‎گیرن به‎خوبی بلدن که چه‏ طور اون موقعیت رو تبدیل به یه بازی هیجان انگیز بکنن. چون اونا اول از همه با هوشمندی خاص خودشون، موقعیت سختِ پیش روشون رو می‎پذیرن و بعد با خلاقیتی که دارن، اوضاع رو به نفع خودشون تغییر میدن و در مرحله‎ی نهایی اگه همه تلاش‌هاشون بی نتیجه موند، صبر می‎کنن تا موقعیت بهتری پیش پاشون قرار بگیره.»

  ادامه مطلب نظرات (1) کلیک ها: 171

  نظرات اخیر

  • سودابه حسن پور

   لینک
   با سلام و احترام این متن خودمانی و به زبانی ساده ، بسیار دلنشین بود و به نوعی کاملا می توان فضای کلاس را حس کرد . مننون از خانم علی محمد
   1
  نمایش سایر نظرات

  آیا کودکان دچار استرس می‎شوند؟

   

   

  آیا تا به‎حال کودکانی را دیده‎اید، که در حین تماشای فیلم یا در خلوت خود، علاقه‎مند به مکیدن شَست خود هستند یا در حین سؤال و جواب معلم سرکلاس، ناخن‎های خود را می‎جوند یا تا پیش از رسیدن به مرحله‎ی بزرگسالی دچار مشکل شب ادراری هستند؛ به نظر شما این علائم نشان دهنده‎ی چیست؟

  مواردی که در بالا برشمردیم، نشان از اضطراب و استرس کودکان دارد که این اضطراب در بزرگسالی می‎تواند به شکل پرخاشگری، بدزبانی، اذیت کردن دیگران، کابوس دیدن، دروغ گفتن، بی‌نظمی و نداشتن اعتماد به دیگران ظاهر شود.

  اغلب ما تصور می‎کنیم، کودکان در دنیای شاد و رویایی خود، هرگز با پدیده‎ای به نام اضطراب و دلهره مواجه نمی‎شوند؛ امّا تحقیقات دانشمندان ثابت کرده، عواملی هستند که منجر به شکل‎گیری تشویش و دلهره در کودک می‎شود.

  کودکان اوتیسمی نابغه یا کند ذهن؟

   

  اوتیسم نام نوعی اختلال رفتاری- عصبی است که تا دهه‎های پیش، شاید کمتر کسی درباره‎ی آن چیزی می‎دانست؛ امّا با توجه به آمار رو به رشد این بیماری در سال‎های اخیر، علاقه‎مندان بیشتری خواهان کسب اطلاعات در این زمینه هستند.

  طبق آمار رسمی سازمان جهانی بهداشت، در سال 1975 از هر 5 هزار نفر، یک نفر به اوتیسم مبتلا بوده، امّا در سال 2004 این میزان به یک از 166 نفر رسیده و در سال 2014 از هر 42 کودک یک نفر مبتلا به اوتیسم بوده است.

  نشانه‌های اوتیسم چیست؟

  ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 114

  صفحه1 از2

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.