سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

قدرت کلام عصای معجزه آسای رهبران موفق

بی تردید هیج مدیری قادر نیست بدون برخورداری از" مهارت های رهبری " به مدیری موفق تبدیل شود. بنابراین اجرای اصول و مهارت های رهبری سازمانی در فرایند مدیریت ، می تواند به بهبود چشمگیر کیفیت مدیریتی مدیران منجر شود.

رهبران توانمند به خوبی می دانند که تحقق چشم اندازها و نیل به آرمان ها ، تنها با همدلی ، همیاری و همکاری (همراهان هم پیمان) میسر است . از این رو وظیفه  اصلی خویش را پرورش رهبران بیشتر ( و نه پیروان بیشتر ) می دانند و  از همین رو با کوشش در توان افزایی و شکوفا سازی استعدادهای همکاران خود ، راه را با آنان پیروزمندانه می پیمایند.

پیتر دراکر معتقد است "وظیفه ی رهبر ، ایجادارتباط است." و براین باور است که رهبران موفق ، همیشه گام نخست را در ایجاد ارتباط ، خودشان برمی دارند و سعی می کنند پیش ازآن که از  پیروان خود همکاری بخواهند ، در قلب های ایشان  نفوذ کنند ، زیرا به خوبی بر این نکته واقفند که :  هر چه ارتباط قلبی میان آنان قوی تروعمیق تر  باشد ، احتمال بیشتری برای پیروی و کمک  به  رهبری توسط  یاران هم پیمان وجود خواهد داشت .
رهبران موثرهمواره موفقیت خود رادر گرو پذیرش و تلاش کارکنانشان می بینند. آنها معتقدند که بهترین سرمایه گذاری ها ، راهکارها و تاکتیک ها بدون استقبال و انرژی کارکنان ، محکوم به شکست است .از این رو با کارکنان خود به خوبی ارتباط برقرار می کنند ، ایده های آنها را جویا می شوند و بهترین ایده ها را به کار می بندند .


از جمله مهارتهای کلیدی در رهبران موثر " خودمدیریتی " است و آن مجموعه ای از اقدامات آگاهانه است که بر طرز تفکر ، احساسات و رفتارها برای کسب بهترین نتایج در زندگی شخصی و حرفه ای تاثیر گذار است.
خود مدیریتی محرکی قوی برای استقلال فردی و تصمیم گیری های درست و خلاقانه،  به ویژه در شرایط دشواروبحرانی است . برخی از رفتارهای بارز در فردی که توانایی "خود مدیریتی " دارد عبارتند از  خود آگاهی ، خود تنظیمی اهداف ، خود انگیختگی ، مثبت صحبت کردن (به منظور نفوذ وتأثیر بیشتر بر دیگران ) ، ارتباطات موثر و توانایی دریافت و ارائه بازخورد.

به خاطر داشته باشید یکی از مهارت های اساسی ولازم برای تبدیل شدن به رهبری موثر و تحولگرا "خودمدیریتی " است و نقطه آغازین برای تقویت این مهارت ، آگاهی از وضعیت موجود خود( خودشناسی ) است.
رهبریکاریزماتیک،مبتنی بر جذبه و قدرت اقناع رهبراست. قدرت رهبران کاریزماتیک برخاسته از تعهد و باور آنها به اهدافشان است. رهبران کاریزما قدرت دلربایی دارند و پیروان خود را مجذوب می کنند ؛ آنها با داشتن مهارتاثرگذاری و نفوذبردیگران براین باورند که کلمات ، قدرتی باور نکردنی دارند بنابراین به خوبی از این قدرت استفاده می کنند.
آنان هم چنین مهارت استفاده از کلمات را به بهترین شکل  آموخته اند  واز این رو است که کلامشان سرشار از انرژی ، شادی و قدرت است.در سازمانهای امروزی رهبران تحولگرا و تاثیرگذار براین باورند که برای پیشبرد برنامه ها و دستیابی به اهداف و بهره وری بالا،  باید خود را به مهارت های نفوذ و اثر گذاری بردیگران ( فراگیری اصول و فنون مذاکره ، نفوذ کلام ، مهارت برقراری ارتباط موثر ، ارائه مطلب اثر گذار و سخنرانی نافذ ) مجهز نمایند .
از آنچه تاکنون بیان شد می توان نتیجه گرفت که قدرت  ما در اثر گذاری بردیگران تابع موقعیت سنجی ، مخاطب شناسی و نفوذ کلام ماست (کلام نافذبه ماقدرت میدهد ) .

افراد قدرتمند با احاطه بر شرایط مخاطبین و موقعیت های موجود ، استراتژی نفوذ و اثر گذاری خود را متناسب با موقعیت و شخصیت آنها انتخاب می کنند و هر آن مترصد فرارسیدن فرصتی مناسب برای نفوذبیشتر هستند و آن گاه بمنظور اثر گذاری بیشتر ، ایده ها ، اهداف و برنامه های خود را با بیانی  فصیح ، متقاعد کننده( وگاهاندکی آمرانه)مطرح می کنند .


قدرت کلام (که خوشبختانه تا حد زیادی از طریق  تمرین و تکرار، قابل ارتقا است ) می تواند  مهم ترین شاخصه ما باشد ، لذا شایسته و  شاید ضروری بنظر برسد که در " برنامه توسعه فردی " خود ، سهم و بخشی راهم به آموزش هایی اختصاص دهیم  که بر مهارت های ما در ارائه مطلب و انجام سخنرانی ها و مذاکرات تاثیر گذار، بیفزاید.

 

 

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.