سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

ده روش برای تشخیص دروغ

 تشخیص دروغ

 

تشخیص دروغ از روی زبان بدن، به مهارت و تمرین زیادی نیاز دارد. بنابراین سعی کنید برای تشخیص دروغگویی، عجله نکنید و مجموعه نشانه ها و علامت ها را در کنار هم بگذارید و با طرح پرسش های دقیق و به موقع و یا بررسی مباحث مطرح شده از قضاوت خود مطمئن شوید و بعد عکس العمل لازم را نشان دهید.

در این مقاله ده زبان بدنی که می تواند نشانه ای از دروغ و عدم صداقت باشد را بررسی می کنیم.

 

1- موقعیت سر خود را سریع تغییر می دهند

اگر از کسی مستقیما سوال کردید و مشاهده کردید که موقعیت سر خود را سریعا تغییر می دهد، باید به گفته های او شک کنید. تغییر موقعیت سریع سر نشان از وجود شک و تردیدو عدم صداقت است.

 

2- تلاش می کنند که آرام و بی حرکت باشند

دروغ با خود استرس و اضطراب و تنش و بی قراری همراه می آورد. به همین خاطر دروغگویان سعی میکنند برعکس عمل کنند. به همین دلیل نحوه ایستادن یا نشستن و به طور کلی زبان بدن آرام و بی حرکتی را تقلید می کنند که نشان دهند آرام و با وقار هستند تا بتوانند به راحتی مورد اعتماد قرار گیرند.

 

3- کلمات و عبارات را تکرار می کنند

دروغگویان معمولا جملات و عباراتی که می خواهند بگویند را تمرین می کنند تا از لکنت زبان ناشی از استرس و اضطراب دروغ گفتن، جلوگیری کنند. به همین سبب مانند سخنرانانی که برای جلوگیری از استرس سخنرانی، متن از قبل تنظیم شده ای را حفظ می کنند، هنگام بیان وقتی دچار استرس می شوند، برای اینکه جملات بعدی را به خاطر بیاورند، جملات و کلمات قبلی را تکرار می کنند. اگر شما شعر حفظ کرده باشید و هنگام خواندن شعر بیتی را فراموش کنید هم دچار همین مشکل می شوید و به طور ناخودآگاه بیت قبلی را تکرار می کنید تا بیت بعدی را به خاطر آورید.

 

4- اطلاعات و جزئیات بیشماری را ارائه می دهند

بیان اطلاعات و نکته های ریز و غیرضروری می تواند نشانه ای از دروغگویی و عدم صداقت باشد. دروغگویان برای بهتر نشان دادن خود و برای جلب اعتماد، جزئیات و اطلاعات غیرضروری زیادی را بیان می کنند. اگر در مذاکره ای با اطلاعات و جزئیات بیشمار ریز و درشت بمباران شدید، با عجله تصمیم نگیرید و تصمیم گیری در مورد موضوع را کمی به عقب بیاندازید.

 

5- صدای آن ها تغییر می کند

برای تشخیص تغییر صدا معمولا بازپرس ها ابتدا سوالات عمومی مثل آدرس، شغل، ازدواج و تعداد فرزند و ... را می پرسند و بعد به سراغ سوالات اصلی می روند تا بتوانند تغییر صدا را تشخیص دهند.

 

6-  به طور غریزی قسمت های آسیب پذیر بدن را پوشش می دهند

 لمس، مالش یا خارش دهان، بینی و سرو گردن یا یقه از جمله حرکاتی است که شخص هنگام گفتن دروغ انجام می دهد. معمولا این حرکات برای کنترل استرس و اضطراب ناشی از دروغ گفتن صورت می گیرد.

  

     

 

 

تشخیص دروغ

 

تشخیص دروغ

 

تشخیص دروغ

 

7- موقعیت پاهای خود را تغییر می دهند

تغییر موقعیت پاها به منظور فرار از موقعیتی است که فرد در آن قرار گرفته است. به طور کلی زبان بدن پاها به دو صورت است یا برای حرکت به سمت کار و به دست آوردن غذا، یا برای فرار از خطر. زبان بدن های بسته که پاها روی هم قرار می گیرند یا به هم قلاب می شوند از نوع فرار از خطر و کنترل استرس و اضطراب است. اصطلاحا می گویند شخص این پا آن پا می کند و این به معنی شک و تردید و فرار از موقعیت خطر است.

 

8- صحبت کردن برای آن ها دشوار می شود

معمولا وقتی افراد دروغ می گویند تمایل به تمام شدن گفتگو دارند و می خواهند موقعیت را ترک کنند، سیستم تنفسی هم به هوای بیشتری نیاز دارد در نتیجه سنگین تر تنفس می کنند و ممکن است از نفس های عمیق هم استفاده کنند، و به تبع این موارد صحبت کردن برای آن ها مشکل می شود و سریعا می خواهند به گفتگو خاتمه دهند.

 

9- بدون چشمک زدن به شما نگاه می کنند

پرش نگاه باعث بی اعتمادی می شود از این رو دروغگویان از تماس چشمی زیاد استفاده می کنند تا بتوانند حرفشان را به شما بقبولانند. افراد معمولا در دقیقه بین 6 تا 8 بار چشمک می زنند. هم تعداد بالاتر و هم تعداد پایین تر می تواند نشانه عدم صداقت و دروغگویی باشد. افرادی که مهارت کمتری دارند تعداد چشمک زدن آن ها بیشتر می شود که نشانه اضطراب و استرس است و افرادی که مهارت بیشتری در دروغگویی دارند برعکس سعی می کنند کمتر چشمک بزنند و تماس چشمی بیشتری را برقرار کنند تا مطمئن تر و قابل اعتمادتر به نظر برسند.

 

10- مکث دروغگوها

اگر هنگام صحبت کردن شخص با مکث های طولانی و یا غیرضروری مواجه شدید، می توانید در گفته های او شک کنید. مکث کردن فرصت لازم را به فرد می دهد تا اطلاعات دروغین را کنترل کند. مکث های بی مورد می تواند نشانه ای از این باشد که فرد مشغل ساختن داستان یا روایت دروغین و تصنعی است.

 

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.