سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

نقش همه جانبه سخنرانی در دوره معاصر

سخنرانی و بلاغت ، از گذشته تا به امروز سیر طولانی را طی کرده است. این فن در گذشته در زبان فارسی معنای شیوایی و رسایی سخن را داشته است. در آن دوره سخنوری در مشرق زمین به نوعی مرتبط با خطابه بوده و تنها در حوزه علوم دینی به کار می‎رفته است.

امّا در سرزمین‎های غربی ، مانند یونان و رومِ باستان ،سخنوری به منزله دانش یا هنری مستقلّ از حوزه علوم دینی اطلاق می‎شده ، همچنانکه در تمدن قرون وسطایی در غرب، بلاغت سومینهنر از هنرهای هفتگانه به شمار می رفته است.

این هنر در دوره معاصر به سمت و سوی دیگری سوق یافته است، زیرا در حال حاضر اکثر مشاغل برای رشد و پیشرفت در تجارت خود به مهارت در فن بیان نیازمند هستند از دکتران روانشناس گرفته که برای اقناع ودرمان بیمار خود به بهترین شکل ارتباط نیازمندند تا استادانی که برای نحوه برقراری ارتباط با دانشجویان به دنبال دستورالعملی خاص هستند یا حتی مدیرانی که برای بستن قرار داد با شرکت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های دیگر به دنبال کسب یک سری مهارتهای ارتباطی برای اقناع طرف قرار داد خود نیاز دارند.
در این میان علاوه بر نیاز به آگاهی یک مشکل عمده نیز وجود دارد، آنهم وجود نگرانی و استرس‎های مربوط به این دست ارتباطات است.
سخنوری‎هایی که نیاز به آگاهی از نظرات مخاطبان دارند، مانند مثال‎هایی که در فوق ذکر شد. با جمع‎آوری علائق و سلیقه مخاطبان به‎صورت یک پرونده کامل می‎توانند کاملاً موفقیت‎آمیز برگزار شوند.
به‎طور مثال: مدیرعاملی که در حال قراردادبستن با شرکتی بزرگ است؛ برای جلب نظر او در راستای استفاده از سرویس‎ها و خدمات خود می‎تواند، تاریخچه‎ی کاملی از سرمایه‎گذاری‎های شرکت طرف قرارداد خود را بررسی کند تا با توجه به شناخت سلایق طرف قرارداد، پروژه‎ای را برای همکاری با آنها معرفی کند.

جمع‎آوری این دست اطلاعات خود به خود باعث می‎شود با استرس کمتری سر جلسه مذاکره بروید و با اعتماد بیشتری پیشنهادات خود را مطرح کنید.
این موضوع – یعنی جمع آوری اطلاعات لازم- درباره تجارت‎ها یا فعالیت‎هایی که با ارتباطی تعاملی و دو سویه سر وکار دارند کاملاً لازم و ضروری است.
یکی از محیط‎هایی که خصوصاً در عصر تکنولوژی برای افراد صاحب نام باعث ایجاد دردسر و استرس شده، حضور در رسانه‎های مردمی مانند تلویزیون یا رادیو به عنوان کارشناس در حوزه‎های فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی، خانوادگی روانشناسی و غیره است.
عموماً تاثیرگذاری در این رسانه‎ها بیش از هر مکان دیگر مهم و ضروری به نظر می‎رسد؛ زیرا در صورت موفقیت،هنر، مهارت یا کسب و کار شما با مقبولیت بیشتری در نزد مردم مواجه خواهد شد.

برای کاهش اضطراب در این نوع برنامه‏ ها بهتر است، کمی زودتر از زمان مقرر در برنامه مورد نظر حاضر شوید تا با فضای آنجا مأنوس شوید؛ سپس هنگام شروع برنامه با صدای بلند و شمرده شمرده و واضح صحبت کنید، اگر برای برنامه‎ای با محتوای خاص به تلویزیون دعوت شده‎اید تلاش کنید با شناختی که از طرفداران این دسته از محتواها دارید با مخاطبان و بینندگان ارتباط بگیرید. تا جائیکه ممکن است در تلویزیون سعی کنید خودتان باشید، بی هیچ کم و کاستی. مردم به ‎خوبی تفاوت افرادی که در هنگام صحبت کردن نقاب بر چهره می‎زنند را با افراد حقیقی و بی پرده تشخیص می‎دهند. در حین معرفی سرویس یا خدمات خود فروتن باشید تا بازخوردهای مثبت‎تری دریافت کنید. اصولاً مردم با شخصیت‎هایی که در تلویزیون رفتاری گرم و صمیمی و بی پیرایه دارند به راحتی ارتباط برقرار میکنند، شما نیز با پیگیری چنین رویه‎ای عملاً از میزان استرس خود خواهید کاست؛ زیرا قرار نیست نقش فردی دیگر را بازی کنید تا فشاری از جانب تظاهر و وانمود کردن به آنچه ندارید به شما وارد شود.

 

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.