سخنوران

     


 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
telegram youtube linkdin instagram facebook aparat  

 

کارگاه فن بیان و سخنرانی

 

شرکت در کارگاه فن بیان و سخنرانی یکی از بهترین روش ها برای تقویت و ثبیت مهارت های  فن بیان و سخنرانی است. البته این دوره ویژه کسانی است که آموزش های لازم در مورد فن بیان و سخنرانی را دیده اند و بعد از اتمام دوره آموزشی برای تثبیت و افزایش مهارت های فن بیان و سخنرانی خود اقدام می کنند. روش برگزاری کارگاه فن بیان و سخنرانی به این شکل است که در ابتدا دانشجویان، سخنرانی، متن خوانی و یا شعرخوانی خود را ارائه می کنند و در مرحله بعد، استاد کارگاه فن بیان و سخنرانی به نقد کار ارائه شده می پردازد و نکات آموزشی لازم در مورد اینکه چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم و چگونگی روش سخنرانی و نقاط ضعف و قوت سخن آموز را بیان می کند. امید است مطالب و نکات مطرح شده در کارگاه فن بیان و سخنرانی چراغ راهی برای سخن آموزان و دانشجویان فن بیان و سخنرانی باشد.

 

نقد و بررسی سخنرانی توسط دکتر زند 

 

کارگاه فن بیان و سخنرانی

 

اولا به لحاظ چهارچوب و بنیان سخنرانی و سخنوری خیلی خوب بود. برخلاف سخنرانی های قبلی که حلقه های مفقوده و ارتباطات لازم بین مضمون های سخنرانی را نداشت، در این سخنرانی این نقیصه برطرف شده بود. شروع سخنرانی هم بسیار صحیح و درست است. شما دقیقا با یک خاطره دارید سخنرانی را شروع می کنید. اساسا یکی از تکنیک های شروع سخنرانی استفاده از خاطره، قصه و یا حکایت آموزنده است. در مورد پایان سخنرانی هم باید بگویم که اظهار امیدواری کردن نسبت به بهبود شرایط یکی از تکنیک های پایان سخنرانی است. از نظر فرمی و شکلی سخنرانی آغاز دارد، پایان دارد و ساختار سخنرانی هم ساختار بسیار مناسبی است

 

 

 

در این سخنرانی از موضوعات بسیار خوبی استفاده شده است. جاده چالوس، کوهنوردی، کیش و قشم جزایری که نام بردید، دبی، تایلند موضوعاتی است که برای پرداخت مضمون سخنرانی از آن ها استفاده می کنید. البته اگر یک سر هم به برزیل می زدید بد نبود. گو این که اگر خبر می خواندید، متوجه می شدید که هفته گذشته رییس جمهور برزیل جمله ای در مورد گردشگری و توریست گفت که با مضمون سخنرانی شما در ارتباط بود و بیان آن می توانست مخاطب را به این نتیجه برساند که با یک سخنور آگاه و به روز طرف است. رئیس جمهور برزیل گفت که برای سکس به برزیل بیایید. ولی برزیل نباید بهشت توریست های جنسی بشود. بهره بردن از این نقل قول و موضوع در سخنرانی می توانست پرداخت موضوع سخنرانی شما را غنی تر و کامل تر کند.

 

کارگاه فن بیان و سخنرانی

 

فراموش نکنید که سخنوران برای انجام سخنرانی به موضوعات متعدد و متفاوت که البته همگی در خدمت مضمون سخنرانی هستند، احتیاج دارند. در تعریف باید بگویم که موضوع در سخنرانی بهانه ای است برای بیان مضمون. به این معنا که سخنوران در سخنرانی خود مضمون یا لب کلام دارند که می خواهند آن را به مخاطب منتقل کنند. ولی نکته مهم در سخنرانی این است که شما نمی توانید مضمون را مستقیم و با صراحت برای مخاطب بیان کنید. به همین دلیل است که ما برای انتقال مضمون به دنبال موضوعات متعددی می رویم که بتوانیم از طریق آن بستر لازم برای انتقال مضمون به مخاطب در سخنرانی را فراهم کنیم.

 

کارگاه فن بیان و سخنرانی

 

خبرخوانی برای سخنوران یک امر بسیار ضروری است و به آن ها اجازه می دهد که برای بیان منظور و مضمون سخنرانی و سخنوری خود از موضوعات روز که مورد توجه مخاطبان نیز هست استفاده کنند. شما که خوب سخنرانی می کنید، استعدادش را هم دارید، چرا تنبلی می کنید. سخنوران هیچ وقت نسبت به خبرها تاثیرپذیری که ندارند. بعضی افراد با این استدلال که شنیدن و پیگیری اخبار باعث یاس و ناامیدی و ترس و وحشت می شود، به مسئله خبر بی توجه اند، این به این خاطر است که افراد معمولی به شدت از خبر تاثیرپذیری دارند ولی یکی از ویژگی های سخنوران، تاثیرگذاری بر سایرین است و  آن ها از کلام و سخنرانی به عنوان یک رسانه استفاده می کنند. بنابراین شما که دارید سخنرانی می کنید، حتما باید نیم نگاهی به خبر داشته باشید، این موضوع به سخنرانی شما کمک می کند، سخنرانی شما را از نظر محتوایی غنی می بخشد و باعث جذابیت و تاثیرگذاری بیشتر می شود.

 

کارگاه فن بیان و سخنرانی

 

همان طور که می دانید ارائه اطلاعات گوناگون از زوایای مختلف، یکی از تکنیک های مهم و تاثیرگذار سخنرانی است که باعث می شود سخنران آگاه تر و داناتر از آنچه واقعا هست، به نظر برسد. فراموش نکنید یکی از دلایل اساسی سخنرانی و سخنوری، قدرت و توانمندی و شایستگی خود سخنران است. تفاوت کسی که به سخنوری و سخنرانی و تکنیک ها و  اصول سخنرانی مسلط است با کسی که نیست در این است که وقتی شما سخنرانی می کنید، بزرگتر با شکوه تر و برجسته تر از آن چیزی که واقعا هستید به نظر می رسید و کسانی که سخنرانی بلد نیستند، وقتی صحبت می کنند، ضعیف تر، حقیرتر، سخیف تر و خفیف تر از آن چیزی که هستند به نظر می آیند.

 

کارگاه فن بیان و سخنرانی

 

 این جمله ها را به این صورت و با استفاده از فرم ویژه بیانی گفتم که به شما بگویم و متذکر شوم یکی از نقاط ضعف سخنرانی شما ضعف بیانی است. در سخنرانی شما، هیچ جمله ای که از نظر بیانی قابل اعتنا باشد، نداریم. این سخنرانی که این قدر، تر و تمیز و مرتب است، همه موضوعات درست است، ارتباطات محتوایی درست است، زبان بدن درست است، چرا نباید چند جمله بیانی زیبا و چشم نواز و دلنواز داشته باشد.

ویژگی های بیانی به شدت سخنرانی شما را برجسته می کند. جمله های بیانی مانند تیر و چاشنی عمل می کنند و در زمان مناسب ذهن مخاطب را منفجر می کنند. جا داشت در بعضی قسمت های سخنرانی که به بحث های مهم مانند فرهنگ گردشگری رسیدید، از جمله های بیانی تاثیرگذار استفاده کنید. مفاهیم عمیق را نمی توان با جمله های معمولی بیان کرد. از جملات و عباراتی که از نظر تکنیک های بیانی غنی هستند می توان برای ارائه مفاهیم جدی و اساسی سخنرانی بهره برد.

 

کارگاه فن بیان و سخنرانی

 

در سخنرانی شما فرم دیالکتیک و تقابل وجود داشت. الان ببینید مطابق آن فرمولی که گفتم، سخنرانی شما تقابل دارد، مثال به وفور دارد و به وفور قیاس دارد. چرا؟ چون اساسا اصل سخنرانی بر اساس دیالکتیک چیده شده است. سخنوری و سخنرانی یعنی این . یعنی منی که به عنوان مخاطب به سخنرانی شما گوش می دهم، احساس می کنم که سخنران از زبان من حرف می زند. یعنی منِ مخاطب هم این احساسات را در شمال دارم، من هم این تفاوت ها را در جزیره ها می بینم. من هم این اختلافات را می فهمم. من هم در مورد گردشگری تجربیاتی دارم و زمانی که سخنران مشغول سخنرانی است، من هم یادم می آید که در شمال چه خبر است؟ بالاخره یکی شمال رفته، یکی کیش رفته، یکی قشم رفته،  شما طوری هم گفتید که هر کسی در دایره سخنرانی شما قرار بگیرد و این نکته قوت و قدرت سخنرانی شما است.

 

کارگاه فن بیان و سخنرانی

 

 نحوه بیان برخوردهای فرهنگی خیلی خوب بود. قصه داشت. روایت داشت. تنها نکته ای که می شود به عنوان نقطه ضعف سخنرانی شما مطرح کرد همان موضوع بیان است و در باقی موارد سخنرانی خوبی است. نکته آخر این که شما باید یک درجه عمیق تر هم به موضوع می پرداختید. این سخنرانی در فرم ایده ال شاید باید چند دقیقه دیگر ادامه پیدا می کرد. گو این که الان هم بسیار خوب است.

 شاید کمی نظرم سلیقه ای هم باشد. این که در قسمتی از سخنرانی که بحث فرهنگ توریست را مطرح کردی، ما یک مقدار به عمق بیشتر و مفاهیم عمیق تری نیاز داشتیم. یعنی تنها ایرادی که می شود به لحاظ محتوایی به سخنرانی گرفت همین مورد است. شما باید فرهنگ توریستی را بیشتر واکاوی می کردید و وارد عمق این مفاهیم می شدید. این که مثلا مفهوم توریست اساسا در دنیای مدرن پدیدار می شود. در سخنرانی شما تقابل فرهنگی وجود داشت اما تقابل اندیشه ای در ذهنتان نبود.

تقابل اندیشه ای به این معنا که توریست محصول دنیای مدرن است و ما در دنیای سنت چیزی به نام توریست نداریم. یعنی اصلا به واسطه ابزاری که در دنیای سنت بود و مسیرها و راه ها و رفت و آمدها، اصلا ما چیزی به نام زندگی توریستی نداشتیم. در حال حاضر کسانی هستند که توریست حرف ای هستند. حرفه ایِ این کار هستند و کسب درآمد هم می کنند. برنامه سازی می کنند  کسب درآمد می کنند. مثلا برخی طبیعت گردها که اسپانسر دارند و کم کم این کار دارد به یک صنعت تبدیل می شود.

 

کارگاه فن بیان و سخنرانی

 

این قسمت هایی بود که باید به آن  می پرداختید. اگر این اتفاق می افتاد منِ مخاطب احساس می کردم که علاوه بر اینکه شما دارای تجربه های فراوان در این حوزه هستید، از نظر اندیشه و دانش و آگاهی هم منِ مخاطب با یک سخنران و سخنور قدرتمند روبرو هستم. در ادبیات کلامی تان هم کاملا آشکار است که شما کوهنورد حرفه ای هستی یا رکاب زن و دوچرخه سوار حرفه ای هستید و این بسیار خوب است و جزء نقاط قوت سخنرانی شماست.

همان طور که در کلاس سخنرانی توضیح داده شده است، تواضع و فروتنی در سخنرانی ممنوع است. شما بسیار عالی به این مسئله پرداختید و خودتان را در حوزه گردشگری یک حرفه ای معرفی کردیدخ که در این حوزه صاحب نظر هستید. به صورت عملیاتی حوزه های مختلف را بررسی کرده اید، رکاب زده اید، کوهنوردی کرده اید، و حالا بعد از همه این موارد ما احتیاج داشتیم شما به لحاظ اندیشه ای هم قدرت خودتان را نشان می دادید.

 

کارگاه فن بیان و سخنرانی

 

همه این حرف ها را برای چه می گوییم؟ همه این حرف ها را می گوییم که در انتها برسیم به این که با این شکل و فرم توریست به عنوان یک صنعت در جامعه ما اتفاق نمی افتد. برای گفتن این حرف باید کمی عمیق تر به آن می پرداختید که اصلا فرم توریستی برمیگردد به این که یک جامعه چقدر مدرن شده است و وقتی جامعه ای مدرن نشده، صنعت توریست هم در آن اتفاق نمی افتد. ممکن است ما تمایل نداشته باشیم مدرن بشویم، من کاری به این بحث ندارم ولی واقعیت این است که شما باید کمی به مفهوم  توریست می پرداختید چون امروز توریست به معنای لذت است، توریست به معنای کیفاست، توریست به معنای گذران و راحت گذراندن است و شاید توریست در دنیای مدرن نمادی از آزادی بشر امروز است. ببینید این ها بحث هایی است که به آن وارد نشدید.

 

کارگاه فن بیان و سخنرانی

 

در مواردی به این موضوعات اشاره کردی ولی خیلی سطحی.  یعنی آن جایی که گفتی من با شلوارک می روم و  او می ترسد تاثیر بپذیرد.  اتفاقا همه بحث توریست همین است. این تاثیر پذیری در صنعت توریست وجود دارد و شما تاثیر می پذیرید. اصلا اگر فکر کنید تاثیر نمی پذیرید و تغییر نمی کنید اشتباه است. دنیای مدرن دنیای تحولات و دگرگونی است. دنیای تغییرات است. دنیای نو به نو شدن است. برعکس دنیای سنت دنیای محافظه کاری است و ثبات جزء لاینفک آن است.

 

نویسنده: دکتر حسین زند

 

دوره های اموزشی سخنوران

Please publish modules in offcanvas position.