سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  نکات کلیدی آکسان گذاری و تاکیدات کلامی در فن بیان

  هر جمله یک کلمه کلیدی دارد.یکی از اشکالات عمده ای که باعث میگردد، یک متن به درستی ادا نگردد و جذاب نباشد،عدم تقطیع و آکسان گذاری مناسب است.

  از مهم ترین موارد در بحث فن بیان،تاکیدات کلامی ست.در هنگام سخن گفتن باید دانست که برای گفتن هر مطلبی که متشکل از چندین جمله است قطعا یک جمله وجود دارد که از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد و بار معنایی و عاطفی کلام را به دوش می کشد.بنابراین باید آن جمله را با تاکید بیشتری بیان نمود.

  همچنین می بایست این را هم در نظر گرفت که هر جمله ای که گفته می شود متشکل از چندین کلمه می باشد و قطعا از میان کلمات ،کلمه ای وجود دارد که از اهمیت فراوانی نسبت به بار معنایی جمله برخوردار است پس باید با تاکید بیانی همراه باشد که با شدت بیشتری گفته شود و نیز حتی باید در نظر گرفت که هر کلمه ای که چندین حرف آن را نشکیل داده اند در آن کلمه یک حرف از میان دگر حروف وجود دارد که  اهمیت بیشتری دارد و تکیه بیانی بر آن است که در هنگام گفتن آن کلمه که باید با تاکید گفته شود.

  فرایندی که طی آن سخنوران با معلومات کافی و تسلط و استفاده از فنون ارتباطی مطلبی را با عقلانیت، جذابیت و عاطفه به مخاطب انتقال می دهد، به گونه ای که بر روی او تاثیر بگذارد.

  تشخیص این نکته که تاکید بر کدام جله و یا کدام کلمه و یا کدام حرف واقع شود با گوینده ی سخن بر اساس دیدگاه و منظرگاه وی در هنگلم سخن گفتن است و یادمان باشد که تاکیدات کلامی گاه مفهوم جملات را تغییر می دهند.

  به کلمه یا عبارتی که در ساختار یک جمل نقش کلیدی داشته باشد با تاکید و برجسته سازی خوانده شود و به  این عمل برجسته سازی یا آکسان گذاری می گویند.

  برجسته سازی یا آکسان گذاری در بیان

  • انتقال صحیح معنا و مفهوم در جمله (هوا بسیار سرد است)
  • به انتقال صحیح حس کمک می کند.
  • به لحن صحیح صدا کمک می کند.
  • از یکنواخت بودن صدا جلوگیری میکند.

  در آکسان گذاری باید توجه گردد که هر آکسان چه جایگاهی در هرنوع از جمله ای دارد:

  • در جملات خبری اولویت آکسان گذاری معمولا بر روی عملی ست که اتفاق افتاده است: در ساعت 5 علی به قتل رسیده است
  • در جملات پرسشی اولویت آکسان گذاری معمولا بر روی قید زمان و یا مکان می باشد: در ساعت 5 علی به قتل رسید؟
  • در جملات شگفت انگیز اولویت آکسان گذاری بر روی مفعول جمله می باشد:در ساعت 5 علی به قتل رسید!

  راه های برجسته سازی:

  • بالا بردن شدت یا قدرت صدا
  • استفاده از مکث قبل از واژه ی برجسته

  به وسیله بیان و با کمک گرفتن از آن با دیگران ارتباط برقرار می کنیم و از این طریق به بیان اندیشه ها و احساس های مشخص و دقیق خود می پردازیم، بنابراین هرچه صدای ما کارآمدتر باشد، منظور را به نحوی دقیق آشکار خواهد کرد.

  اگر واژه ای در هنگام سخنوری نادرست تلفظ گردد، افزون برآن که معنای واژه را وارونه و بی مفهوم می سازد، به روند ایجاد رابطه با شنونده را آسیب می رساند.

  توجه کردن به موسیقی واژه ها، در هنگام خوانش متن، از مهم های دیگر در زمینه ی سخنوری ست، "جان کلمات" نباید کشته شود.هر واژه با توجه به ساختار هجایی خود در فرایند خواندن، آهنگ ویژه ی خود را دارد.هر واژه مبنی بر ساختار هجایی خود(هجاهای کوتاه و بلند) به گونه ای تلفظ می شوند.

  برای ایجاد جذابیت بیشتر و جلب توجه شنونده به متن ،واژه ها نباید بسیار سنگین و یا بسیار عوامانه بیان شود.اعتدال در بیان، خود هنر سخنوری ست.

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.