سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  کلام اشتباه در حضور جمع و نگاه خیره به شخص،احساسی مشابه در میان تمامی آدمیان است که همگی آن را تجربه کرده اند،حسی که گمان می رود تمامی حاضرین در حال قضاوت می باشند و آرزویی در اعماق وجود ایجاد می گردد که ایکاش زمین،دهان باز کند و آن فرد را ببلعد، احساس خجالت زدگی،احساس مشترک در میان تمامی انسان های کره ی خاکی ست اما این فراگیری،دلیل بر مطلوب بودن آن نمی باشد و می بایست فکری به حال آن کرد.

  "نه" گفتن به خجالت زدگی و ایجاد کوه اعتماد به نفس در درون خود

   

  1- تمرکز بر نقاط

  قوی ساختن اعتماد به نفس تنها از طریق فائق شدن بر ترس هاست زیرا اولین گام خجول شدن آن است که احساس گردد به اندازه ی کافی خوب نبوده و یا کمبودهایی وجود داشته و تفکر به توانایی خود، می تواند در موقعیت های دشوار قوی ظاهر شود وجهت شناسایی توانایی می بایست فهرستی را تهیه کرد که در آن ویژگی های فیزیکی،مهارت های اجتماعی و ارتباطی و هرچیز دیگری را که مبذول است،در این فهرست گنجانده شود و هرروز این فهرست به روز رسانی شود،مهربانی با خود و تلاش بر مثبت اندیشی دومین گام جهت تقویت اعتماد سازی ست.

   

  2- شناسایی چالش ها و ایجاد هدف گذاری

  جهت برطرف سازی هر مساله ای نیاز است،آن به خوبی شناسایی شود، به همین منظور می بایست موقعیت هایی که ایجاد خجالت می باشد را شناسایی کرده و برای حل مشکلات اهداف سنجش پذیر و قابل دستیابی تعیین شود،به طور مثال، در برقراری ارتباطات و روابط بین فردی فرد،دچار مشکل هست، ابتدا بر مهارت های لازم جهت مدیریت این روابط تمرکز شود و سپس برای به چالش کشیدن خود در مهرات کسب شده خود را محک زد.

  تقویت مهارت بین فردی، مستلزم شناخت دقیق پیام هایی ست که در روابط خود،به دیگران فرستاده می شود، جهت بهبود این مهارت، می توان از دوستی کمک گرفت که در این زمینه خوب عمل کرد و برای خود برنامه ای داشت،با این اوامر،مهارتهای بین فردی افزایش پیدا می کند.

   

  3- سازندگی روابط سازنده

  گاهی عدم حضور اعتماد به نفس، نتیجه ی معاشرت با افرادی است که با تمرکز بر مسائل بی مورد و حساسیت های بیهوده در ارتباط با هرچیز، فرد را تحت فشار قرار می دهند، در خصوص این نکته، هیچ اجباری نیست این احساس منفی به دوش کشیده شود بلکه می بایست به آن ها بی اعتنا بود و سعی کرد با دیگران روابط مثبت و دوست داشتنی پیدا کرد.

   

  برخی افراد،زمانی دچار خجالت زدگی می شوند که آشنایان شان آن ها را در حال ارتکاب کاری ناشیانه ببینند.این حس و حال به "شرم" نزدیک است. در موارد دیگر و به طور کلی، بیشتر افراد، در موقعیت هایی که احساس کمبود می کنند، دچار خجالت زدگی می شوند. در واقع خجالت زدگی نیز مانند اشتباه کردن، بخشی از طبیعت انسان هاست و می توان از آن درس گرفت،با درس گرفتن از موقعیت هایی که در آن ها دچار خجالت زدگی نیز مانند اشتباه کردن،بخشی از طبیعت انسان هاست و می توان از آن درس گرفت، با درس گرفتن از موقعیت هایی  که در آن ها دچار خجالت زدگی می شود، می توان به رشد و توسعه فردی خود کمک کرد.در صورت مراقبه نمودن، خاطرات بد گذشته و تجربه هایی در زمینه خجالت زدگی می تواند شخص را در موقعیت های مشابه فلج کند اما این تفکر نادرست است، زیرا، افراد آنقدر دلمشغولی برای خود دارند که اصلا به موضوع گذشته فکر نمی کنند. در این لحظه، می بایست به این امر فکر کرد که اگر دوستی دچار خجالت زدگی شد،برای دل داری به او چه باید گفت، حال، تمام آن گفته ها را باید به خود زد.

  رفتار بدن در مقابل خجالت زدگی مشابه واکنش آن به ترس است، به همین علت، خجالت زدگی نیز، واکنش هایی مانند افزایش ضربان قلب و . . . به همراه دارد، که تنها با آرامش سازی ذهن می توان این واکنش روانی را مهار کرد، می توان در موقعیت های خجالت زا، حواس را پرت کرد مانند تمرکز بر موضوعی که در آن محیط اهمیت چندانی ندارد و آزار دهنده نمی باشد مانند ساعت روی دیوار، نفس عمیق و آرام که در هر دم و بازدم تا 3 شمارده شود و بر ورود و خروج هوا به شش ها دقت شود، با هربار خروج جریان هوا به خود تلقین کرد که تمام استرس ها و ترس ها از بدن خارج می گردد.

  گاهی اوقات خجالت زدگی، نتیجهی تفکر کمال گرایی فرد است،کمال گرایان مایلند همه چیز را بی نقص و عالی انجام دهد.آن ها ایده ال ها و معیارهایی سخت در ذهن دارند که نرسیدن به این معیارها باعث رنجش و خجالت زدگی شان می شود، در این موقعیت ها امکان ابتلا به اختلالات اضطراب اجتماعی وجود دارد، جمله ای عجیب و پیچیده بیانگر حالات درونی این افراد است:

  "بیشتر ما کسی نیستیم که فکر می کنیم هستیم و حتی آن کسی که دیگران فکر می کنند نیز نیستیم،در واقع ما کسی هستیم که فکر می کنیم دیگران فکر می کنند هستیم."

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.