سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  آیا با روش‌‌‌های مبارزه با استرس و افزایش سلامت مغز آشنا هستید؟استرس و اضطرابِ مربوط به سخنرانی یا هر فعالیت دلهره‎آور دیگری، برآمده از عملکرد قسمتی از مغز با نام "آمیگدال" است. متخصصان معتقدند با بهبود عملکرد مغز و اعصاب می‎توان اضطراب ناشی از سخنرانی و ... را رفع کرد. در ضمن داشتن ذهن و مغز سالم، ریسك فاكتورهای ابتلا به بیماری‌های مغزی و عصبی مانند آلزایمر را كاهش می‌دهد.

  در این میان راه‌های طبیعی زیادی، برای بهبود فرآیند مغز وجود دارند. تمرینات عصبی، یك راه مؤثر برای افزایش سلامت اعصاب هستند. متخصصان عقیده دارند برخی تمرینات ادراكی نیز می‎تواند عملكرد مغز را بهبود ‌ببخشند. یكی از این تمرینات ادراكی كه متخصصان توصیه می‌كنند؛ "مسواك زدن با دست مخالف" و "بستن ساعت‌مچی در دست مخالف" است. روش‌های دیگری نیز برای رفع اضطراب وجود دارد که پست امروز تیم سخنوران درباره‎ی همین موضوع گردآوری شده است؛ پس با ما همراه باشید.

   

  1. رژیم غذایی خود را تغییر دهید

  مواد شیمیایی مضری در برخی از غذاها یافت می‎شوند كه فعالیت مغز را تحت تأثیر قرار داده و مختل می‌كنند. این مواد به "نوروتوكسین‌ها" مشهورند. اجتناب از مصرف این دسته از مواد غذایی به افزایش سلامت مغز، کمک شایان توجهی می‎کند.

  بدین‌منظور باید از مصرف غذاهای فرآوری شده، خودداری كرده و میوه‌ها و سبزیجات تازه را به رژیم غذایی روزانه اضافه كرد. برخی موادغذایی نیز تأثیر بسیار مطلوبی بر سلامت مغز دارند؛ این مواد شامل: كدو، كلم‎بروكلی، سیب‌زمینی، انواع توت، لوبیای سویا و زردآلو هستند.

  علاوه بر این متخصصان حل مسائل ریاضی را نیز یك راه مفید برای بهبود افزایش سلامت مغز می‌دانند.

   

  1. ورزش کنید

  انجام تمرینات ورزشی و فیزیكی نیز برای عملكرد و سلامت مغز مفید هستند، زیرا هنگام انجام تمرینات ورزشی اكسیژن بیشتری به بافت مغز می‌رسد. اكسیژن یك ماده‎ی ضروری برای انجام بهتر عملكرد مغز است. تمرینات منظم ورزشی مانند: پیاده‎روی، دویدن و ورزش‌های كششی، اكسیژن لازم مغز را به آن می‌رساند و عمل گردش خون را نیز بهبود می‌بخشند.

   

  1. از روش‎های تمرکز برای خاموش کردن صداهای ذهن استفاده کنید

  روی یک صندلی بنشینید و یک ساعت را در مقابل چشمانتان (بر روی میز یا هرجای دیگری) قرار دهید. سپس با چشمانتان عقربه‎ی ثانیه شمار آن را دنبال کنید. این کار را به مدت پنج دقیقه انجام دهید. توجه داشته باشید که چشمتان به غیر از ثانیه شمار جای دیگری را نبیند. اگر بتوانید این کار را روزانه به مدت پنج دقیقه یا بیشتر انجام دهید و در این زمان اجازه‎ی ورود هیچ فکر دیگری به ذهنتان را ندهید، می‌توانید قدرت تمرکزتان را افزایش دهید. در واقع با کنترل سیستم عصبی‌تان به چنین نیرویی دست می‌یابید. به یاد داشته باشید در هنگام انجام این تمرین باید روی صندلی ثابت و بدون حرکت بمانید.

   

  1. به نکات توصیه شده پایبند باشید

  خیلی مهم است که به توانایی‌های خود در انجام نکات اشاره شده، اطمینان داشته باشید. چنانچه خود را باور داشته باشید و توانایی‌هایتان را دست‌کم نگیرید، بدون شک می‌توانید قدرت‌تان را بالاتر نیز ببرید. هر زمان که نیاز به تمرکز و انجام کاری داشته باشید، با خودباوری می‌توانید راحت به مقصود برسید.

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.