سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

   ترس از صحبت کردن در جمع

   

  امروزه صحبت کردن ، یکی از کلید های قدرتمند موفقیت است.

  پروانه ای که درون قلب،بال بال میزند،حسی که ممکن است قبل از کنفرانس کلاسی،سخنرانی و جمع،طرح سوالی در کلاس و یا شرکت در یک مهمانی برای اولین بار داشته باشید که به آن اضطراب و یا دلشوره می گویند.قبل از ارائه ی کار خود، قدری این حس طبیعی ست و شاید منجر به موفقیت شما شود،زیرا شما را یاری می دهد تا به درستی گام بردارید.

  یک فرد طبیعی تمام این موقعیت ها را بدون مشکل طی خواهد کرد ،اما اگر فردی نتوانست چه اتفاقی می افتد؟

  ترس از صحبت به طور کلی  به ترس و وحشت از صحبت در جمع و یا صحبت کردن اطلاق می شود.بسیاری از افراد تنها با این ترس گرفتار هستند.در حالی که افراد دیگری هستند که اضطراب های اجتماعی دیگر و یا ترس های اجتماعی دیگر را نیز همراه با آن تجربه می کنند.

  اکثر مشاغل با صحبت کردن در جمع به اشکال مختلف درگیر هستند،از شرکت در جلسات گروهی تا دادن اطلاعات لازم به مشتریان.اگر ترس از صحبت به درجه ای از پیشرفت برسد.شخص ممکن است که انجام این وظایف اساسی را بسیار سخت و یا غیر ممکن بیابد.این موضوع می تواند در نهایت به عواقب شدیدی منجر گردد که حتی شامل از دست دادن شغل می شود.

  ترس از صحبت زیر مجموعه ای از هراس اجتماعی یا ترس از موقعیت های اجتماعی است.اکثر افرادی که مشکل ترس از صحبت دارند .نشانه های دیگر شکل های هراس های اجتماعی را مانند ترس از ملاقات(جلسه)داشتن،ترس از تعامل با افراد جدید و یا ترس از انجام کارهای محول شده به آن ها در حضور افراد دیگر نشان نمی دهند.

  علل دقیقی که موجب پیشرفت این مشکل می شوند هنوز ناشناخته هستند.با این حال، چندین عامل هستند که می توانند منجر به این مشکل شوند.اغلب بر این باور هستند که ممکن است برخی آسیب های روحی در لحظاتی از زندگی بر این بیماران اثر داشته و سخنرانی در جمع را به مفهومی ترسناک در ذهن آن ها تبدیل کرده.

  علائم و نشانه های این بیماری ممکن از شامل احساس دلهره شدید قبل از شروع ارتباط کلامی با یک گروه از افراد و یا احساس تنش فقط با تصور برقراری ارتباط شفاهی با یک گروه از افراد ،اجتناب از رخ دادن وقایعی که توجه و تمرکز یک گروه را به خود جلب می کند و علائم فیزیکی مثل پریشانی ،حالت تهوع و یا حملات عصبی است.

  علائم ترس از صحبت را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

  • فیزیکی
  • غیر کلامی
  • کلامی

  ترس از اجتماعی با علائم و نشانه های جسمی و عاطفی بروز می کند:

  • ترس شدید از موقعیت هایی که در آن افراد غریبه و نا آشنا وجود دارند.
  • ترس از حضور در مکان هایی که حس می شود ،فرد مورد قضاوت قرار میگیرد.
  • اضطراب از اینکه ممکن است سایرین به فرد بخندند و او را ناراحت کنند.
  • ترس از اینکه سایرین علائم جسمی اظطراب را در فرد متوجه شوند.

  اضطرابی که شدت یافته باشد ،به گونه ایست که زندگی روزمره ،کار،مدرسه و سایر فعالیت های فرد را کاملا فلج می کند.

  نشانه های اضطراب شدید:

  برافروختگی، تعریق شدید، لرزش ، تهوع، درد شکم، بروز مشکل در کلام، احساس گرفتگی عضلات، تپش قلب

  این نشانه های درد آور موجب آن میگردد که فرد در اجتماع حضور پیدا نکند تا به این علائم مبتلا نشود.برخی از محققین معتقدند که ساختاری در مغز به نام آمیدال در کنترل پاسخ به ترس نقش ایفا می کنند.افرادی که در این قسمت مغز فعالیت بیش از حد حدارند،پاسخ به ترس شدیدتر است و باعث اضطراب آن ها در شرایط اجتماعی می شود.

  راهکارهای غلبه بر ترس از صحبت کردن در میان جمع

  • بیان عقاید

  در ترس از صحبت کردن در جمع،تنها عاملی که می تواند کار آمد باشد آن است که توانایی خود را در بیان عقاید خود در جمع و جلسات ارتقا می دهند، به نحوی که خود را موثر و مفید نشان می دهند.این که جمع چه میزان بزرگ باشد،اصلا اهمیت ندارد.

  • عدم سرزنش

  لزومی ندارد خود را بابت اموری که از عهده ی آن خارج هستید و یا موجب ترس و وحشت شما می شود،سرزنش کنید.به زمان هایی بیندیشید که در جمع های دوستان صمیمی خود لطیفه و یا داستان تعریف میکنید.این نوع هم به گونه ای صحبت در جمع است

  • تمرین مهارت

  تمرین جهت از بین بردن ترس مفید و موثر است و شما را یاری می دهد تا راحت تر با مشکل خود کنار بیایید.برخی افراد برای افزایش اعتماد به نفس و بالا بردن مهارت های خود برای سخنوری، در کلاس های سخنوری و یا نمایش حضور میکنند.

  • خود باوری

  زمانی می توانید از ترس خلاص شوید که بیاموزید خود را همانگونه که هستید ،بپذیرید،اگر هنگام صحبت در مقابل مردم،سعی کنید که خودتان باشید،کمال گرایی را رها کنید و از فکر اینکه به بهترین شکل ممکن ظاهر شوید، صرف نظر کنید و افکار و احساسات واقعی خود را در برابر دیگران به نمایش بگذارید.آن گاه می توانید سخنران خوبی باشید.

  • تنفس

  تنفس دیافراگمی می تواند از میزان ترس و اضطراب شما کم کند و علاوه بر این به سخنان شما آهنگی آرام ببخشد و شما را کمتر هیجان زده و مضطرب نشان دهد.

  • ایجاد تکیه گاه

  به بدن خود تکیه کنید .این بدان معناست که هنگام سخن گفتن از وضعیت بدن خود آگاه باشید و آن را آرام نگه دارید.هنگام حرف زدن فقط از سر و دست های خود کمک نگیرید.حرکات بدن شما می تواند در تاثیر کلمات بر ذهن دیگران موثر باشد.

  • ترس از اضطراب

  به خودتان اجازه دهید که بابت قرارا گرفتن در برابر جمع مضطرب باشید و از خود انتظار نداشته باشید،این تجربه را بدون اضطراب و ترس به پایان برسانید.

  • صداقت

  آن قدر صادق باشید که مخاطبان شما آن را حس کنند.حتی اگر اضطراب شما نیز مشخص شد،نترسید؛از آن به نفع خود بهره برداری کنید.زمانی که مردم متوجه شوند با آن ها رو راست هستید، صداقت در روراستی تان آن ها را به سوی خود جذب می کند.

  در هر امری لازم است که با عده دیگری از مردم در ارتباط باشیم.افرادی که باید ما را لایق،توانا  و قابل اعتماد تشخیص دهند.این ارتباط تنها زمانی شکل میگیرد که بتوان به راحتی و در آرامش صحبت کنید، چه با یک فرد و چه در برابر تعداد زیادی از مردم.

  برای بسیاری از مردم صحبت کردن در جمع،دشوارترین کاری ست که ممکن است تصورش را بکنند،اما واقعیت آن است که با صحبت کردن در جمع، میتوانید پیامی را که مایلید دیگران آن را دریافت کنند،در یک جلسه به تعداد زیادی از افراد برسانید.این کار اعتبار و تاثیر شما را بالا خواهد برد و موقعیت ها و چشم اندازهای جدید پیش روی شما قرار خواهد داد.

  با آموختن نحوه صحبت در جمع،نفوذ و تاثیرتان را بر دیگران بسیار خواهد شد و علاوه بر این، به اعتماد به نفس بیشتری نیز دست خواهید یافت، بی شک بدون داشتن توانایی سخنوری ،ایجاد ارتباطات جدید برای پیشرفت کاری،تقریبا غیر ممکن است.

   

  (امتیاز 1 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.