aparat email instagram

   

  tel

  راستش را بخواهید، قبل از هر چیز باید گفت که خوب گوش‌دادن بیشتر از هر چیز به منش و شخصیت آدم‌ها بستگی دارد. خیلی از ما بدون اینکه کوچک‌ترین چیزی در مورد مهارت‌های ارتباط مؤثر در کتاب‌های بازاری موفقیت خوانده باشیم، در بین دوستانمان به عنوان "سنگ صبور" مشهوریم. این لقب به این دلیل به ما داده شده که ما به خوبی به حرف‌های اطرافیان خود گوش داده‌ایم و با ذات انسانی‌مان توانسته‌ایم، حس خوبی به آنها را منتقل کنیم.

  نوشتن راه‌هایی برای تقویت مهارت گوش دادن، بیش از هرچیز به منظم‌کردن توانایی‌ ذاتی این دسته از افراد کمک می‎کند و کمتر از همه، به درد آدم‌هایی می‌خورد که شخصیت شنونده‌ای ندارند و مدام می‌خواهند آدم‌های دیگر حرف‌هایشان را بشنوند:


  1. وقتی که اصلاً حوصله ندارید گوش ندهید
  بهتر است تعارف و رو در بایستی با خود را، از همین امروز کنار بگذارید. زمانی‏که ذهن‎تان درگیر یک مسئله شخصی است، نباید سریعاً شنیدن درد و دل‌های یک دوست را قبول کنید. تاکید می‌کنم، اگر فوریتی برای شنیدن این حرف‌ها وجود ندارد، خیلی ساده است که گوش‌دادن خوب به آنها را به چند ساعت بعد یا یک روز بعد منتقل کنید.

  2.  به زبان بدن طرف مقابلتان توجه کنید
  همه‎ی آنچه قرار است از طرف مقابلتان بشنوید در کلام او خلاصه نمی‎شود. وقتی شما می‌بینید، طرف مقابلتان دستش را مشت کرده، دیگر نیازی نیست که از او  بشنوید: «من خشمگین‏ام.» پر واضح است آدمی که مدام پاهایش را تکان می‌دهد، تپق می‌زند و کف دستش عرق کرده، اضطراب دارد. خانم‌ها معمولاً بهتر متوجه این نشانه‎ها می‎شوند. به هر حال برای گوش‌دادن بهتر، باید به این علامت‌ها توجه کنید و این مطلب مستلزم این است که شما موقع شنیدن به طرف نگاه کنید.  3. در مورد گفته‌های طرف مقابلتان حرف بزنید نه درباره خودتان
  حتماً شما هم این موضوع را تجربه کرده‎اید که تا فردی شروع به صحبت می‎کند، بلافاصله تجربه‌های مشابه او یا فرق‌های خودتان با او به ذهنتان می‎رسد. این تا حدی طبیعی است؛ بالاخره آدم است و خودخواهی‌هایش!!! امّا مهم این است که آن فکر‌ها را به زبان نیاوریم. وقتی که هدف گوش‌دادن به حرف‎های طرف است، باید کاری کنیم که او به حرف‌هایش ادامه دهد، نه اینکه با گفتن تجربه‌های مشابه‌مان، جریان حرف‌هایش را قطع کنیم.

  4. با کلامتان به طرف بفهمانید به او توجه می‌کنید
  بعد از هر چند جمله، سعی کنید به طرف مقابلتان بفهمانید که واقعاً به حرف‌هایش گوش می‌دهید. مثلاً می‌توانید نظر خود را در مورد تأثیر صحبت‎های او بگویید. یا بگویید: «این اتفاق‌هایی که می‌گویی، باید غمگین‌ات کرده باشند.» یا اینکه «خیلی سخته نه؟» و یا بعد از شنیدن چند موضوع مختلف، خلاصه‌ای از حرف‌های طرف را به خودش برگردانید؛ مثلاً بگویید: «خب، این‌جور که من فهمیدم تو این مشکلات‌ رو داری.»
  سؤال‌کردن برای اینکه، طرف حرف‌هایش را دقیق‌تر یا با تفصیل بیشتری بگوید، هم حکایت از گوش‌دادن ما دارد. غیر از اینها، کلیشه‌های «خب، خب» و «بعد چی شد» هم هستند که خودتان می‌دانید که تکرار بیش از حدشان چقدر لوس و بی مزه است. یادتان باشد گفتن یک «خب» همراه با یک لبخند ملیح در موقع شنیدن یک مطلب بامزه، به هزار بار گفتن «بعد چی شد» بدون احساس می‌ارزد.

  5. با زبان بدنتان به طرف بفهمانید دارید به حرف‌هایش گوش می‌دهید
  حتماً این یکی را همه‎ی شما بلد هستید. سری که هراز گاهی به طرف پایین حرکت می‌کند، بدنی که به جلو مایل شده (به‎خاطر نزدیک‌تر شدن گوش به گوینده، استعاره از بیشتر گوش‌دادن است) و چشمی که فعالانه به چشم گوینده خیره شده است، همه نشانه‌های بدنی توجه‌کردن هستند. البته در مورد چشم هم باید حواستان به سطح فرهنگی و عقاید مذهبی جنس مخالف‌تان باشد. یادتان باشد که همه‎ی این علائم بدنی بدون گوش‌دادن هم می‌توانند آشکار شوند و برعکس.
   
  6. با گفت‌وگوهای درونی، ذهنتان را مدیریت کنید
  همه‎ی ما عادت داریم که در بین حرف‌های دیگران با خودمان حرف بزنیم و به اصطلاح " حدیث نفس" داشته باشیم. مثلاً بگوییم: «منظورش چیست؟»، «الان می‌خواهد چه حرف‌هایی بزند؟» و...  شما می‌توانید با این مونولوگ‌ها فرایند حرف‌های گوینده را بهتر تحلیل کنید. فقط یادتان باشد که سرعت زیادتر تفکر نسبت به تکلم است که چنین اجازه‌ای به شما می‌دهد. آن‌قدر غرق حرف‌های ذهن خودتان نشوید که از شنیدن حرف‌های طرف مقابلتان عقب بمانید.

   

   

  نوشتن دیدگاه


  تصویر امنیتی
  تصویر امنیتی جدید

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.