سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  راههای افزایش اعتماد به نفس

   

  در هر موقعیت موفقیت آمیزی، نشانی از وجود اعتماد به نفس حضور دارد، عاملی که در، درون تمامی انسان ها به ودیعه گذاشته شده است، اما گاهی، موانع و شکست های پی در پی موجب می شوند تا این توانمندی در وجود رنگ ببازد، افرادی که از اعتماد به نفس مختصری رنج میبرند، معمولا با مشاهده آرامش و رضایتی که در افراد معتمدالنفس موج میزند، بزنگاهی در مغزشان شکل میگیرد تا این توامندی را درون خود تقویت سازند. همواره باید به یاد داشت که تنها عاملی که می تواند در مسیر تقویت اعتماد به نفس مانع پیشرفت شود، تنها خود شخص هست. از  ویژگی های افراد دارای اعتماد به نفس مضاعف می توان به عواملی اشاره نمود:

   

  • کنترل بر روی احساسات خود

  شخص دارای اعتماد به نفس مضاعف، در مواقع بحرانی،کنترل دقیق بر احساسات خود دارد و به عقل رجوع می کند و به جای آنکه تسلیم بحران شود،سعی می کند خود را با اتخاذ اقدامات قاطع از مهلکه بیرون بکشد و به گونه ای عمل می کند که گویی، در گذشته نیز، چنین بحرانی را از سر گذرانده و برای اولین باریست که چنین عاملی را تجربه می کند و خونسرد،آرام و با تمرکز باقی می مانند.

   

  • کلام مقتدر

  اقتدار ناشی از دانش و تجربه است و دانش یکی از ستون های اعتماد به نفس است و افراد معتمد النفس به خوبی آگاه هستند که چه چیز را می دانند و چه چیز را نمی دانند و به همین دلیل، بدون تردید و با اطمینان ورود به بحث می کنند و با خیالی آسوده کلام را آغاز میکنند و کبلام آنها جذاب و مقتدر جلوه می کند که از عوامل موفقیت افرد است.

   

  • عدم رنجیده خاطر شدن

  شخصی که از اعتماد به نفس مضاعف برخوردار است، دانایی کامل نسبت به ارزش خود دارد و به آسانی درک نموده است که تنها اوست که تعیین می کند چه شخصیتی باشد و به توهین ها و سخنانی که با خود انگاره شان هم خوانی ندارد،اعتنا نمی کند و معتقدند اگر در چنین مواقعی حالت تدافعی به خود بگیرند، ذخایر ذهنی آن ها بدون هیچ گونه فایده ای تحلیل خواهد رفت.بنابراین رنجیده خاطر شدن، هیچ جایگاهی برای آن ها ندارد.

   

  • عدم هراس از موفقیت دیگران

  آگاهی کامل از زندگی و شرایط خود،موجب می گردد تا دلگیری از پیشرفت دیگران صورت نپذیرد و شخص معتمدالنفس برای آنکه خود را ثابت کند هرگز فرصت پیشرفت را از دیگران نمی دزدد، گرچه اهل رقابت ایت اما حسادت نمی کند، بلکه از موفقیت افراد دیگر خشنود می شود و می داند چگونه به اطرافیان انگیزه بدهد و تشویق کند.

   

  • تمرکز بر نقاط قوت خود

  تمرکز بر نقاط ضعف و عدم نگرش بر نقاط قوت اعتماد به نفس را در درون نابود می کند و ذهن انسان تمایل دارد تا منفی سازی کند؛ اما شخص دارای اعتماد به نفس مضاعف، فهرستی از توانمندی های خود تهدید می کند تا هر زمان که روحیه تضعیف گشت با نگاه بر فهرست انرژی خود را باز نگری کند.

   

  • تصمیم قاطعانه

  تردیدهای زیاد و نداشتن مهارت تصمیم گیری، یکی از بزرگترین عواملی ست که باعث طفره رفتن مداوم از انجام کارها و شکست می شود .

  شخص دارای اعتماد به نفس از همان ابتدا تصمیم میگیرد که انتخاب کند و چرخه ی تصمی گیری را با قاطعیت به حرکت در آورد و هر انتخابی که انجام میدهد، دو حالت دارد، یا منجر به پیروزی میشود و اعتماد به نفس را افزونتر می کند و یا آنکه به شکست می انجامد و در قبال آن تجربه ای که آموخته شده است به افزایش آن کمک می کند.

   

  • پیش قدم در انجام کارها

  در آغاز کار، می توان در طول مسیر به نقاط ضعف خود پی برد و به دنبال راهکاری برای از بین بردن محدودیت ها گشت.این فرایند، در نهایت موجب می شود کنترل خود را در دست گرفت و بر خود مسلط شد.رهبران با اعتماد به نفس از خود آگاهی افزونی برخوردارند؛ بنابراین جهت تقویت اعتماد به نفس باید آغاز گر بود.

   

  • پذیرا و گشاده رو

  زبان بدن افراد معتمد النفس در هنگام کلام،به گونه ای است که بدن خود را اندکی به سوی جلو متمایل می کنند و در مقابل جمع، دست های خود را به گونه ای می گیرند که گاهی کف دست نمایان شود، لبخند میزنند و با افراد حاضر در جمع ارتباط چشمی برقرار می کنند.

   

  • با محبت و فروتن

  برای عشق ورزیدن باید هر شخص را همانطور که هست پذیرفت، چراکه ارزش ها همیشه نسبی هستند.افراد با اعتماد به نفس آگاهند چگونه خود را دوست بدارند و بپذیرند.این افراد با تکیه بر همین تمرین، خود را تا حد زیادی ارتقا می دهند.افراد با اعتماد به نفس گشاده رفتار می کنند، پذیرای دیگران هستند و از روی فروتنی اجازه می دهند که روز، روز طرف مقابل باشد، نه روز خود.

   

  • یادگیری

  دانش باعث اعتماد به نفس و نادانی باعث تردید می شود.افراد معتمد النفس به جهت آنکه بتوانند این توانمندی را حفظ نمایند، همیشه به یادگیری مشغولند یادگیری به افراد به اعتماد به نفس  کمک می کند تا نه تنها دیگران را بهتر درک کنند بلکه خود را نیز بیشتر بفهمند و درک وسیع تری از زندگی پیدا کنند، این افراد هرچه بیشتر یاد میگیرند، کمتر دیگران را قضاوت می کنند.

  (امتیاز 4 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.