سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  همه‎ی ما تصور می‌کنیم، که با وجود لکنت زبان هرگز نمی‎توان به سخنرانی بی مانند تبدیل شد؛ در حالیکه دموستِنِس  با وجود این ناتوانی، مشهورترین سخنران جهان است!!! دموستِنِس لکنت زبان داشته و برای رفع آن هنگام سخن گفتن دانه‎ی شنی در دهان نگه می‌داشته‌است.

  پست امروز تیم سخنوران، درباره‎ی پدر سخنرانی جهان و استاد سخنوران تاریخ، "دموستِنِس" است؛ با ما همراه باشید.

  دموستِنِس، مشهورترین سخنران یونانی، در سال 384 پیش از میلاد مسیح به دنیا آمد. وی در ابتدای کودکی پدر خود را از دست می‌دهد. دموستِنِس بر طبق گفته‌های سیسرو و کینتیلیان، اصول سخن‎پردازی در چهارچوب منطقی را از افلاطون بزرگ می‎آموزد.

  سخنرانی‌های دموستِنِس را خردمندانه و شجاعانه توصیف می‎کنند. وی دانا به علم بدیع بود. نخستین سخنرانی وی در بیست‌سالگی ایراد شد. او در آغاز کار سخنرانی تنها به روخوانی متونی از سخنوران برجسته‎ی پیشین می‎‎پرداخت. شغل دموستِنِس وکالت بود؛ امّا گرایش شدیدی به دنیای سیاست داشت. نخستین سخنرانی سیاسی او در ۳۵۴ پیش از میلاد انجام شد.

  دموستِنِس پربارترین سال‌های زندگی خود را وقف ایستادگی و سلطه‎جویی در برابر پادشاهی مقدونیه نمود. او کوشید تا سرافرازی را به آتن بازگرداند و ‌همشهریانش را در برابر فیلیپ دوم مقدونی، پادشاه مقدونیه، متحد نماید. ولی در این راه ناکام ماند و فیلیپ در راستای گرایش به گسترش مرزهای جنوبی کشورش همه‎ی دولت‌شهرهای یونانی را رام خود ساخت.

  دموستِنِس یک رشته سخنرانی علیه پادشاه مقدونی ایراد کرد که از مجموعه‎ی مضامین آنها، رساله‎ی «دیکتاتوری = حکومت بدون رضایت» تالیف شده است که یکی از پایه‎های دمکراسی است. سخنرانی‎های دموستنس در تاریخ به «فیلیپیک» معروف شده‎اند و امروزه هم، هر نطقِ سراسر انتقاد و حمله و حتی لعن و نفرین را فیلیپیک می‏خوانند که از نام فیلیپ دوم گرفته شده است. نام اصلی فیلیپ دوم فیلیپوس به معنای «اسب دوست» بود. یونانیان باستان به اقتباس از ایرانیان که بعضی نام‎هایشان از اشاره به اسبشان گرفته شده بود؛ مثلاً گشتاسپ آن نام را ساخته بودند. سیسرو خطیب معروف روم باستان ۱۴ نطق خود در انتقاد از مارکوس آنتونیوس را «فیلیپیک» ها نامیده بود.

  دموستِنِس در سخنرانی‎هایی که بر علیه فیلیپ دوم انجام می‎داد از واژه‏هایی که تا آن زمان رایج نبود، استفاده می‎کرد که این واژگان، تاکنون باقی مانده و هر روز بکار برده می‎شوند. از جمله واژه‎ی هِژمونیا یا هیجیمانی که به معنای فرد سلطه گر و یا گروهی است که روش و سیاست‎هایشان را به دیگران دیکته کنند. هیجیمانیک اِستِیت Hegemanic) (State نیز یعنی کشوری که سلطه‎گر است و ....

  پس از مرگ فیلیپ، دموستِنِس کوشش نمود تا آتنیان را بر مقدونیه بشوراند، ولی این شورش با واکنش تند اسکندر سوم، فرزند و جانشین فیلیپ، همراه بود. پس از اسکندر جانشین او آنتیپاتر با شورشی همانند شورش‌های پیشین دموستن روبروشد و سپاهیانش را برای سرکوبی این شورش گسیل داشت و این بار دموستِنِس دست به خودکشی زد. دموستنس در سال 322 پیش از میلاد مسیح در کالائوریا از دنیا رفت.

  از جمله سخنرانی‌های مهم دموستِنِس، می‎توان به اولین سخنرانی علیه فیلیپ، دومین سخنرانی علیه فیلیپ، سخنرانی دربارۀ صلح، نطق علیه تیموکراتس، خطابه‎ای دربار‎ه‎ی تاج و تخت اشاره کرد.

  پس از مرگ دموستِنِس او را در ردیف یکی از ده سخنران برتر شبه‌جزیره‎‎‎ی آتیکا دانستند. سیسرو او را سخنرانی تمام‌عیار می‌داند که هیچ کاستی‌ای ندارد. و کینتیلیان او را استاندارد سخنرانی و سخنرانی به تنهایی برخاسته در میان همه سخنرانان می‌داند.

  دموستِنِس، اندیشمند یونان باستان را نخستین انتقادگر و استاد نطق و خطابه‎ی عمومی (به شیوه انتقادی و هیجان برانگیز) بشمار آورده‎اند.

   

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.