سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  ما در پست قبلی تیم سخنوران با عنوان "ویژگی عجیب پدر سخنرانی جهان" درباره‎ی زندگی دموستِنِس و برخی عقاید او سخن گفتیم. دموستِنِس به‎دلیل ویژگی‎های نورآورانه‎ای که در سخنرانی کردن داشت از شهرت بسیاری برخوردار بود تا جائیکه بسیاری از اندیشمندان قرون جدید و معاصر عقاید و زندگی دموستِنِس را تفسیر کردهاند تا سر منشاء آنچه که باعث شد، دموستِنِس به سمت و سوی سخنرانی گرایش یابد را پیدا کنند و نیرویی که باعث رشد و ممارست او در این فن شده است را بشناسند.

  محمد علی فروغی در کتاب خود با عنوان "آئین سخنوری" این علت را چنین توصیف کرده است:

  «دموستِنِس، خطيب و سياستمدار معروف يونان قديم، كه با ارسطو در يك سال متولد و در يك سال درگذشته اند، از آغاز رشد و تميز و سالهاى نزديك بلوغ براى ايراد سخنرانى آماده مىشد، ولى نه براى آنكه واعظ و معلم اخلاق خوبى باشد، و نه براى آنكه بتواند در مجامع مهم و سخنراني‎هاى سياسى و اجتماعى نطق ايراد كند، و نه براى آنكه در محاكم قضايى وكيل مدافع خوبى باشد، بلكه فقط به خاطر اينكه، عليه كسانى كه وصى پدرش و سرپرست خودش در كودكى بودند، و ثروت هنگفتى كه از پدرش به ارث مانده بود خورده بودند، در محكمه اقامهی دعوى كند.

  دموستِنِس مدتى مشغول اين كار بود با اینکه از مال پدر چيزى بدستش نيامد، اما در سخنورى ورزيده شد، و بر آن شد كه در مجامع عمومى سخن براند. در آغاز امر چندان سخنورى او موردپسند واقع نشد، عيبهايى در سخنرانياش چه از جنبههاى طبيعى مربوط به آواز و لهجه و كوتاه و بلندى نفس، و چه از جنبههاى فنى مربوط به انشاء و تعبير ديده مىشد، ولى به كمك تشويق و ترغيب دوستان و با همت بلند و مجاهدت عظيم خود، همه آن معايب را از بين برد.

  دموستِنِس قبل از هر سخنرانی، متن خود را بارها تمرین میکرد و در مقابل آینه میایستاد و آنها را تکرار میکرد و بلند میخواند و از حرکات هنرپیشگان استفاده میکرد تا سخنش بهتر در دلها، بنشیند.

  درگفتار دموستنس، بارقه‎هایی از غرور و تعصب و به کاربردن برخی مثالهای مبتذل مشهود بود؛ خاصه در موضوعات قضائی و محاکماتی. نمونه بارز آن گفتارهائی است که بین او و آشینس مبادله شده که به دور از جنبهی انسانی و اخلاقی است.

  دموستِنِس خانهاى زيرزمينى براى خود مهيا ساخت و تنها در آنجا مشغول تمرين خطابه شد، شاید ماه‎ها تمرین او به طول می‎انجامید و دراین مدت، یک طرف صورت خودرا میتراشید که نتواند از کنج انزوای خویش خارج شود. براى اينكه نفسش قوت بگيرد رو به بالا مى دويد، يا منظومههاى طولانى را يك نفس مى خواند. آن قدر به تمرين و ممارست ادامه داد، تا يكى از بزرگترين سخنوران جهان گشت.»

  برخی اندیشمندان گفته‎اند، مبارزهی دموستِنِس با فیلیپ دوم برای این بود که "فرهنگ سلطه" در جهان ماندنی نشود. به عقیده دموستِنِس اگر در برابر زورگویی ایستادگی نشود، این کار عادت می شود و زشتی خود را از دست می دهد و به صورت یک فرهنگ عمومی در میآید.  دموستِنِس شدیداً مخالف به وجود آمدن دامیننت کلاسDominant Class  یا همان طبقه‎‎‎‎ی پادشاهی بود و میگفت: «اگر حکومت کردن در خانوادهای دائمی شود، چنین طبقه اجتماعی بوجود میآید که باعث فساد اداری بند و بست و باج دهی برای باقی ماندن در دولت میشود.»

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.