aparat email instagram

   

  tel

  تیم سخنوران با هدف فراهم کردن بستری برای افزایش اطلاعات بیشتر برای علاقمندان به سخنرانی و فنون مربوط به آن، تاکنون مباحث متنوع و بسیاری را برای شما علاقمندان عزیز شرح داده است. پست امروز نیز با توجه به همین هدف، درباره‎ی "نحوه‎ی آغاز کردن سخنرانی و استفاده از زبان بدن" نوشته است؛ پس با همراه باشید.


  1. شروعی طوفانی داشته باشید
  روایت یک قصه‌ی متناسب با موضوع سخنرانی، یکی از موفق‎ترین شیوه‎ها برای شروع کار است. حتی جدی‎ترین مباحث سخنرانی این قابلیت را دارند که با مقدمه‎ای روایی همراه شوند. در حقیقت باید بگوییم موضوعات جدی‌تر بیشتر نیازمند شروع داستان‌وار هستند، زیرا تنها از این طریق می‎توان فضای خشک و خشن جلسه را تلطیف کرد و مخاطب را به شنیدن مطالب جدی‎تر ترغیب کرد.


  البته در حین داستان‎سرایی، رعایت این نکته لازم است که بدانید قصه‌ی شما باید مضمونی جذاب و حقیقی داشته باشد؛ در ضمن پایان بندی حکایت شما باید مخاطب را به سمت هدفی که شما برای روایت آن قصه در سر دارید، برساند؛ یعنی قصه‎ی شما باید هدفمند و در راستای موضوع‎تان باشد. نکته‎دیگر در باب روایت یک قصه، داشتن پایان‎بندی مثبت و انگیزشی است؛ روایت داستان‎های تراژیک و غم‎انگیز تنها از انرژی مخاطب برای دنبال کردن ادامه‎ سخنرانی خواهد کاست و ثمر دیگری ندارد.
  یکی از مضامین خوب برای داستان‎سرایی، روایت قصه‎ی موفقیت در حرفه‎ای است که در آن مشغول به‎کار هستید. این شیوه اغلب در سخنرانی‎های انگیزشی نیز کاربرد فراوان دارد. برای تأثیرگذاری بیشتر، باید اطلاعات کاملی به‎صورت آمار و ارقام مستند در اختیار مخاطبان قرار دهید. در حین روایت قصه‎ی موفقیت‎تان با فروتنی و تواضعی خاص صحبت کنید تا مخاطب در حالت تدافعی نسبت به سخنان شما نداشته باشد و آنها را با کمال میل بپذیرد.
  در انتهای سخنرانی خود نیز می‎توانید مشروحی از اهداف بلند و آتی شرکت و یا مؤسسه‎ای که در آن مشغول به‎کار هستید، بگویید تا مخاطبان از این اهداف مطلع شوند.


  2. به زبان بدن خود توجه کنید


  در هنگام سخنرانی با قامتی استوار و کشیده و سری بالا و رو به جمعیت در جایگاه بایستید. برای تفهیم بهتر برخی مطالب می‎توانید از حرکت دست‎ها و بازوها استفاده کنید. دستان شما ابزار قدرتمندی برای تفهیم مطالب به‌صورت غیرمستقیم هستند. به‌طور مثال: اگر کف دست‎ها باز و رو به بالا باشد، نشانگر صداقت شماست و اگر کف دست رو به خودتان باشد (و مثلاً با پشت یک دست به کف دست دیگر بکوبید) نشان دهنده‎ی حس اعتماد به نفس و قاطعیت شما می باشد. حتی حرکات لب و دهان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند، نشان دهنده‎ی حالت‎هایی چون کمرویی ،خستگی و... باشد.
  هرگز دست خود را نزدیک دماغ یا دهان خود نبرید، چون احتمال دارد مخاطب شما از ناراستی سخنان شما آگاه شود یا در خوشبینانه‎ترین حالت، حس کند شما به سخنان خودتان اعتماد ندارید.
  اگر احیاناً در عرض سالن شروع به قدم زدن کردید با گام‎هایی محکم و متعادل حرکت کنید. استفاده از زبان بدن موجب گوش به زنگ ماندن مخاطب می‏شود و شما بهتر می‎توانید مفهوم مورد نظر خود را انتقال دهید.

   

  نوشتن دیدگاه


  تصویر امنیتی
  تصویر امنیتی جدید

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.