سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  دیل کارنگی سخنران و مدرس مشهور آمریکایی معتقد است؛ برای تبدیل شدن به یک سخنران مشهور، کسب برخی از مهارت‎ها ضروری است. پست امروز سخنوران در باب این مهارت‎های اساسی نوشته شده است. با ما همراه باشید.

  1. همواره سادگی را در سخنان خود حفظ کنید
  در دوره‎هایی از تاریخ که فن خطابه، هنر بسیار ظریفی به شمار می‎رفت و ارتباط نزدیکی با قوانین فن بیان داشت، خطیب مادرزاد بودن از حالا هم سخت‎تر بود!!! این روزها به نظر ما در جمع صحبت کردن، همان سخن گفتن عادی محسوب می‎شود، منتها در اجتماعی وسیع‎تر. دیگر حنجره‏ی طلایی و ادا و اطوارهای مخصوص در صحبت کردن، برای همیشه از بین رفته است. این روزها دوست داریم سر سفره، در کلیساها، در رادیو و تلویزیون حرف های صاف و ساده و بدون ادا بشنویم و احساس کنیم گویندگان "با ما سخن می‎گویند نه برای ما".

  2. هدف‎تان را پیش رویتان داشته باشید
  توجه خود را دقیقاً روی اعتماد به نفس و توانایی و قدرتی که یک سخنرانی مؤثر برای شما به همراه می‎آورد، متمرکز کنید. فکرش را بکنید که آن سخنرانی از نظر اجتماعی چه ارزشی خواهد داشت. چه دوستانی را برای شما به ارمغان خواهد آورد، چقدر به توانایی شما برای خدمت به جامعه یا شهرتان و... خواهد افزود و چقدر در شغل و کارتان تأثیر خواهد گذاشت و بطور خلاصه چقدر شما را برای رهبری و هدایت کاری که در نظر دارید آماده خواهد کرد.

  درباره‎ی رضایت خاطر و لذتی که ایستادن در مقابل جمع و سخن گفتن مطمئن با آنها و در میان گذاشتن احساسات و افکارتان با شنوندگان در شما پدید می‎آید فکر کنید. لذت جلب کردن توجه یک شنونده را با لذائذ دیگر مقایسه کنید. وقتی که در مقابل جمعی قرار است سخنرانی کنید، مجسم کنید و ببینید که دارید با اطمینان نکته به نکته را برایشان روشن می‎کنید.
  آیا شش دانگ حواسشان جمع شما شده است؟ گرمای تحسین و هورای آنها را موقعی که دارید از سکو پائین می‏آیید، احساس کنید. کلمات حاکی از قدردانی و تشکری را که تک تک آنها به شما می‎گویند، بشنوید و ببینید موقعی که جلسه تمام می‏شود با چه اشتیاقی شما را بدرقه می‎کنند. معجزه‎ای در این اتفاق نهفته است که هرگز لذتش را فراموش نخواهید کرد.
  ویلیامز جیمز برجسته‏ترین استاد روانشناسی هارواد، شش جمله نوشته است که تأثیر شگرفی بر زندگی خوانندگان گذاشته است. وی می‎گوید: «اگر بخواهید خوب باشید، خوب خواهید بود. اگر بخواهید ثروتمند باشید، ثروتمند خواهید شد. اگر بخواهید یاد بگیرید، یاد می‎گیرید. تقریباً در هر موضوعی، علاقه شما به آن موضوع، اسباب نجات‎تان خواهد شد. اگر نتیجه برایتان به حد کفایت مهم باشد، حتماً به آن دست خواهید یافت. فقط باید این چیزها را با همه وجودتان آرزو کنید و بخواهید، نه اینکه در یک آن، صدها موضوع ناسازگار را سهل‏انگارانه بخواهید.»
  یادگیری مهارت سخنرانی، غیر از توانایی برای ایراد خطابه، صدها فایده‎ی دیگر هم برای شما دارد؛ اگر در همه عمرتان هیچ وقت جلوی جمع صحبت نکرده‎اید، فواید این آموزش مضاعف خواهد شد. مهم‎تر از همه اینکه صحبت در جمع، شاهراهی به سوی اعتماد به نفس است. همین که بتوانید جلوی جمع، محکم روی پاهایتان بایستید و با گروهی از مردم حرف بزنید، منطقی است که با تک تک افراد نیز با اطمینان و اعتماد به نفس بیشتری سخن خواهید گفت.
  دکتر دیوید آلمن، جراح بیمارستان آتلانتیک سیتی در مورد یادگیری آئین سخنرانی در سلامت جسمی و روانی گفته اند: «این دارو را هیچ داروخانه‎ای نمی‎تواند بپیچد، فقط انسان‎ها می‎توانند آن را بپیچند و آن هم اینکه هرکسی که فکر می کند کاری از دستش برنمی‎آید سخت در اشتباه است.»


  سعی کنید این توان را در خود ایجاد کنید که بگذارید دیگران ذهن و دل شما را ببینند. یاد بگیرید که فکر و عقیده‎ی خود را برای دیگران، چه در خلوت و چه در جمع آشکار سازید. در طی این تمرینات، می‎بینید که منِ درونتان چنان تأثیری بر دیگران می‎گذارد که هرگز سابقه نداشته است. هرچه بهتر با دیگران سخن می‎گویید، اعتماد به نفستان تقویت می‎شود و شخصیت بهتر و مهربان‎تری پیدا می‎کنید. این یعنی از نظر عاطفی حال و روز بهتری پیدا کرده‎اید و هر چه حال و روز روانیتان بهتر شود، جسم سالم‎تری خواهید داشت.


  3- به فواید سخنرانی بیندیشید
  سخن گفتن در مقابل جمع، موضوعی همگانی است و زن و مرد و پیر و جوان نمی‎شناسد. از نظر دیل کارنگی، سخنران مشهور آمریکایی، منافع سخنرانی مختص به یک شغل یا حرفه نیست. همین قدر می‎توان گفت که آدم‎های خوش صحبت آدم‎های بزرگی هستند، یا می‎توان گفت این توانایی، بر سلامت جسمی و روانی آنها تأثیر گذاشته است. هر وقت که می‎توانید با یک جمع صحبت کنید، می‎بینید که چطور حالتان بهتر می‎شود.
  انسان در چنین مواقعی احساس می‎کند که جزء یک جمع است و دیگران اطرافش را گرفته‎اند و این حسی است که در تنهایی و خلوت دست نمی‎دهد. این حس جالب و غریبی است؛ حسی که هیچ قرص و دارویی نمی‎تواند به شما بدهد. پس اولین راهنمایی این است که خودتان را در کاری که اکنون از انجام آن واهمه دارید، موفق تصور کنید و درباره‎ی فوایدی که از خوب سخن گفتن در مقابل جمع عایدتان می‎شود با دقت بیندیشید. به گفته‎ی ویلیام جیمز اگر نتیجه برایتان به حد کفایت مهم باشد، حتماً به آن می رسید.  4- پیشاپیش ذهن‎تان را آماده موفقیت کنید
  دیل کارنگی می‎گوید: «مهم‎ترین درسی را که در زندگی یاد گرفته‎ام این بود که ما همانی هستیم که افکارمان هستند.» اگر من بدانم که دارید درباره‎ی چه چیزی فکر می‎کنید، خواهم دانست چه کسی هستید، زیرا این افکار شما هستند که شما را می‎سازند. پس شما با تغییر افکارتان، می‎توانید زندگی‎تان را تغییر دهید.
  اگر تصمیم گرفته‎اید بر اعتماد به نفس خود بیفزایید و ارتباط‎های مؤثری با دیگران برقرار کنید؛ از حالا به بعد، باید افکار منفی را دور بریزید و درباره‎ی فرصت‎ها و موفقیت‎هایی که در این تلاش بدست خواهید آورد، به شکلی مثبت بیندیشید. باید درباره‎ی فوایدی که از صحبت در مقابل جمع عایدتان می‎شود، خوش بین باشید.
  باید پایین ورقه‏ی هر حرف و عملتان مهر تأیید بزنید و همه‎ی همّ و غمتان این باشد که به هر شکل ممکن بر این توانایی بیفزایید. بنابراین برای موفقیت در این زمینه شما به تمریناتی نیاز دارید که هر کار بزرگی بدان نیازمند است.  5- هیچ فرصتی را برای تمرین از دست ندهید
  هیچ‎کس نمی‎تواند سخن گفتن در جمع را بیاموزد، مگر اینکه در جمع سخن بگوید؛ همان‎طور که هیچ‎کس شنا کردن را یاد نخواهد گرفت، مگر آنکه وارد آب شود. شما می‎توانید هرکتابی که درباره‎ی سخنرانی و فن بیان نوشته شده است را بخوانید؛ امّا باز هم نتوانید جلوی دیگران یک کلمه هم حرف بزنید. فرصت سخن گفتن فراوان است. به سازمان‏های مختلف بپیوندید و هرجا که از شما می‎خواهند سخنرانی کنید، داوطلب شوید، از جا برخیزید و در مقابل جمع "خودی" نشان دهید، حتی اگر ثانیه‎ای بیشتر نباشد.
  در جلسات روی صندلی‎های عقب ننشینید؛ حرف بزنید!!! در هر گروهی که به شما فرصت شرکت فعال در جلسات را می‎دهد عضو شوید. نگاهی به دور و برتان بیندازید و ببینید کمتر کاری وجود دارد که لازمه‎ی آن سخن گفتن با دیگران نباشد؛ پس ارتباط با دیگران را جدی بگیرید. هرگز نخواهید دانست چقدر در سخنرانی پیشرفت کرده‎اید، مگر اینکه درباره‎اش حرف بزنید. سخنرانی نوعی ماجراجویی است که شما را حفظ خواهد کرد. در آینده خواهید دید که این ماجراجویی شما را، چه از درون و چه از بیرون تغییر خواهد داد. شخصیت تأثیرگذارتری در شما رشد می‎کند و زندگی کامل‎تر و جالب‏تری را پیش رو خواهید داشت.


  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.