سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  آنچه مبنای موفقیت فردی است، بالا بردن سطح معلومات و آگاهی نسبت به موضوعاتی است که توجه و علاقه‎ی شدیدی به آنها دارید. افلاطون در این باره می‎گوید: «همیشه در حال آموزش دادن و آموزش گرفتن باش، و توجه بر طلب علم را در اولویت قرار بده.»
  البته کسب آگاهی و دانش درباره‎ی موضوعات مختلف بدون عمل کردن به آنها، مانند کاشتن دانه‎هایی فاسد و خراب در خاک، بدون نتیجه و ثمر است. بنابراین تنها با عمل به آنچه می‎دانید، می‎توانید سیری پویا و رو به جلو در زندگی خود داشته باشید.

  پست امروز تیم سخنوران درباره‎ی موارد و نکات لازم برای یک سخنرانی خوب نگارش یافته، لطفاً تمامی نکات ذکر شده را با دقت تمام مطالعه کنید و سپس در متن سخنرانی خود به کار ببندید.


  یک متن سخنرانی موفق، معمولاً از موارد زیر تشکیل شده است:

  • آيات و احادیث بزرگان؛
  • حکایات و داستان‎ها؛
  • اشعار؛
  • تمثيلات؛
  • ضرب‏ المثل‎ها؛
  • جملاتی کوتاه از بزرگان؛
  • لطیفه‎ها و مطایبات؛
  • آمار و مستندات علمی و تجربی؛
  • حقایق تاریخی؛
  • مقایسه‎ی موارد تشابه یا تضاد میان دو یا چند موضوع.


  استفاده از موارد فوق، باید در زمان مناسب و در مطابقت کامل با موضوع سخنرانی شما باشد. اگر قصد دارید داستانی تاریخی یا علمی را در سخنرانی خود نقل کنید؛ توجه داشته باشید که آن داستان از مأخذی معتبر ذکر شود. به‎طور مثال: اگر قرار است در باب وقایع انقلاب‎‏اسلامی یا پیش از آن صحبت کنید، بکوشید تا از منابع معتبر و رسمی برای متن خود استفاده کنید. این مطلب درباره‎ی روایت از آمار و مستندات علمی و تجربی نیز کاملاً صادق است.


  داستان خود را به‎گونه‎ای نقل کنید که با یک شروع جذاب و گره‎افکنی همراه باشد و سپس می‌توانید با همراهی مخاطبان یا نظر خواهی از آنان، گره اصلی داستان را باز کنید و آنرا به انتها برسانید. در ضمن برای روایت داستان به چهارچوب منطقی آن نیز دقت فراوان داشته باشید تا از پی‎رنگ و موتیف مناسب برخوردار باشد تا همه‎ی مخاطبان بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و در پذیرش آن تردیدی به دل راه ندهند.


  از ذکر داستا‎ن‎های طولانی و کش‎دار جداً خودداری کنید؛ داستان شما باید آنقدر جذاب و نو باشد که مخاطب تا انتهای آن را با شور و اشتیاق فراوان دنبال کند.
  در مورد شعرخوانی توجه به برخی نکات از اهمیت حیاتی برخوردار است؛ شما باید در حین روخوانی شعر به ریتم بیت مورد نظر و معنای آن توجه داشته باشید تا بتوانید با لحنی مناسب و تأکیدها و آکسان‎گذاری‎های دقیق، مفهوم مورد نظر شاعر را منتقل کنید، ضمن اینکه هر شعری که در سخنرانی خود می‎خوانید، باید کاملاً در خدمت موضوع و محتوای سخنرانی‎تان باشد.
  چنانچه قصد دارید در متن سخنرانی خود از لطيفه‏ها و مطايبات استفاده کنید، توجه داشته باشید که با توهین یا تحقیر گروه یا قومیتی خاص همراه نباشد. متن منظوم یا منثور باید از لطافتی خاص برخوردار باشد و با کنایه‎ای بسیار ظریف و غیر مستقیم، مفهومی آگاهی‎بخش را در قالب طنز بیان کند.
  در مورد استفاده از تمثیلات و ضرب‎المثل‎ها تلاش کنید تا موضوعاتی را نقل کنید که به گوش همه مخاطبان آشنا باشد تا مراد و منظور شما را به‎راحتی از ذکر آن مطلب دریابند.

   

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.