سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  دیل هریسون کارنگی، نویسنده و سخنران آمریکایی در ۲۴ نوامبر ۱۸۸۸ در مری‌ویل، میزوری، در خانواده‌ای فقیر و کشاورز چشم به جهان گشود. هنگامی که او کودکی خردسال بود خانواده‎ی او به بلتون، میزوری نقل مکان کردند. دیل در نوجوانی مجبور بود ساعت ۴ صبح از خواب برخیزد تا شیر گاوهای خانواده را بدوشد.

  دیل تحصیلات عالیه‎ی خود را در کالج ایالتی آموزگاران وارنزبرگ گذراند. اولین شغل او، بعد از دانشگاه فروش دوره‌های مکاتبه‌ایِ آموزشی به دامداران بود. پس از آن وی به فروش گوشت خوک، چربی خوک و صابون روی آورد. دیل در گسترش حوزه‎ی تجارتش در شمال اوماها و نبراسکا بسیار موفق بود.

  دیل با پس‌انداز کردن ۵۰۰دلار، فروشندگی را در سال ۱۹۱۱ رها کرد تا به آرزوی دیرینه‌اش که تدریس و سخنرانی در شاتاوکاوا (جنبش سواد آموزی برای بزرگسالان) بود برسد؛ ولی سرانجام او از آکادمی آمریکایی هنرهای تجسمی در نیویورک سر درآورد!!! او در شغل جدیدش یعنی بازیگری کم‌وبیش موفق بود. نوشته‌ها حاکی از آن ‌است که او نقش دکتر هارتلی در نمایش "پولی از سیرک "را بازی کرده‌ است. دیل پس از پایان این پروژه بی‌کار و ورشکسته در یک به نیویورک بازگشت.
  تحقق بخشیدن به رؤیاها
  دیل بالاخره تصمیم خود درباره‎ی سخنرانی کردن را عملی کرد و اولین دوره‎ی تدریس سخنرانی را در سال 1912 در مدرسه YMCAA در خیابان بیست و پنجم نیویورک شروع کرد. کلاس‎های دیل کارنگی بلافاصله پس از شروع موفقیت عظیمی کسب کردند؛ سخنرانی‎های وی یک ویژگی سحرانگیز داشت و آن اینکه دیل سخنرانی‎های خود را به نحوی انجام می‌‎داد که هر شنونده‎ای تصور می‎کرد، بدون هیچ توانایی خارق‎العاده یا مافوق تصوری می‎توان سخنران شد تنها کافیست، هوشمندی خود را به‎کار بیندازند. در واقع او به شاگردانش همانی را می‎داد که آنها می‎خواستند.
   امروزه کلاس‎های دیل کارنگی در سراسر جهان تشکیل می‎شود و ارزش و اعتبار نظریات او را هزاران زن و مرد از گروه‎های مختلف سنی و شغل‎های گوناگون تجربه کرده‎اند. آنها توانسته‎اند با استفاده از شیوه‎های دیل به شکل مؤثری نحوه‎ی بیان خود را اصلاح کنند و بر دیگران نیز تأثیرات شگفتی بگذارند.
  کتاب «آئین سخنرانی» که دیل کارنگی ابتدا آن را برای تدریس در کلاس‎هایش نوشت، بیش از 50 بار چاپ و به زبان‎های مختلف دنیا ترجمه شده است. او هر بار پیش از تجدید چاپ کتابش، یک بار دیگر آن را مرور می‎کرد تا آموخته‎ها و تجارب جدید خود را بدان اضافه کند. تعداد افرادی که این کتاب را می‎خواندند، همه ساله بیش از کل افرادی بود که در دوره‎های مشابه در بزرگترین دانشگاه‎ها ثبت نام می‎کردند.
  دیل کارنگی معتقد بود: «سخن گفتن چیزی بیش از بیان یک سری کلمات است.» ؛ وی می گفت: «آدمی از طریق سخن گفتن، شخصیت انسانی خود را به نمایش می‎گذارد.»
   امروزه رضایت شغلی، اجتماعی و شخصی تا حد زیادی به توانایی فرد، برای ایجاد ارتباط واضح و بی شبهه با همکاران و هموطنانش بستگی دارد تا از این طریق بتواند آرزوها و اعتقادات خود را بیان کند. اینک جو فشار، ترس و ناامنی بر همه‎ی دنیا سایه افکنده است و ما بیش از هر زمان دیگری به راه‎های ایجاد ارتباط سالم نیازمندیم.
  دیل کارنگی در سال 1955 در خانه‌ی‎‎‎‎ خود در نیویورک درگذشت.
  یکی از شاخص‌ترین و مهمترین ایده‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های کارنگی در کتاب‌هایش، این بود که می‌توان اخلاق برخی را با تغییر دادن رفتارمان در مقابل‎شان، تغییر داد.

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.