سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

   

  دیل کارنگی در کتاب مشهور خود "آئین سخنرانی" می‌گوید: «هرکس بتواند بر ترس خود غلبه کند و پیروز شود موفق‎تر و خوشبخت‎تر خواهد بود.»
  حقایقی درباره‎ی ترس از صحبت کردن در جمع وجود دارد که ضروری است، تمامی علاقمندان به فن سخنرانی از آن آگاه باشند. پست امروز تیم سخنوران، درباره‎ی این حقایق نوشته شده است؛ پس با ما همراه باشید.

  دیل کارنگی معتقد است که ترس از صحبت در جمع ممکن است به چند دلیل رخ دهد:

  1. شما تنها کسی نیستید که از صحبت در جمع می‎ترسید
  در تحقیقاتی که در به‎تازگی در برخی از کالج‎های آمریکا، انجام شده است نشان می‎دهد که 80 الی 90 درصد افرادی که در کلاس‎های سخنرانی شرکت می‎کنند، هنگام شروع تمرینات از حضور در صحنه و صحبت جلوی جمع می‎ترسند و این در بزرگسالان تقریباً صد در صد است!!!

  2. بخشی از این ترس مفید است!!!
  ترس؛ شیوه‎ای است که طبیعت ابداع می‎کند، تا ما را برای تلاش‎های غیرعادی در محیط زندگی‎مان آماده سازد. بنابراین وقتی می‌بینید، ضربان قلب‎تان بالا رفته و یا نفس‎تان به تندی می‎زند اصلاً نترسید. بدن شما که همیشه در مقابل محرکات خارجی، هوشیار است؛ در این شرایط در حال آماده‎سازی شما برای اقدام به عمل است. اگر این آمادگی‎های فیزیولوژیک را بتوان در حد معقولی نگه داشت، آن وقت می‎توانید سریع‎تر فکر کنید، و روان‎تر سخن بگویید و با تأکید بیشتری نسبت به شرایط عادی حرف بزنید.

     3. بسیاری از سخنوران حرفه ای  هرگز نتوانسته‎اند ترس از صحنه را به کلی کنار بگذارند!!!
  ترس قبل از سخنرانی در اکثر افراد و سخنوران حرفه‎ای نیز وجود دارد و حتی در چند جمله‎ی اول آنها هم احساس می‎شود. این بهائی است که مردان و زنان می‎پردازند تا به جای اسب گاری، اسب مسابقه باشند. سخنران‎هایی که ادعا می‎کنند؛ مثل یخ خونسرد هستند و پوست‎شان هم مثل یخ کلفت است، معمولاً حرف‎هایشان هم مثل یخ، بی روح و انرژی است!!!

  4. علت اصلی ترس شما از صحبت کردن در جمع ساده است، شما به صحبت کردن در جمع عادت نکرده‎اید
  پروفسور رابینسون در کتاب "مغز و ساختن" می‎نویسد: «ترس ناشی از جهل است و عدم اعتماد به نفس.» برای بسیاری از مردم، سخن گفتن در جمع، کیفیت ناشناخته‎ای است و در نتیجه هیجان و ترس را به همراه می‎آورد. برای مبتدی‎ها، سخن گفتن در جمع مجموعه‎ای از موقعیت‎های عجیب و ناشناخته و بسیار سخت‎تر از یاد گرفتن تنیس یا راندن ماشین است. برای اینکه این موقعیت ترس‎آور را ساده و آسان کنید، تنها راه این است: تمرین کنید، تمرین کنید و تمرین کنید. شما هم مثل هزاران هزار نفر از افرادی که به این نتیجه رسیده‎اند درخواهید یافت، با ایراد چند سخنرانی موفق و کسب نتایج دلخواه به جای ترس از صحبت کردن، از آن بسیار لذت خواهید برد.

   

   

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.