سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  در پست پیشین تیم سخنوران درباره‎ی علل ترس از صحبت کردن در جمع سخن گفتیم. پست امروز نیز راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی به شما ارائه می‎دهد؛ با ما همراه باشید.

  به شیوه صحیحی آماده شوید
  دیل کارنگی در کتاب آیین سخنرانی، درباره‎ی آماده‎ شدن برای اجراء به چهار روش متوصل شده است:

  الف: فقط سخنرانی که متن سخنرانی‎اش را از قبل تهیه کرده است قابل اعتماد است
  اگر کسی بدون اسلحه و مهمات به میدان جنگ برود و یا هیچ سپر و زرهی برای خود ندارد، چطور توقع دارد بتواند در مقابل طوفان ترس‎ها و دلهره‎ها تاب بیاورد و مقاومت کند؟
  اگر می‎خواهید اعتماد به نفس خود را بالاتر ببرید، باید کاری را که به شما به عنوان یک سخنران امنیت خاطر می‎دهد انجام دهید. دانیل وبستر، سیاست‎مدار مشهور در حین تمرین برای سخنرانی، همیشه تصور می‎کرد که در مقابل عده‎ای از تماشاچیان ایستاده است؛ برای همین لباس مخصوص سخنرانی خود را در حین تمرین به تن می‎کرد و کاملاً متن سخنرانی خود را از بر می‎کرد.

  ب- هیچ وقت متن را کلمه به کلمه حفظ نکنید
  بسیاری از سخنوران، برای آنکه خطر جا انداختن مطلب را از خود دور کنند، در دام حفظ کردن می‎افتند. وقتی سخنران قربانی این خودکشی ذهنی شد، ناامیدانه اتلاف وقت می‎کند و لطف و تأثیر سخنرانی را به کلی از بین می‎برد. کسی که متن سخنرانی‎هایش را حفظ می‎کند، وقت و انرژی خود را هدر می‎دهد و فاجعه به بار می آورد. این فرد احتمالاً موقعی که مقابل شنوندگان قرار می‏گیرد به راحتی همه‎ی زحماتش را از یاد خواهد برد و متنی نصفه و نیمه و بی سر و ته تقدیم مخاطبان می‎کند.
  حتی اگر متن خود را فراموش نکنیم، احتمالاً به شیوه‎ای مکانیکی و بی روح صحبت خواهیم کرد؛ ولی اگر متن حفظ نکرده باشیم، سخنرانی شما به شکلی مؤثر و سرزنده برگزار خواهد شد. شاید بعضی نکات را فراموش کنید یا کل متن را کامل نخوانید، امّا حداقل حال و هوای انسانی‎تری به خود می‎گیرید و حرف‎هایتان طبیعی‎تر از کار در می‎آید.  ج- نظرات خود را پیشاپیش منظم و مرتب کنید
  در ذهن خود دنبال تجربه‎هایی بگردید که درباره‎ی زندگی به شما چیزی آموخته‎اند و آن وقت افکار، عقاید و نظراتی را که از چاهِ چنین تجربه‎هایی بیرون کشیده‏اید با یکدیگر بیامیزید. آمادگی واقعی یعنی اینکه عناوین بحث خود را بدانید و درباره‎ی آنها بیندیشید، تا وقتی که کاملاً واضح شود و بسط پیدا کنند. بعد این عناوین را با چند کلمه یادداشت کنید، بر روی تکه کاغذهای کوچک جداگانه بنویسید تا بتوانید آنها را به شکلی که در ذهن دارید، تنظیم کنید و به هرکدام که نیاز داشتید فوراً به آن دست پیدا کنید.

  د- سخنرانی خود را با دوستان‎تان تمرین کنید
  در اینجا روشی به شما پیشنهاد می‎شود که هم ساده است و هم مؤثر؛ نکته‎ای را که برای سخنرانی خود برگزیده‎اید، در گفتگوهای روزمره با دوستان و همکاران‎تان مطرح کنید. شاید آنها عقاید جدید و جالبی را بیان کنند که به‎کارتان بیاید.


  نکته بعدی در افزایش اعتماد به نفس آماده‎سازی ذهن برای رسیدن به موفقیت است؛ شما باید در هر فرصتی که برای صحبت پیش می‎آید، به ایجاد ارتباطی موفق بیندیشید. برای رسیدن به این هدف سه راه وجود دارد:  الف : خود را در موضوع غرق کنید. تلاش کنید موضوعی برای گفتگو انتخاب کنید و با نقشه‎ای از پیش طراحی شده شروع و انتهای گفتگو را رقم بزنید. سپس با دوستان‎تان این مکالمه را انجام دهید؛ توجه داشته باشید برای در انتخاب موضوع گفتگوی خود دقت کافی را به‎کار ببندید تا موضوعی مهم و چالش برانگیز برای مکالمه خود گزینش کنید و با کشف همه جوانب موضوع، درک مفاهیم و معانی عمیق‎تر آن، تمامی زوایای پنهان آنرا بسنجید. در انتها با این پرسش از خودتان که چگونه به شنوندگان خود کمک کنید تا پس از شنیدن این گفتگو افق دید خود را بسط دهند، موضوع خود را پایان‎بندی کنید.

  ب: حواس خود را از محرکات منفی که باعث آشفته‎‎گی می‎شوند، دور نگاه دارید. فکر کردن درباره‎ی اشتباهات دستوری که ممکن است در طی سخنرانی پیش آید، تصاویر منفی هستند و اعتماد به نفس شما را قبل از شروع سخنرانی از بین می‎برند. واقعاً مهم است که قبل از شروع به صحبت، حواس خود را از این افکار دور نگه دارید.

  ج: به خودتان دلداری بدهید. گاهی سخنران اغوا می‎شود که موضوع سخنرانی‎اش را عوض کند. در چنین مواقعی است که منفی گرایی به‎کلی اعتماد به نفس شما را از بین می‎برد. به خودتان دلداری بدهید و بگویید که بیشتر از تک تک شنوندگان صلاحیت دارید که درباره‎ی این موضوع خاص حرف بزنید و الحق نهایت سعیتان را خواهید کرد و اینها از قوی‎ترین انگیزه‎های یادگیری هستند. اگر محرک و انگیزه‎ی درونی چنین خاصیتی دارد، پس ببینید تأثیر دلداری و ملاطفت درونی تا چه حد است؟


  نکته‎ی آخر: با اعتماد به نفس عمل کنید

  در ابتدا سی ثانیه نفس عمیق بکشید. ذخیرة اکسیژن بیشتر باعث می‎شود که روحیه‎تان بهتر شود و شجاعت پیدا کنید. قامت‎تان را کاملاً صاف نگه دارید. به چشمان شنوندگان مستقیم نگاه کنید و آنقدر با اطمینان حرف بزنید که انگار همه آنها حقیقتاً، منتظر چنین سخنانی بوده‎اند. تأثیر روانی آن بر روحیه‌ی شما شگفت‎آور خواهد بود.  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.