سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  مهم‎ترین قانون برای سخنرانی سریع و مؤثر این است که توجه مخاطبان را جلب نموده و آنها را وادار به تفکر کنیم. حال می‎پرسید چگونه؟ با خواندن نکات زیر پاسخ خود را خواهید یافت:

  تنها درباب چیزی حرف بزنید که از طریق تجربه یا مطالعه، حق حرف زدن درباره‎ی آن را بدست آورده‎اید
  اشتباهی که اکثریت قریب به اتفاق سخنران‎ها در جلسات یا گردهمایی‎ها مرتکب می‎شوند، اینست که آنها درباره‎ی موضوعاتی حرف می‎زنند که شخصاً اطلاعی در مورد آن ندارند و یا اطلاعات‎شان در آن مورد بسیار کم است و هیچ وقت هم توجه خاصی به آن مبذول نکرده‎اند.


  الف: درباره‎ی چیزی بگویید که تجربیات زندگی به شما آموخته است
  درباره‎ی چیزهایی که زندگی به شما یاد داده است حرف بزنید و مطمئن باشید که شنونده‎ها جان نثار شما خواهند بود!!! می‎گویند امرسون همیشه مایل بود به حرف هرکسی، هرچقدر هم خرد یا فرودست، گوش بدهد؛ چون فکر می‎کرد از هرکسی می‎شود، چیزی آموخت.


  ب: در پیش زمینه‎های ذهنی خودتان دنبال موضوع بگردید
  اگر با موضوعی زندگی کرده باشید و با تمام وجود زوایای مختلف آنرا تجربه کرده باشید، با کاووش در حافظه و پیش زمینه‎های ذهنی خود می‎توانید، آن دسته از موضوعاتی که تأثیر عمیق‎تری بر زندگی شما داشته‎اند را گزینش کنید و با بازگویی این تجریبات و همذات‎پنداری مخاطبان با شما به ارتباطی مؤثر و دلخواه دست یابید.


  ج: خاطراتی از سال‎های نخستین زندگی بازگو کنید
  معمولاً موضوعاتی که به خانواده، دوران کودکی یا دوران تحصیل در مدرسه و... مربوط می‎شوند، توجه همه را طلب می‎کنند؛ چون اغلب ما به تجربه‎های دیگران در عرض دوره‎ها و چگونگی غلبه بر مشکلات زندگی علاقه‎مند هستیم. اگر پس از گذشت سال‎ها هنوز هم ماجرایی در ذهن شما روشن و جالب باقی مانده است، مطمئن باشید که شنونده هم از آن لذت خواهد برد.


  د: بیان اولین تلاش‎ها برای پیشرفت
  این موضوعی است که توجه همه را به خود جلب می‎کند. در مورد عقب‎نشینی، آرزوها و پیروزی‎هایتان در عرصه‎های رقابت حرف بزنید. تصویری حقیقی از زندگی ارائه دهید و مطمئن باشید موضوع دلخواه را پیدا کرده‎اید.


  ز: سرگرمی و تفریحات مورد علاقه‎تان را بیان کنید
  این نوع موضوعات به انتخاب فرد بستگی دارند و توجه شنونده را جلب می‎کنند. شما می‎توانید درباره‎ی لذتی منحصر به فرد و مفرح که باعث برانگیختن هیجان در شما شده صحبت بزنید، چون این موضوعات مخاطب را سر ذوق می‎آورد.


  پ: از دانشی که در حوزه‎ای خاص بدست آورده‎اید استفاده کنید
  سال‎ها کار و تجربه در یک زمینه‎ی کاری از شما کارشناسی خبره ساخته است. می‎توانید مطمئن باشید که در صورت ارائه‎ی اطلاعات تازه و بدیهی که بر پایه سال‎ها تجربه و مطالعه‎ی شما، جمع‎آوری شده‎اند؛ توجه احترام‎آمیز شنوندگان را جلب می‎کند.


  ح: تجربیات غیرعادی خود را بیان کنید
  برخی از تجربیات مانند: ملاقات با شخصی بزرگ و تأثیرگذار یا حضور در جنگ و ... از جمله تجربیاتی است که می‎تواند به‎خوبی توجه مخاطب را به خود جلب کند؛ پس این فرصت را از دست ندهید.


  ر: تنها موضوعاتی را ارائه دهید که اطلاعات کاملی از آن دارید
  مراقب باشید از چیزهایی سخن بگویید که خودتان قبولشان دارید. اگر درباره‎ی موضوعی، کمتر از شنوندگان خود اطلاعات دارید، بهتر است درباره‎ی آن سخنی مطرح نکنید. از طرف دیگر اگر موضوعی است که شما سال‎ها عمر خود را وقف مطالعه و تجربه درباره‎ی آن کرده‎اید، در مورد همان موضوع صحبت کنید. تردید نداشته باشید که خمیر مایه‎ی اصلی، در درون شماست.

   

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.