سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  اگر متن سخنرانی خود را با اطلاعات سودمند و اقامه‎ی دلیل و استدلال‎های منطقی با ترتیبی درست بهم آمیخته‎اید، حال باید بگوییم به مرحله‎ی دوم کار نزدیک شده‎اید.
  مرحله‎ی دوم کار شما، تنظیم مطالب به نحوی دقیق و هوشمندانه است. به یاد داشته باشید که اهمیت این مرحله به هیچ عنوان کمتر از مرحله‎ی قبلی نیست؛ زیرا هر اندازه بتوانید مطالب جذاب و شنیدنی برای متن خود بیابید، امّا اگر نتوانید آن مطالب را در زمان مورد نظر یا به اصطلاح "سر ضرب" بیان کنید، رشته‎ی تمام زحماتتان پنبه خواهد شد و به نتیجه‎‎ی دلخواه نمی‎رسید.

  کار سخنران، مانند یک معمار است؛ همان‎طور که معمار برای ساخت، اول نقشه می‎کشد و با توجه به فضایی که در اختیار دارد، اتاق، حمام و پذیرایی و... را طراحی می‎کند و سپس نقطه‎ی شروعی برای کار خود قرار می‌دهد؛ سخنوران حرفه‎ای نیز، به‎همین منوال برای گفتار خود طرح‎ریزی می‎کنند و مطالب خود را برای تفهیم بهتر، پس و پیش می‎کنند.
  نه تنها برای ارائه متن دست‎نویس سخنرانی باید تمرین کرد، بلکه برای "سخنرانی ارتجالی" یا "فی‌البداهه" نیز باید تمرین داشت. سخنور آنقدر باید در این زمینه تمرین کرده باشد که گاه طرح مطلبی را در یک لحظه بریزد؛ درست مانند جنگجویی ماهر که حتی اگر دشمن به او شبیخون بزند، باز هم بخاطر پختگی و درایتی که در طی سال‎ها بدست آورده، توان نقشه‎ریزی و مقابله در آن واحد را دارد.
  این ویژگی فوق‎العاده مهم و حیاتی در سخنرانی، تنها با تمرین بسیار و تجربه‎ی حضور فراوان در پشت تریبون حاصل می‎شود. پس از قریحه و استعداد در بیان سخنانی شیوا و دلنشین، مطالعه و تمرین در گفتار و زندگی‎نامه‎ی سخنوران پیشین، بسیار سودمند خواهد بود.


  هدف سخنور در آغاز اجراء، طرح مقدمه به شیوه‎ای است که تمام حواس مخاطب را به خود جلب نماید. پس از آن مطلب و موضوع اصلی سخنرانی باید ارائه شود. اگر موضوع اصلی نیازمند بخش‌بندی است، باید به ترتیب اهمیت و بزرگی یا کوچکی و ...، تقسیم‎بندی شود. همچنین در صورت لزوم می‎توان، برای هریک از بخش‌ها نمونه‌ی مثالی عنوان کرد که این نمونه‎ها ممکن است در قالب داستان یا آمار و اطلاعات حقیقی یا تجربیات شخصی سخنران، بیان شوند.
  اگر موضوع گردهمایی، جزء تازه‎ترین یافته‎های شخصی سخنران باشد، هر بخش از موضوع، نیازمند اقامه‎ی دلیل و برهان کافی و مطلوب است تا مخاطب کاملاً موضوع را بپذیرد و نسبت به آن حالت تدافعی در ذهن نداشته باشد.
  هنگامی که مطلب و موضوع اصلی از روش‌هایی که گفتیم بازگویی شد، شوری در مخاطب ایجاد خواهد شد که برای ترغیب آنها به هدف دلخواه سخنران لازم است.
   یکی از ادیبان فرانسوی در این زمینه مثالی جالب آورده است:
  «کودک چون از پدر و مادر خود چیزی می‎خواهد، ابتدا با حالتی از ملایمت و فروتنی، نزد آنها می‌آید و با سخنان محبت‎آمیز و دلفریب، محبت آنان را بیش از همیشه به سمت خود جلب می‌کند. پس از این ترفند زیرکانه که در حقیقت همان مقدمه‎ی کار اصلی است، خواسته‎ی خود را ابراز می‌‎کند. در این شرایط اگر یکی از والدین حاضر به موافقت با خواست او نباشند، کودک یادآوری می‎کند که من امروز طبق خواسته‎ها و اوامر شما رفتار کردم یا چنین کردم و چنان کردم و...، با این کار کودک استحقاق خود را برای دریافت این پاداش از جانب والدین اعلام می‎کند. در نهایت اگر یکی از والدین بر سخن یا رفتار کودک خرده‎ای بگیرد، او بازهم با جواب‎هایی قانع ‎کننده می‎کوشد تا به مراد خود دست یابد. اگر هم تردیدی از جانب آنها ببیند، دست آنها را می‎بوسد، نوازششان می‌کند و حتی اشک می‎ریزد تا عاقبت کام به مراد خود برسد.»
  کار سخنور نیز همانند یک کودک است؛ او باید در تمامی مراحل با ملایمت و ملاطفت راه را برای رسیدن به مقصود خود فراهم می‎کند و لحظه‎ای دست از کوشش برای دست‎یابی به هدف خود برندارد.    

   

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.