سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  آیا تاکنون عمیقا تحت تاثیر سخنان کسی قرار گرفته اید؟آیا کلماتی که به کار می برید، سازنده اند یا نابود کننده؟

  برای آنکه تاثیر شگفت انگیز کلمات را در تغییر روحیه در یابید این بار که قصد کردید به بیان احساسات خود بپردازید،آگاهانه در انتخاب کلمات،دقت کنید.برداشت و احساسات ما نسبت به هر چیز بسته به معنایی ست که به آن چیز می دهیم.


  کلمات باعث گریاندن و یا خندامدن ما میشوند . قدرت کلام ما باعث می شود که فردی از زندگی ناامید شود و یا برعکس قدرت کلامی می تواند یک شخص را به زندگی امیدوار کند و او را به سمت اهداف خود هدایت کند.


  در طول زندگی ممکن است با قدرت کلام خود باعث ساخته شدن یک زندگی و یا نابود شدن امیدها و آرزوها شوید.کلمات ما روی خود ما هم تاثیر می گذارد .کلمات ما باعث میشوند که احساساتمان تغییر کنند.ما به جز اینکه با دیگرام صحبت می کنیم،با خودمان هم گفتگوهای درونی داریم.


  قدرت کلام تا حدی زیاد است که یکی از بزرگان می گوید:کلام تو عصای معجزه گر توست.قدرت کلام آن قدر مهم و اثر گذار است که مارک تواین می گوید:"کلمه درست،عامل نیرومندی است.اگر کلمات،کاملا به جا و درست استفاده شوند،با سرعت برق هم بر جسم و هم بر ذهن انسان اثر می گذارند."


  هنگامی که برای بیان حالتی از کلمات تازه و غیر معمول استفاده می کنید برچسب تازه ای به آن حالت میزنید و نه فقط از نظر عقلانی، بلکه از نظر عاطفی و احساسی دگرگون می شوید.من کلماتی را که بلافاصله موجب تغییر عواطف و یا کاهش و افزایش شدت احساسات می شوند(کلمات دگرگون کننده) می نامیم.  انسان از زمانی که به دنیا می آید تا آن زمان که از دنیا می رود تحت تاثیر کلام خود و دیگران قرار دارد.این کلام است که باورهای انسان را می سازد.مثلا اگر شخصی باور دارد که انسان ضعیفی ست .نمی تواند کارهای خود را با قئرت انجام دهد.
  این انسان است که باور دارد انسان ضعیفی ست به این دلیل خود را ضعیف تصور میکند.زیرا کلام خانواده بر او اثر گذاشته و باورها و اعتقادات او را ساخته است.
  اگر برای گفتن خاطره ها و تجربه های زندگی خود، از کلمات درست و مثبت استفاده کنیم،احساسات نیرور بخشی در ما ایجاد می شود و برعکس آن انتخاب کلمات ضعیف است.به همان صورت کلمات قدرتمند و نیرو بخش به ما انرژی و قدرت می دهند،کلمات ضعیف و منفی هم می توانند روحیات و عواطف ما را خراب کنند.

  چه کلماتی تاثیر نیرومند تری بر شما دارند؟کلمات نوازشگر؟تحسین آمیز؟اعجاب آور؟اغراق آمیز؟
  "اگر در مرکز توجه جمعی قرار گرفتید و میزان آدرنالین خون تان بالا رفت نام آن را هیجان بگذارید نه ترس"
  استفاده از کلمات دگرگون کننده نه تنها به رفع الگوهای رنج کمک می کند، بلکه می تواند میزان لذت را نیز افزایش دهد نه فقط کلمات،تاثیری نیرومند بر عواطف ما دارند،بلکه مجموعه های خاصی از لغات که آن ها را به عنوان تمثیل به کار می بریم تاثیری خارق العاده و دگرگون کننده دارند.
  به طور مثال ممکن است بگویید (از دست شخصی عصبانی هستم) و یا بگویید(شخصی از پشت به من خنجر زد).
  کدامیک از دو بیان قوی تر است؟مسلم است که احساس خنجری که از پشت بزنند،اثری عمیق دارد و معمولا تمثیل های بسیار قوی تر از واقعیت هستند.


  سه راه می تواند به شما کمک کند تا بتوانید قدرت کلام خود را بالا ببرید و با قدرت کلام زندگیتان را بسازید:
  1-شیوه ی تفکرتان را تغییر دهید تا احساس و زندگی تان تغییر کند.
  2-اگر ترکیب کلماتی که به کار میبرید به صورتی ست که شما ر اضعیف می کند،آنها را فراموش کنید و به جای آن ها از کلمات نیرو بخش استفاده کنتید.
  3-کلمات نیرو بخش و دگرگون کننده را برای کمک و راهنمایی دیگران به کار ببرید.

  آنتونی رابینز در کتاب "قدرت نامحدود" اظهار میدارد :
  "زمانی که پسر من جاشوا شش ساله بود یکی از دوستانش مرد،او با چشمان گریان به خانه آمد.
  به او گفتم: عزیزم میدانم چه احساسی داری،اما علتش این است که تو هنوز یک کرم ابریشمی.
  با این گفته فکر او منحرف شد و بعد شرح دادم که کرم ابریشم ابتدا به صورت کرم است و موقعی که به دور خود پیله ای می تند،ظاهرا مرده است.اما در واقع چنین نیست.
  جاشوا گفت:بله او در حال تبدیل شدن به پروانه است.
  گفتم :بله درست است و این آغاز زندگی تازه اوست.تو نمی توانی دوست خود را ببینی زیرا او هم اکنون زیباتر و نیرومند تر از همیشه بر بالای سر ما پرواز میکند.گاهی اوقات کافی ست که به خدا اعتماد کنیم،زیرا اوست که می داند چه موقع ما باید به پروانه ای مبدل شویم...."
  ما باید سعی کنیم که در موقعیت کنونی که روابط اجتماعی و نوع بیان به شدت در زندگی ما تاثیر گذار هستند با به کار گیری کلمات مناسب و بیانی مطلوب روابط مان را با دیگران بهبود بخشیده و آرامش را برای زندگی به ارمغان آوریم.

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.