aparat email instagram

   

  tel

  تا به امروز چه کرده­ ایم؟ از امروز چه باید کرد؟
  در مواجهه با مسائل تربیتی همیشه اولین سؤالی که باید مطرح نمود، این است که آیا از نوع رفتار و عملکردی که تاکنون داشته­ اید، راضی هستید و آیا نوع اعمال شما و نوع ارتباطی که با فرزندتان داشته ­اید ، توانسته نتیجه بخش باشد و یا آنکه هر روز که پیش می­روید به بن بست ارتباطی نزدیک­تر می­شوید؟

  به راستی اگر قرار بود آنچه تا به امروز انجام داده ­اید، نتیجه ­ای مثبت و کارگشا به همراه داشته باشد، تا به حال اتفاقی مثبت رخ داده بود و هیچ نیازی به چنین کتاب­ها و جلسات مختلف آموزش خانواده و آموزش ارتباط صحیح با فرزندان نبود.


  مشکل اصلی از آنجا شروع می­شود که حتی وقتی می­خواهیم رفتار مناسب و اصولی انجام دهیم، از انجام آن عاجز می­شویم و دوباره رفتار نامناسب همیشگی را ارائه می­دهیم. در برخی مواقع از رفتارهای ناهنجار فرزندان آنقدر عصبانی می­شویم که هیچ عملکرد صحیح و مناسبی را نمی­توانیم از خود بروز دهیم. این مطلب اولین مشکل در نظام تربیتـی می­ باشد. نبود آرامش و اضطراب پنهان در خانواده ­ها باعث شده تا نوع رفتار و گفتار در وضعیت مطلوب نباشد و به همین دلیل نمی­توانیم آن طور که باید تأثیرگذار بوده و ارتباطی صمیمانه ایجاد کنیم.


  یکی از مسائل پر مخاطره که همیشه با آن رو به رو هستیم بحث تنبیه فرزندان می­باشد. تنبیه آن چیزی نیست که همیشه انجام داده ­ایم و با عناوین مختلف تنبیه بدنی و اخلاقی و... آن را می شناسیم. در حقیقت تنبیه یعنی ایجاد آگاهی در کسی از طرف شخصی که آگاهی لازم را دارد! همیشه زمانی فرزندتان را تنبیه می­کنید که بسیار عصبانی و خشمگین هستید و به هیچ وجه اسم این عمل را نمی­توان تنبیه گذاشت.


  پس برای آنکه بتوانیم رفتارهای منطقی و به دور از شتابزدگی انجام دهیم، نیازمند آرامش واقعی می­باشیم. در این جا به این نتیجه می­رسیم که به طور کلی راه نجات ما از همه­ ی گرفتاریها و هدایت خانواده به سوی پیشرفت در اولین قدم ایجاد آرامش درونی است.


  آن­ چه که به عنوان آرامش مطرح می­کنیم، فرو بردن خشم و کنترل اجباری درونیات خود نیست. بلکه معنایی فراتر از این دارد و آن رسیدن به سطحی از شناخت و درک عمیق می­باشد تا بدون آنکه بخواهیم خود را کنترل کنیم، آرامشی از درون همراه همیشگی ما باشد. برای رسیدن به چنین آرامشی باید دو راه مهم را طی کنیم و روش­های خاص را در پیش گیریم.


  ابتدا آنکه سعی کنیم اطلاعات ذهنی خود را وسعت بخشیم و هرچه بیشتر در مورد موارد مختلف فکری، روانشناسی، تربیتی و به طور کلی نیازها و شرایط انسانی بدانیم.
  واقعیت آن است که انسان همیشه از موارد ناشناخته می­ هراسد و از چیزی که نمی­شناسد، می­ترسد و این خود باعث بوجود آوردن اضطراب و ترس همیشگی پدرها و مادرها از مسائـل و مشکـلات فرزندانشـان می­شود. همیشه اولیاء وقتی فرزندانشان به سن بلوغ می­رسند و مشکلات مختلفی برایشان بوجود می­آید دچار اضطراب فکری و درونی شده و نمی­توانند رفتارهای مناسب را ارائه دهند. یا در مورد مسائل جنسی فرزندان خود همیشه ترس زیادی به همراه داشته و نمی­دانند چه نوع عملکردی را باید در مواجهه با این مسایل داشته باشند.


  همه­ی این موارد یعنی آنکه تا وقتی اطلاعات درست و جامعی از چنین مسائلی نداشته باشیم نمی­توانیم آرامش واقعی را بوجود بیاوریم و اصولی با مسائل برخورد کنیم. یکی از مشکلات بزرگ امروز، داشتن اطلاعات ناقصو نصف و نیمه از موارد مختلف تربیتی و روان­شناسی است. متأسفانه اکثر پدرها و مادرهای نگران دارای اطـلاعـات ناقـص می­باشند که این اطلاعات از شبکه­ های مختلف صدا و سیما که کارشناسان مختلف، صرف ارائه ­ی اطلاعات مطالبی را بیان می­کنند و یا در جلسات مختلف آموزش خانواده برخی موارد به صورت تیتروار و به دور از آموزش واقعی (همانطور که در مقدمه نیز گفته شد) ارائه می­شود که باعث بر هم زدن آرامش روانی اولیاء می­شود.


  بارها دیده­ ام مادرانی را که در مورد پیش­ فعالی، بلوغ زودرس و مواردی از این دست دچار نگرانی شده ­اند و بدنبال فردی می­گردند که در مورد این مسائل با وی صحبت کنند و آرام گیرند. حتی برخی از اولیاء بی­ آنکه اطلاعات درست و جامعی از این موارد داشته باشند این مشکلات را به فرزندشان نسبت داده و هرچه بیشتر فضای فکری و روانی آن­ها دستخوش تغییرات می­شود. این همان اهمیت وسعت بخشیدن به اطلاعات ذهنی است.


  همیشه وقتی این مسائل را مطرح می­کنیم دیگران احساس می­کنند که باید بروند و کتب مختلف را مطالعه کنند یا در کلاس­های مختلف شرکت کنند. اما واقعیت این است که فقط باید آنچه را در حال درک کردن و یا فهمیدن آن هستید، به طور عمیق آن مورد خاص را درک کنید و ایجاد شناخت اصولی نمایید و این امر فقط با اندیشیدن صحیح و به دور از یکسونگری تحقق می­یابد.


  یکی از راه­ها برای گسترش دنیای فکری و ذهنی و تحلیل مسائل مختلف، اختصاص دادن لحظاتی از شبانه­روز به تعقل و تعمق درونی است. باید یاد بگیریم که در بسیاری مواقع بهترین راهنما برای حل مشکلات زندگی ما، تنها خود ما هستیم و فقط باید در لحظاتی کارها و رفتارهای درست و غلط را ارزیابی نموده و سعی نماییم بهترین راه­حل را بکار بندیم تا مشکلی که با آن مواجه می­باشیم را حل نمائیم.


  بارها به خانواده ­های مختلف گفته ­ام که نباید فکر کنیـد یـک کارشنـاس می­تواند راه ­حلی واحد برای همه­ی شما ارائه دهد تا بتوانید مشکلات خود را حل نمایید! در بسیاری لحظات این شمائید که باید براساس مقتضیات خانوادگی خود، شرایط و شخصیت فرزنـدان خـود راه­ حلی منطقی پیدا کنید. اساساً هر خانواده­ای در برخورد با مشکلات مخصوص به خود باید راهی ویژه اتخاذ نماید تا به نتیجه­ی لازم برسد. باید یاد بگیریم که با کمی تفکر و تلاش ذهنی و یادگیری اصولی می­توان بسیاری از مشکلات کنونی را حل نمود.


  به شما توصیه می­کنم سعی کنید در لحظات تنهایی خود، دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را بیاد آورید تا بتوانید درک صحیح و کاملی از شرایط فکری و وجودی فرزند خود داشته باشید. بیاد آورید چه نیازهایی داشتید، دنیا را چگونه ارزیابی می­کردید، احساستان نسبت به مسائل مختلف و حتی پدر و مادرتان چه بوده است؟ وسوسه­ های درونی گذشته­ی خود را باز یابید و بالاخره از چه مواردی بسیار خوشحال و از چه چیزهایی غمگین و ناراحت می­شدید؟


  این از بهترین راه­های رسیدن به ارتباطی مناسب با فرزندتان می­باشد. چرا که کاملاً می­توانید با او همسو شوید و مثل او فکر کنید و بطور واقعی او و مشکلات او را درک کنید و آنگاه با نگاهی والد و بالغ معضلات او را حل کنید. باید تلاش کنید با یادگیری اساسی و تمرکز بر مشکلاتی که دارید، معضلات پیش­روی خود را برطرف نمائید.


  امروز همه­ی شما باید رو به تخصصی شدن بروید و سعی نمایید واقعاً آن چه را که لازم است هدف قرار دهید و آموزش ببینید تا بتوانید با فرزندانتان بهترین مسیر ارتباط را پیش گیرید و مسائل آنان را حل نمائید. امروز متأسقانه نقش پدرها و مادرها فقط جنبه­ی کنترل و مراقبت دارد و این روش به هیچ وجه نمی­تواند پاسخگوی مشکلات بچه­ های شما باشد. به خصوص زمانی که بچه­ ها به سنین بالاتر رسیده و در دوران نوجوانی و جوانی قرار می­گیرند.


  در آن زمان دیگر کنترل و مراقبت نمی­تواند نتیجه بخش باشد، چرا که آن­ها به زمانی رسیده ­اند که یاد می­گیرند چگونه شما را فریب داده و اعمال و کارهایی را صورت دهند که به هیچ وجه شما متـوجه عملکرد آنـان در زمینه­ های مختلـف نمی­شوید و از آن بدتر حتی نمی­توانید در برخی مسائل آن­ها را از انجام بسیاری کارها باز دارید.


  یادمان باشد آسیب جدی همان عدم صمیمت ما بین شما و آن­ها است و همین امر باعث این اتفاقات تلخ و طاقت فرسا است. باید کار کنید و زحمت بکشید که به نتایج دلخواه و منطقی برسید «هرکه را طاووس خواهد، جور هندوستان کشد.»


  شاید همه­ی این حرف­ها برای شمـا گران باشد و حتـی فکر کنید مگـر می­شود این همه کار و برنامه­ های مختلف را یکجا و با هم انجام داد. در این جا باید گفت که واقعاً لازم نیست به هر آن چه در ایـن کتـاب می­خوانید عمل کنید، فقط کافی است در یک چیز، قدرتمند و متخصص باشید تا مشکلات اساسی را برطرف نمائید. بدانید که به جای کنترل و مراقبت،باید هدایت و حمایت کنید و بارها گفته­ام و این بار نیز می­گویـم که حمایـت، بسیـار مهم­تر از هدایـت می­باشد. شاید هیچ­گاه نتوانید هادی و راهنمای خوبی برای فرزندتان باشید اما اگر فقط بتوانید حامی و پشتیبانی واقعی برای او باشید، فرزند شما در شرایط مطلوبی به سر خواهد برد و همان حمایت شما راهگشای مشکلات او در سراسر زندگی خواهد بود.

   

   

  نوشتن دیدگاه


  تصویر امنیتی
  تصویر امنیتی جدید

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.