سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  این روزها بازار سخنرانی و مهارت‎های فن بیان به شدت داغ داغ است، در هر مقطع درسی که باشید برای ارتباط تأثیر گذار با دوستان و استادان نیاز به حضور قوی و برجسته در کلاس دارید؛ اگر هم در محیط کسب و کار باشید این موضوع اهمیت بیشتری می‏یابد؛ زیرا برای تجارت خود نیازمند جلب توجه افراد به سمت برند شما از طریق همین دست مهارت‎ها هستید.

  امّا برای برخی از افراد برقراری ارتباط، به عنوان امری سخت و دشوار تلقی می‎شود، زیرا نحوهی ادای درست کلام را نمی‎دانند، به همین خاطر استرس‎های متناوبی را در درون خود تجربه می‎کنند. تیم سخنوران در این پست درباره نحوه بیان سخنانتان راهنمایی‎هایی را در اختیار شما میگذارد:

   

  ۱. واضح و رسا صحبت کنید

  یکی از ترفندهایی که تأثیر به‎سزایی در ایجاد وضوح و شفافی در صدای شما دارد، خواندن آواز یا تمرینات صداسازی  است؛ کاری‎که صداپیشگان، هنرمندان دوبله و آواز برای ایجاد وضوح و رسایی در صدایی خود استفاده می‎کنند تا صدایشان خش‎دار یا گرفته نباشد. اگر با تمرینات صداسازی آشنایی ندارید می‏توانید یک آهنگ را که با گام صدای شما منطبق است انتخاب کنید و آنرا با صدای بلند (البته در جائی‎که دیگران از سر و صدای شما اذیت نمی‎شوند) بخوانید.

  شنونده باید قادر باشد تمام کلمات شما را به‎صورت شمرده بشنود، بنابراین هر عبارت مبهمی، می تواند این وضوح را از بین ببرد. درست صحبت کردن را با تلفظ و ادای صحیح کلمات تمرین کنید. کِیتی شوارتز، مدیر شرکت دورام، در کارگاهی که با موضوع بهبود مهارت سخنرانی و تقویت فن بیان برای کسب‌ وکار در کالیفرنیای شمالی برگزار شد، به نکته‌ی مهمی اشاره کرده است: «یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید تا وضوح کلام تان را بیشتر کنید، کم کردن سرعت است».

  افراد وقتی نگران هستند یا درباره ی آنچه می‌گویند تردید دارند، تمایل دارند سریع صحبت کنند. او همچنین می گوید: «شمرده صحبت کردن نه‌تنها فهم شنونده را از صحبت‌های شما تقویت می‌کند، بلکه باعث می شود مطمئن و آرام به نظر برسید.» معیاری خوب برای تشخیص سرعت شما در سخنرانی وجود دارد، شما می‎توانید صدای خود را ضبط کنید و سپس با دقت به همراه دوستانتان گوش کنید تا از سرعت کلام خود آگاه شوید.

  ۲. محکم و قوی سخن بگویید

  "اِاِ…، با سسلاممم…، به دوستان، اِاِ…، اسم من مریم.... هست"

  متأسفانه باید بگوییم سخنرانی که با این لحن بریده بریده صحبت می‎کند؛ نمی‎تواند هیچ شنونده‌ای را جذب سخنان خود کند. صدایی لرزان و ترسان تنها نشان از عدم اعتماد به‎نفس شما دارد و حاضران در سالن این موضوع را پس می‎زنند.

  برای رفع این معضل یک نفس عمیق بکشید و ژست یک فرد قدرتمند یا سخنران محبوب خود را در ذهن تصور کنید. سپس با لحنی شبیه به او و با همان استحکام و قدرت شروع به ادای کلمات کنید.

   

  ۳. موجز و مختصر امّا ساده و مفهوم صحبت کنید

  سعی کنید تا جائیکه امکان دارد منظور خود را به ساده‎ترین شکل ممکن بیان کنید؛ طوریکه برای تمام مخاطبان در سالن قابل فهم باشد. در ضمن پیام خود را موجز و بدون اطالهی کلام بیان کنید؛ هیچ چیز به اندازه‎ی کشدار کردن یک موضوع ساده برای حاضران در سالن ملال‎آور نیست.

   

  ۴. فروتن باشید

  مایک تایسون میگوید: «باید در زندگی فروتن باشید، اگر فروتن نباشید، زندگی شما را فروتن میکند». روانشناسان به سخنرانان مضطرب یادآور می شوند که دلیل سخنرانی، نمایش غرور یا تکبر نیست؛ بلکه دیگران برای آگاهی از نظرات یا کسب دانش، از شما خواستهاند سخنرانی کنید. پروفسور کلی مک گونیگال، از دانشگاه استنفورد در این رابطه میگوید: «اگر طرز تفکر خود را نسبت به استرس تغییر دهید، نحوه واکنش بدن خود را نیز تغییر خواهید داد».

   

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.