سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  افراد موفق در تصمیم گیری،گزینه های پیش روی خود را تحلیل کرده و خردمندانه گزینه ای را انتخاب می نمایند؛اما گاهی گزینه ی مشخصی وجود ندارد، در این زمان لازم است تا در هنگام انتخاب فرایندی نوین،گزینه های تازه ای را خلق کرد.

  بیشتر افراد دارای نگاهی خاکستری به تصمیم ها ندارند، و آن را مطلق به صورت سیاه و سفید بررسی می نمایند.در حالی که ترجیح بر آن است  که انتخاب ها به صورت طیفی از تصمیم های بهتر و بدتر در نظر بگیریم، زیرا هدف، رسیدن به متعادل ترین انتخاب است.

  می توان گزینه هایی  را که اهداف پایه ای (بایدها)را ارضا نمی کنند،حذف نمود و تنها گزینه هایی را بررسی کرد که شامل خواسته های فرد باشد.(خواسته ها).این گزینه ها بر اساس ارزش نسبی شان وزن دهی می شوند و با "بایدها"تفاوت دارند،چرا که بایدها سیاه و سفید هستند.خواسته ها در ارزیابی موضوع که کدام ترکیب از راه حل ها برای انتخاب متعادلترین گزینه مناسب است،کمی انعطاف ایجاد می کنند.این معیارها محرک های اصلی تصمیم گیری هستند،زیرا باعث می شوند تا بر اهداف اصلی تصمیم گیری متمرکز ماند.گاهی اوقات گروه ها،ابتدا بر گزینه ها و یا راه حل ها تمرکز می شود که خطر هیجان زده شدن و توجه به جنبه های کم اهمیت تر مبحث مورد نظر را در بر دارد.

  تفکیک مباحثات در ارتباط اهداف یا مقاصد از راه حل های مورد نظر،برای افراد مفید و برای گروه های تصمیم گیری ضروری ست.برقراری کلام با ذی نفعان در ارتباط با تعیین اهداف و معیارها عامل اصلی توافق ست که روشی بسیار مطمئن تر از اعمال اجبارهای قانونی ست.

  برای ایجاد گزینه های جدید یا تصمیم گیری در مواقعی که گزینه ها به آسانی قابل تصور نیستند،می بایست خارج از چهارچوب فکر کرد، به جهت تصمیم گیری خلاق نیاز است تا چند گام بیشتر برداشته شود و به گزینه های بیشتر و یا بهتر دست یابی گردد.

  برای چگونگی تصمیم گرفته شده می بایست تصویری واضح از حس و حال آن را ترسیم نمود.باید چه چیزهایی دیده شود،شنیده شود،بوییده شود،لمس شود تا به این نتیجه رسید که هدف حاصل گشته؟

  تصور حالت ها و ثبت جزییات، شناخت جزییات نتایج را به ایجاد گزینه کمک کی کند.

  اما با تشریح جزئی تر از اهداف،تفکر خلاقانه نتایج بهتری را در پی خواهد داشت.فرد اگر قصد دارد افراد خارج از چهارچوب فکر کنند،ابتدا می بایست آن چهارچوب را ایجاد کرد و این امریست که مجموعه ای خوب از اهداف انجام می دهد؛بنابراین فرد درباره ی اهداف فرعی و جزئی تر طوفان فکری راه انداخته است و می تواند به گزینه هایی فکر کند که هرکدام از هدف های فرعی را پوشش می دهند.

  برای ایجاد طوفان فکری درباره ی هر هدف فرعی،از خود پرسیده شود که می توان چه راه حل هایی را برای مسئله ی مزبور متصور شد که در عین حال کم هزینه باشد؟

  زمانی که راه حل های متنوعی بر اثر طوفان فکری در مورد اهداف جزئی تر به دست آید توانایی ها نیز افزایش می یابد.

  هنگامی که گزینه ها محدود است و یا گزینه ی از پیش تعیین شده ای وجود ندارد،ممکن است که استفاده از روش های خلاقانه برای تصمیم گیری منجر به نتایجی فوق العاده شوند.یکی دیگر از روش های خلاقانه برای  شناسایی گزینه های جایگزین،استفاده از" متضاد" است به آن معنا که به شکست فکر شود.متضادها می توانند باعث ایجاد ایده های جدید شوند و روش دیگر "ساختن"است؛اضافه کردن عنصری به آخرین پیشنهاد و این روش باعث ایجاد خلاقیت و کار گروهی  میشود.

  هنگامی که هیچ گزینه ی آماده ای وجود ندارد،تصمیم گیری خلاقانه راهی به جلو فراهم می کند.این کار روش خلاقانه ای برای شفاف اندیشیدن در دنیایی پیچیده است.

   

   

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.