سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

   

  یکی از علائم و نشانه‎های آشکار استرس، نفس نفس زدن و احساس تنگی نفس است. همانطور که می‎دانید تمرینات نفس‎گیری که در مکاتبی چون ذن یا یوگا وجود دارد در جهت کسب آرامش و تمدد اعصاب ایجاد شده است. استادان و مربیان در این مکاتب، تمرینات نفس‌گیری را برای افزایش هوشیاری، آگاهی و ورود به جریان سیال ذهن اجراء می‎کنند.

  برای پی بردن به شیوه‌ی صحیح تنفس، "دکتر آلیسون مک‌کونل" کارشناس تنفس، "ربکا پاچکو" مربی یوگا و دکتر اِلن لنگِر "روانشناس" توصیه‌هایی را ارائه می‎دهند که با عمل به آنها میتوان ذهن را آرام کرد. البته تسلط بر تمرینات نفس‎گیری نیاز به تمرین و پشتکار دارد.

  شما می‎توانید این تمرینات را در طی روزهای پیش از سخنرانی برای کنترل نگرانی و دلهره و ایجاد آرامش انجام دهید.

  حیات انسان به تنفس وابسته است، هر دم که فرو می‎بریم یا بازدمی که برمی‎آوریم در کنشها و واکنش‎های ذهنی و جسمی ما تأثیرگذار است. اگر دم و بازدم ما جویده جویده و منقطع باشد، جسم و ذهن با احساس فشار و بار روانی منفی مواجه می‎شود. تنفس منظم و درست، باعث عملکرد بهتر ذهن و بدن می‌شود، فشار خون را پایین می‌آورد و با ایجاد آرامش، استرس را کاهش می‌دهد.

   تنفس تامین‌کننده‌ی اکسیژن مورد نیاز بدن و دفع‌کننده‌ی دی‌اکسیدکربن است. شاید به همین سبب سعدی هر دم و بازدم را مُمدّ حیات و مفرح ذات می‌داند. تنفس صحیح از سرفصل‌ها و اصول تمرینات آرامش ذهن، یوگا و مدیتیشن است.

   

  ۱. ساما ریتی یا تنفس یکسان

  ساماریتی یا تنفس یکسان

  برای سالم ماندن باید در بدن تعادل ایجاد شود و این تعادل با نفس‎گیری و تنفس صحیح رابطه‌ای تنگاتنگ دارد. یکی از تکنیک‎های کنترل دم و بازدم، تمرین "تنفس یکسان" است. در این تمرین، مدت زمان دم و بازدم با هم برابر بوده و هر کدام تا ۴ شماره طول می‌کشد و این تنفس از طریق بینی انجام می‌شود. تنفس از طریق بینی، اصطکاکی طبیعی در برابر جریان هوا ایجاد می‌کند. البته با ممارست در تمرینات می‎توانید به منظور آرام کردن سیستم عصبی، افزایش میزان تمرکز و کاهش استرس، هر تنفس را به ۶ تا ۸ شماره می‌رسانید.

  شما می‎توانید این تمرین ساده را در هر زمان یا مکانی که دوست دارید انجام دهید، امّا اگر بتوانید پیش از خواب آنرا امتحان کنید، تأثیرات شگفت‎انگیزش را بهتر درک می‎کنید. ربکا پاچکو درباره فواید این تمرین می‎گوید: «برای افرادی که با معضل بدخوابی یا کم خوابی مواجه هستند، تمرین تنفس یکسان می‎تواند آنها را از افکار مشوش و پریشان حالی موقع خواب رها کند و در نهایت آرامش به خواب بروند».

   

  ۲. تمرین نفس‎گیری از دیافراگم

  یک دست را روی قفسه سینه و دست دیگر را بر روی شکم خود بگذارید. از طریق بینی نفس عمیق بکشید. برای ایجاد کشش در شش‌ها، دیافراگم (نه قفسه‌ی سینه) باید کاملاً به وسیله‌ی هوا منبسط شود، به گفته‌ی دکتر مک‌کونل: « انجام این روش ساده با ۶ تا ۱۰ نفس عمیق و آرام در هر دقیقه امکانپذیر است که به مدت ۱۰ دقیقه در هر روز برای کاهش سریع ضربان قلب و فشار خون انجام می‌شود». این تمرین را برای ۶ تا ۸ هفته انجام دهید و از اثرات آن در درازمدت بهره ببرید. قبل از انجام سخنرانی یا هر رویداد استرس‌زای دیگری می‌توانید از این روش استفاده کنید.

  نفس‎گیری از دیافراگم

  در عصر تکنولوژی برخی ابزارها بوجود آمده‎اند که حتی می‎توانند نفس‌گیریهای شما را اندازهگیری کنند و به شما گزارشی در این باب بدهند. از جمله این نرم‎افزارها برای آموزش تنفس صحیح، میتوان به نرم افزار «عمیق نفس بکش» breathe strong app) ) اشاره کرد. این نرم‌افزار‌ برای کاربران این امکان را فراهم آورده تا در هر کجا که هستند تنفس خود را اندازه بگیرند.

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.