سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  طبق قوانین ارتباطی،در هر تعاملی،از مصاحبه ها و کنفرانس های شغلی تا مهمانی ها و قرار ملاقات های شخصی؛ 58 درصد موفقیت افراد به زبان بدن بستگی دارد و در این بین نکاتی وجود دارد که باعث ضرر به فرد می شود.

  1- شل ایستادن و یا لمیدن
  پشت خمیده و یا شانه های افتاده،نشان فردی ناچیز و ضعیف و بی اعتماد به نفس می باشد و لمیدن رو به عقب بر روی صندلی، تصور آن است که فرد به شدت بی قید و بی خیال است و علاقه ی چندانی به فعالیت در جریان ندارد و در مطالعات علمی این امر ثابت گشته که این دو عامل موجب تضعیف روحیه و عزت نفس می شود.


  2- بی دقتی در ارتباط با طرز قرار دادن پاها
  طرز قرار دادن پاها در هنگام نشستن تا حد زیادی ریشه در ناخودآگاه دارد و به همین علت اراده و سلطه بر روی آن دشوار می باشد،اما بی دقتی در ارتباط با این موضوع،موجب می شود تا طرف مقابل از اصول نشستن فرد به احساس نا امنی،حالات ذهنی و نیت های پنهانی پی ببرد.
  همچنین طرز قرار گیری پاها در هنگام نشستن می تواند حامل پیام های شخصیتی باشد.
  -  نزدیک کردن زانوها به هم و دور کردن قسمت پایینی پاها از هم،به گونه ای که سر انگشتان دو پا روبه روی هم و پاشنه ی پاها دور از هم باشند،نشان دهنده ی کودکانگی،ناامنی و خیال پردازی ست.
  -  انداختن یک پا روی دیگری نشان دهنده ی حالت تدافعی،غیر صمیمی و کوته فکری ست.
  -  اشخاصی که بر خلاف مورد اول زانوهای خود را از هم دور و پاشنه ی دو پا را به هم نزدیک می کنند،شخصیتشان به گونه ای به نظر میرسد که گویا افرادی با اهمیت و دارای قدرت تسلط و چیرگی می باشند. این طرز نشستن همچنین نشان دهنده ی غرور و تکبر است و معمولا مناسب جلسات رسمی نمی باشد و بی ادبانه تلقی می گردد.
  -  قرار دادن پاها موازی با هم حالتی خنثی دارد که فرد را شخصی آرام و گشاده نشان می دهد
  -  و در خانم ها چسباندن پاها به یکدیگر و کج نهادن آنها نشان جذابیت و ادب آن ها می باشد.


  3-  زیاده روی در حرکات دست
  بخش مهمی در زبان بدن حرکات دست می باشد.حرکت دادن دیوانه وار دست ها در هوا در هنگام صحبت نشان نداشتن اعتماد به نفس و غیر حرفه ای بودن آن ها می باشد.حرکات ناشی از اضطراب مانند شکستن قولنج انگشتان دست،بازی با موها یا جویدن ناخن و لب بر احساساتی همچون اضطراب  و ناامنی دلالت دارند.


  4-  دست به سینه نشستن و یا ایستادن
  این بروز نمایانگر حالتی تدافعی ست که نشانگر آن است که نه تحت تاثیر قرار گرفته شده و نه علاقه مند می باشد.اما اگر دست ها در راستای بدن قرار گرفته شود،به طرف مقابل القا خواهد کرد که پذیرای گفت و گو می باشد.همچنین قرار دادن دست ها در پشت،نشان دهنده ی برتری،قدرت و اعتماد و به نفس است.البته در برخی از مطالعات علمی نشان داده شده است که دست به سینه نشستن یا ایستادن در هنگام انجام وظایف دشوار شاید نشان دهنده ی ثبات قدم بیشتر باشد.


  5- شل دست دادن
  فشار دست در هنگام دست دادن از اهمیت به سزایی برخوردار است.اشخاصی که شل دست می دهند،ممکن است بدون قدرت و بی اعتماد به نفس دیده شوند.از طرف دیگر،اگر بیش از اندازه محکم دست بدهد،شاید پرخاشگر به نظر رسد.


  6- تماس چشمی
  پرهیز از تماس چشمی در جلسات کاری موجب می گردد که ناآماده و یا غیرحرفه ای به نظر رسد.همچنین این رفتار در مهمانی ها و قرارهای شخصی نشان دهنده ی احساس ناامنی و ریا کاری ست.البته تماس چشمی بیش از حد نیز می تواند بر گستاخی ،تهدید و خصومت دلالت داشته باشد.


  7- بازی با گوشی همراه
  بازی با موها،دست ها،گوشی همراه و یا هر وسیله ی دیگری موجب میگردد که به ارتباط با فرد مقابل توجه کافی صورت نگیرد و حواس پرت شود.نشانگر آن است که فرد ضعیف و فاقد تمرکز است.


  8- بازی نامناسب با دست ها و یا انگشتان
  حرکاتی مانند مالیدن کف دست ها به هم و یا چسباندن نوک انگشتان دو دست به یکدیگر باید با احتیاط به کار گرفته شود زیرا چنین حرکاتی امکان دارد به طرف مقابل القا کند که قصد فریب دادن وجود دارد و یا در تلاش قانع کردن  تحمیل افکار خود می باشد.


  9- لبخند نزدن
  لبخند و تکان سر از جمله نشانه های غیر کلامی تاثیرگذاری می باشد که به ویژه بر خوب گوش دادن دلالت دارد.اگر به اطرافیان لبخند زده شودموجب میگردد احساس امنیت کنند.شاید گاهی دیگران به طرز قرار گرفتن دست ها و پاهای فرد مقابل اعتنایی نکند.اما اطمینان حاصل شود که حالات چهره از چشم شخصی پنهان نخواهد ماند.از طرفی لبخند موجب میگردد که شخص نیز حس بهتری داشته باشد.


  10- پرهیز از حرکات آینه ای
  حرکات آینه ای و یا به عبارتی تقلید از حرکات طرف مقابل باعث خواهد شد که به تفاهم و همدلی رسیده شود.این تکنیک همچنین باعث شکل گیری اعتماد و عمیق تر شدن گفت و گو می شود. مطالعات علمی نشان داده است که انجام این تکنیک برای مردان دشوارتر است،اما این زنان هستند که بیشتر از مردان تحت تاثیر حرکات آینه ای طرف مقابلشان قرار می گیرند.

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.