aparat email instagram

   

  tel

  هر شخصی که در شغل خود احساس مسئولیت داشته باشد، به ارتقای شغلی امیدی دارد، که یک روز این امر محقق شود و حتی بعضا هر وظیفه ای که به او محول میشود را قدری فراتر از حد انتظار کارفرما انجام می دهد.اما صرف اینکه آن شخص برخی از ویژگی های کارمند نمونه را دارد، به این معنی نیست که کارفرما حتما آن ارتقای شغلی یا افزایش حقوق را که شایسته آن است به او دهد. زیرا عوامل دیگری مانند زبان بدن نیز در این امر موثر هستند.

  امکان دارد، بدون آنکه فرد متوجه باشد دائم دست های خود را در هم گره کرده و یا در صندلی خود فرو رفته است؛ شاید این نکته های ظریف در منزل و یا در جمع دوستان مسئله ی پر اهمیتی محسوب نشود، اما در محل کار می تواند باعث شوند که فرد مضطرب و یا بی کفایت به نظر برسد. شاید هم متوجه نباشد که چه اشتباهاتی در زبان بدن خود مرتکب شده است! در ادامه 19 اشتباهی که برای پیشرفت شغلی باید از آن ها دوری کرد، معرفی شده است.


  1-  فرو رفتن در صندلی
  فرو رفتن در صندلی نه تنها برای کمر ضرر دارد، بلکه باعث ایجاد حس حقارت و بی اهمیتی می شود.
  اگر فرد در محل کار خود دائم در صندلی فرو رود، کارفرما و یا سایر کارمندان امکان دارد تصور کنند که او به شغل خود اهمیت نمی دهد و یا در محل کار خود بیش از حد ممکن راحتی خاطر ندارد.

  راه حل چیست؟
  انتخاب میزهای ایستاده.این میزها نه تنها موجب میگردند شخص صاف بایستد، بلکه می تواند باعث شود تا دیگران باور کنند او به شغل خود تعهد روز افزونی دارد.


  2- پشت چشم نازک کردن
  این رویکرد، رویکردی گستاخانه و نشانه ی عدم تحمل فرد برای شنیدن سخنانی ست که باب میل او نیست و یا به نظر او مضحک و احمقانه و تکراری می آید.


  3- گره کردن دست ها یا پاها
  شاید زمانی که فرد در جلسه مشغول گوش کردن به کارفرما هست، گره کردن و روی هم انداختن دست ها و پاها موجب شوند احساس راحتی کند، اما امکان دارد این رفتار غیر کلامی به اطرافیان انرژی منفی دهد. برای نمونه، شاید دیگران با او ارتباط برقرار نکنند، زیرا می پندارند او حالت دفاعی دارد و یا لجوج هست و یا احساس صمیمیتی با آن ها ندارد.هیچ شخصی چنین برخوردهایی را دوست ندارد.


  4- تجاوز به حریم شخصی
  فرد خواه با همکار خود فوق العاده صمیمی باشد و خواه نباشد، در هر حال بهتر است درباره ی موضوع شغلی، فاصله ی مناسب را با دوستان و همکاران در محل کار و البته کارفرما حفظ نماید.اگر این فاصله رعایت نشود، موجب میشود آن شخص احساس ناراحتی کند و حتی حضور فرد را نوعی تهدید بداند.بهترین قانون که می توان در چنین مواقعی رعایت کرد چیست؟ حدود 1 تا 5/2 متر فاصله ی بین میان شخص و کارفرما می باشد.


  5- عدم تکرار حرکات همکاران
  تکرار حرکات همکاران، شانس فرد را برای ایجاد رابطه ی مثبت با آن ها افزایش می دهد.زیرا مانند آینه عمل کردن، گفت و گوهای عمیق تری با دیگران می سازد که در بلند مدت باعث اعتماد به بیشتر آن ها به شخص می شود.


  6-  برقرار نکردن ارتباط چشمی
  قانون عدم قطع ارتباط چشمی را در هنگام مصاحبه کار همگان آگاهند اما همین رویکرد را می بایست در گفت و گوهای کاری نیز در نظر گرفت. اگر شخصی شانس خود را برای داشتن گفت و گوهای بهتر با دیگران در محل کار افزایش دهد، زمانی که در حال صحبت است، به چشمان او نگاه کردن موجب ایجاد ارتباطی قوی میان هردو می شود.


  7- شل دست دادن
  نوع دست دادن در مناسبات کاری اهمیت زیادی دارد،البته توصیه می شود هنگام دست دادن، دست همکار به سوی خود کشیده نشود یا آن قدر محکم دست داده نشود که استخوان شخص احساس آزردگی کند،اما باید وضعیت خوبی داشته باشد،برقراری ارتباط چشمی و خوب و محکم دست دادن به معنای وضعیت خوب قلمداد می شود.


  8- یواشکی وارد شدن
  اولین برخورد از اهمیت به سزایی برخوردار است.زمانی که شخص واردیک اتاق  و یا جلسه می شود، می بایست سلام دهد.حتی اگر دیرتر از بقیه آمده است اما نباید فراموش کند. میتوان لبخندی زد و یا سری تکان داد.


  9- کسل به نظر رسیدن
  نگاه به ساعت، نقاشی های بی هدف بر روی کاغذ، آه کشیدن پشت میز! همه این چیزها می تواند به کارفرما نشان دهد که فرد در محل کار کسل است،حتی زمانی که خود تصور نمی کند حواس اشخاصی جلب او باشد.
  رفتارهای غیرکلامی مسئول 55 درصد از پیام هایی هستند که مخابره می شوند.اگر شخص کسل هست، باید قدمی بزند و یا از هکاران خود بپرسد احتیاج به کمک دارند و یا خیر.


  10- انجام حرکات عصبی
  قلنج شکستن، بازی با مو،جویدن ناخن و لب، همگی نمونه هایی از حرکت عصبی هستند.
  شاید انجام این این کارهای کوچک در منزل مانعی نداشته باشد، اما در نزد کارفرما و یا همکاران می تواند از اعتبار فرد بکاهد و موجب شود دیگران بپندارند او مضطرب و بی کفایت است.از همکاری صمیمی می بایست خواست، زمانی که ناخودآگاه مشغول انجام یکی از این تیک های عصبی هست، به او اشاره کند.هر قدر کمتر عصبی بود،آرام تر و مطمئن تر به نظر می رسد، رفتاری که همیشه موجب پیروزی می گردد.


  11-  تکیه دادن به دیوار یا مبلمان
  صاف ایستادن موجب می گردد، دیگران بدانند که او هوشیار است و اعتماد به نفس دارد.فاصله ی پاها را به اندازه ی عرض شانه نگه داشته شود و به چهار ستون بدن تکیه زده شود.


  12- لبخند زدن
  لبخند داشتن یکی از آسانترین راه ها برای انتقال اعتماد به نفس است.با این رویکرد می توان تعهد را به کار نشان داد.


  13-  پنهان کردن دست ها
  پنهان کردن دست ها در هنگام گفت و گو می تواند نشان دهنده ی غیر قابل اعتماد بودن باشد.به علاوه اینکه استفاده ی از دست ها موجب می شود، دیگران به فرد گوش دهند.
  باید کف دست ها باز و به سمت بالا باشد تا قابل اعتماد و شفاف دیده شود.


  14- نگاه کردن به ساعت
  نگاه به ساعت به صورت بیش از حد ممکن، پیام بی حوصلگی را مخابره می کند و امکان دارد بی احترامی تلقی شود.


  15- استفاده از حرکات اغراق آمیز
  بیان نظرات با نشان دادن حرکات اغراق آمیز، نشان دهنده ی غیر حرفه ای بودن و عدم اعتماد به نفس می باشد.این نوع رفتارهای غیر کلامی را در حداقل ممکن باید نگه داشت، مگر آنکه فرد با دوستان نزدیک در حال تفریح و خوش گذرانی باشد.


  16- روی برگرداندن از حضار در جلسات کاری
  اگر بدن به سوی حضار نباشد، این احتمال وجود دارد که فرد،  بی توجه یا حتی گستاخ به نظر می رسد.شانه ها و بدن خود را می بایست در به سمت گروه برگرداند.


  17- استفاده ی مداوم از تلفن
  استفاده از تلفن همراه در محل کار، به ویژه در جلسه، بی احترامی به شخصی ست که صحبت می کند.باید سعی کرد رابطه ی خود با تلفن در حداقل ممکن نگه داشته شود و اگر باید در نزد همکار از آن استفاده شود، پیش از آنکه مشغول آن گردد،از وی عذرخواهی صورت گیرد.


  18-  خساست در سر تکان دادن
  لبخندها و سر تکان دادن های ساده اغلب می توانند به عنوان حرکات غیر کلامی قدرتمندی محسوب شوند که موجب گردد دیگران بدانند فرد فعالانه در حال گوش دادن است .


  19- کناره گیری از همکاران
  در هنگام اغاز یک شغل جدید، خجالت امری طبیعیست، اما نباید میان خود و همکاران جدید، فاصله ای انداخته شود،چرا که ممکن است به نظر برسد فرد نمی خواهد جزئی از گروه باشد.

   

   

   

  نوشتن دیدگاه


  تصویر امنیتی
  تصویر امنیتی جدید

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.