سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  3 مهارت کلیدی در ارتباط چشمی

   

  نگاه کردن به دیگران و برقراری تماس چشمی از ارکان و اصول مهم ارتباطی است. وقتی شما با کسی تماس چشمی برقرار نکنید، قادر به ایجاد ارتباط موثر هم نخواهید بود. اما ما باید چگونه به دیگران نگاه کنیم تا بتوانیم اثرگذارترین تصویر ذهنی را در طرف رابطه ایجاد کنیم؟ چگونه است که بسیاری از افراد تجربه های متفاوتی از نگاه دیگران دارند؟ چرا بعضی متهم به نگاه بد یا خودخواهانه می شوند؟ در این مقاله در حوزه زبان بدن به بررسی نحوه نگاه کردن به دیگران و جغرافیای چهره افراد می پردازیم.

  تمامی برداشت ها و تصاویر ذهنی که نسبت به شما در طرف رابطه به علت طرز نگاه ایجاد می شود، به محدوده جغرافیایی چهره افراد مربوط می شود که شما در آن قاب به طرف رابطه نگاه می کنید. محدوده های مختلف جغرافیای چهره افراد به شما این امکان را می دهد که به آن ها نگاه معمولی، نگاه حاکی از قدرت و تسلط و یا نگاه صمیمانه و محبت آمیزی داشته باشید.

   

  1-نگاه معمولی:

  نگاه کردن به منطقه مثلثی شکل بین چشم ها و دهان

   

  3 مهارت کلیدی در ارتباط چشمی

   

  نگاه کردن به این منطقه از صورت به شما این امکان را می دهد تا یک نگاه امن و حرفه ای به طرف مقابل داشته باشید. این نوع نگاه کوچکترین سوءظنی در طرف رابطه نسبت به شما ایجاد نمی کند و به آن ها احساس امنیت و آرامش می دهد. شما باید در محیط کاری و در مراودات حرفه ای و در بسیاری از موارد دیگر، این نوع نگاه را انتخاب کنید تا به عنوان فردی کاملا حرفه ای و آشنا به آداب معاشرت شناخته شوید.

  نکته مهم در مورد طرز نگاه کردن، مربوط به نحوه نگاه کردن مردان به زنان است. این مورد است که معمولا مشکلات، ابهامات و سوءظن های ارتباطی را باعث می شود. به همین علت است که به آقایان توصیه می شود در تمامی ارتباطات موثر خود با زنان، از این نگاه استفاده کنند. این نوع نگاه، باعث می شود تصویر ذهنی زیبایی از شما به عنوان یک مرد در ذهن هر زنی نقش ببندد.

   

  2- نگاه صمیمانه:

   این نگاه در واقع مربوط به ناحیه بین چشم ها و قسمت پایین چانه تا بخش های پایین تر مانند ناحیه سینه را در بر می گیرد. این نوع نگاه بین افرادی اتفاق می افتد که از صمیمیت، رفاقت و دوستی برخوردارند، گو اینکه به آقایان توصیه می شود حتی در روابط صمیمانه و دوستانه هم نسبت به زنان و دختران از نگاه نوع اول استفاده کنند تا دوستی مورد اعتماد، امین و چشم پاک تصور شوند.

   

  3 مهارت کلیدی در ارتباط چشمی

   

  در دیدارهای دوستانه و صمیمانه این ناحیه مثلثی بین چشم ها و سینه است و در نگاه کردن دو غریبه ناحیه بین چشمها و پایین تنه است. علت نگاه به پایین تنه در مواجهه افراد غریبه باهم جهت تشخیص جنسیت است. بسیاری از تحقیقات نشان داده است که افراد غریبه برای تعیین جنسیت وقتی به هم می رسند به صورت ناخودآگاه به پایین تنه نگاه می کنند. البته در این موارد هم به آقایان توصیه می شود در مواجهه با زنان بسیار مراقبت کنند تا متهم به نگاه بد و چشم چرانی نشوند.

   

  3- نگاه حاکی از قدرت:

  شخصی را تجسم کنید که یک چشم سوم وسط پیشانی دارد و از بین مثلث سه چشم به دیگران نگاه می کند.

   

  3 مهارت کلیدی در ارتباط چشمی

   

  این نوع نگاه برای زمانی استفاده می شود که شما قصد داشته باشید تسلط و قدرت خود را به طرف مقابل نشان دهید. نگاهی که همه شما تجربه کرده اید. نگاه هایی که معلمان به دانش آموزان، مدیران به کارمندان، پدران به فرزندان میکنند تا بتوانند قدرت و تسلط خود را به طرف مقابل نشان دهند. این نوع نگاه حس خوبی به طرف مقابل نمی دهدف بنابراین تا زمانی که این نوع نگاه ضرورت ندارد از آن پرهیز کنید.

   

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.