سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

   

   

  اگر به کاری مشغولید و یا موقعیت اجتماعی ممتازی دارید، زبان بدن به شما کمک می کند که به موفقیت بیشتری دست پیدا کنید، به یک فرد اثر گذار تبدیل شوید و دیگران را مجذوب و مسحور جذابیت های رفتاری خود کنید. می توانید روی دیگران تاثیر بگذارید و زمینه رشد و پیشرفت همکاران خود را فراهم کنید. در این مقاله به بررسی 12 زبان بدن که برای تضمین موقعیت شغلی خود به آن ها نیاز دارید می پردازیم.

  1- راست قامت بایستید، با وقار قدم بزنید و فضا را در اختیار بگیرید:

   

   

  وقتی می خواهید برای کارمندان خود جلسه بگذارید و یا با آن ها صحبت کنید، اگر در اتاق کنفرانس جلسه دارید و یا در محیط کاری امکان قدم زدن و حرکت دارید، بلند شوید، سر و سینه خود را کمی جلو بدهید و سر خود را راست و کمی به سمت بالا بگیرید و شروع به صحبت کنید. در ارتباطات انسانی، زمانی که کسی ایستاده است نسبت به افرادی که نشسته اند از موقعیت برتری برخوردار است و حس اعتماد به نفس و تسلط و مهارت بیشتری را به دیگران القا می کند. قدم زدن در فضای کاری این حس را به دیگران می دهد که این فضا به شما تعلق دارد و قوانین و باید و نبایدهای این فضا را شما مشخص می کنید. وقتی قدم می زنید سعی کنید از آهسته قدم بزنید و بلند گام بردارید. هر دو این موارد حس مهارت و تسلط و حرفه ای گر ی را به دیگران منتقل می کند و شما را فردی قابل اطمینان و قابل اتکا به دیگران نمایش می دهد.

  اگر در جایی ثابت بایستید و پاهای خودر ا هم بسته نگه دارید، به نظر مدیر مردد و نامطمئنی می رسید که توانایی تصمیم گیری و تصمیم سازی ندارد. اگر در جایی ثابت هم ایستاده اید، سعی کنید پاهایتان کمی از هم فاصله داشته باشد تا مطمئن تر به نظر آیید. دستهای خود را در کنار بدن و نزدیک پاهایتان بگیرید و هنگام صحبت کردن سعی کنید از دست هایتان هم استفاده کنید.

   

  2- با صدای آرام صحبت کنید:

  کیفیت صدای شما تاثیر بسزایی روی دیگران دارد. اگر تمرین های منظم صداسازی انجام بدهید، خواهید دید کیفیت مناسب صدای شما چه تاثیر شگرفی می تواند روی دیگران داشته باشد. مردم کسی را که دارای صدای با کیفیتی است، مدیر قابل تر و شایسته تری می دانند و صحبت ها و رهنمود های او را راحت تر می پذیرند و اجرا می کنند.

  با صدای آرام صحبت کنید ولی قوی و محکم. افرا معمولی وقتی آرام صحبت می کنند به دلیل کیفیت پایین صدایشان، دیگران صدای آن ها را نمی شنوند، ولی کسانی که تمرین های فن بیان و صداسازی را انجام داده اند، به راحتی می توانند با صدایی آرام اما رسا و شفاف صبت کنند.

  قدرت صدای شما به راحتی می تواند دیگران را تحت تاثیر قرار دارد و جذابیت و اثرگذاری برای شما به ارمغان بیاورد. از هر فرصتی برای تمرین های فن بیان و صداسازی استفاده کنید تا بتوانید با ارتقای کیفیت صدای خود، زمینه موفقیت و رشد و توسعه کسب و کار خود را فراهم کنید.

   

  3- با استفاده از ژست های مناسب، اعتماد به نفس و قدرت حرکت و انگیزش را به زیر مجموعه خود تزریق کنید:

   

   

  زبان بدن شما و ژست ها و حالت های نشستن، راه رفتن، استفاده از دستها و پاها،  میتواند حس اعتماد به نفس ، قدرت و تحرک را به مجموعه شما منتقل کند. اگر این زبان بدن با جملات و کلام انگیزشی و قدرتمند همراه شود تاثیر صدچندانی را در افراد به جای می گذارد. همه وجود خود را مملو از قدرت و نیرو کنید و آن را به مجموعه خود تزریق کنید.

  تحقیقات انجام شده در موسسه بازاریابی و تجارت دانشگاه هارورد و کلمبیا نشان می دهد ژست قدرتمند گرفتن (دست های خود را پشت سر خود بگذارید و آرنج ها را از هم باز کنید، پاهای خود را روی میز بگذارید و یا بایستید و پاها را از هم باز کتید) به مدت 2 دقیقه می تواند منجر به افزایش هورمون تستسترون (هورمون قدرتمندی مردان) و میزان کمتر منجر به افزایش هورمون کورتیزول (هورمون ضد افسردگی) شود. این کار را قبل از ملاقات مهم کاری یا تجاری خود انجام دهید و خواهید دید در جلسه مطمئن تر به نظر خواهید رسید و احساس قدرتمندتری را تجربه خواهید کرد. ای ژست هم به مردان و هم به زنان این حس را می دهد و آرامش توام با اعتماد به نفس بیشتری را تجربه خواهید کرد.

   

  4- ارتباط چشمی:

   

   

   شاید شما کمرو باشید یا کمی خجالتی باشید و یا به فرهنگی تعلق داشته باشید که به شما آموخته اند که در چشم بزرگتر و یا کسی که از شما قوی تر است نگاه کردن، رفتار درستی نیست، ولی تجربه کاری، ارتباطی و تجاری در بسیاری از کشورهای دنیا نشان می دهد که آن ها از شما انتظار دارند حداقل 50 تا 60 درصد تماس چشمی خود را با آن ها حفظ کنید. یک راهکار ساده اینست که وقتی به مهمانی خوش آمد می گویید آنقدر در چشمان او نگاه کنید تا رنگ چشمانش را متوجه شوید.

   

  5- هنگام صحبت کردن از دست ها و میمیک چهره خود برای انتقال مفاهیم استفاده کنید:

   

   

  اگر شما موقع صحبت کردن از حرکات دست و حرکات لب و دهان و چشم و ابرو استفاده نکنید، تاثیر کلام شما به شدت کاهش پیدا می کند. اگر در مورد انگیزش و قدرت صحبت می کنید، مخاطبان شما باید قدرت و انگیزش را در صدای شما، دستان شما و در چهره شما ببینند تا بتوانند خود را کاملا در اختیار شما قرار دهند و به حرف های شما ایمان بیاورند. اگر بین آنچه که می گویید و تصویری که دیگران از شما می بینندف هماهنگی وجود نداشته باشد، گویی که شما هیچ نگفته اید.

  6- از ژست های باز استفاده کنید:

   

   

   

  منظور از ژست های باز حالت هایی است که دست ها از هم باز هستند و همینطور پاها. این ژست ها علاوه بر حس اعتماد به نفس، تسلط و مهارت، پیامی که به طرف مقابل می دهد این است که شما چیزی برای پنهان کردن ندارید و با او صادق هستید. این پیام ها در ادامه ارتباط، نقش بسیار حساس و حیاتی دارد.

   

  7- در هنگام سکوت و گوش دادن به صحبت های دیگران می توانید از زبان بدن گنبد استفاده کنید:

   

   

  اگر سخنرانان، رجال سیاسی و یا افراد قدرتمند را دیده باشید که در هنگام گوش دادن به صحبت های دیگران به چه میزان باوقار و قدرتمند به نظر می رسند، یکی از مهمترین دلایل آن استفاده از زبان بدن گنبد است. در این حالت پیامی که این زبان بدن برای دیگران دارد، وقار و قدرت و اقتدار است. گو اینکه شما همه چیز را می دانید و کاملا مسلط و قدرتمند در مورد موضوع مورد مذاکره هستید. خود را بالاتر از دیگران می دانید و از اعتماد به نفس کافی برخوردار هستید.

   

  8- از انجام هر گونه حرکات عصبی پرهیز کنید:

   

   

  همه ما وقتی تحت فشار قرار میگیریم، ناآگاهانه از خود رفتارها و حرکات عصبی بروز می دهیم. انگشتانمان را می شکنیم، دست هایمان روی میز روع به ضربه زدن می کند، پاهایمان به هم قلاب می شود و شروع به تکان خوردن می کند. با جواهرات، ساعت، انگشتر، موبایل یا سایر وسایل شروع به بازی می کنیم و .... همه این رفتارها و حرکات فقط به اعتبار شما آسیب می زند و شما را فردی عصبی مزاج و ضعیف نشان می دهد. در چنین زمان هایی یک نفس عمیق بکشید، کف دست های خود را آرام روی میز قرار دهید، کف پاهای خود را روی زمین قرار دهید و ژست مطمئنی را به خود بگیرید.

   

  9- لبخند بزنید:

   

   

  لبخند اثر مهمی بر انسان دارد. مغز انسان چهره های شاد و خندان را نسبت به سایر چهره ها ترجیح می دهد. لبخند زدن نه تنها احساسات دیگران را تحریک می کند بلکه این پیام را نیز به طرف های رابطه می دهد که شما در دسترس و قابل اطمینان و اتکا هستید.

   طی تحقیقاتی که در دانشگاه دوک انجام شده است ثابت می کند چرا ما افرادی که به ما لبخند می زنند را بیشتر به یاد می آوریم و برای ما به یادماندنی تر هستند. محققان با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی دریافتند یک مرکز پاداش در مغز وجود دارد که زمانی که شما نام افرادی را به آن ها یادآوری می کنید که به آن ها لبخند زده اند، این مرکز فعالیت بیشتری از خود نشان می دهند.

  وقتی به کسی علاقه دارید و او را دوست دارید، تقریبا همیشه به او لبخند می زنید. وقتی شما از کسی لبخند دریافت می کنید، احساسات عاطفی شما دچار تغیرات مثبتی می شود.

   

  10- درست و صحیح دست بدهید:

   

   

  دست دادن از مهارت های بسیار مهم و کلیدی در ارتباط موثر است. دست دادن اصولی و درست می تواند از شما یک فرد کاریزماتیک و قدرتمند بسازد و البته اشتباه در این موارد، می تواند هزینه ها و شکست های فراوانی را برای شما به ارمغان بیاورد. برای یادگیری اصول صحیح دست دادن می توانید به مقاله زبان بدن دست دادن مراجعه کنید.

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.