سخنوران

   

  aparat

  email

  instagram

  linkdin

   

  tel

  اگر امروز به‎جای بهانه‎تراشی از حضور در جمع و سخنرانی، واقعاً به دنبال تغییر و اصلاح شرایط درونی خود باشید و برای یکبار هم که شده می‎خواهید اجرایی بدون دلهره و مطمئن را امتحان کنید، تیم سخنوران تمام تلاش خود را خواهد کرد تا بدین آرزوی دیرینه خود دست یابید.

  برخی از روش‎هایی که امروز قرار است با شما در میان بگذاریم در راستای ادامه مطالبی است که درباره نوشتن متنی قوی و خوش ساختار با شما گفتیم:

  1. متنی هوشمندانه برای جلب مخاطب بیافرینید
  جمع‎آوری متنی که سرشار از کلمات پیچیده و احیاناً غیر قابل فهم است، تنها نشان‌دهنده نگاه شما از بالا به مخاطب است و غرور و تکبر سخنران را به نمایش می‎گذارد. در حالیکه اولین ویژگی یک سخنران موفق باید فروتنی و هوش هیجانی مناسب برای ارتباط قوی با مخاطب باشد. حاضران در سالن باید شما را به چشم یک دوست دانا ببینند، نه یک سخنران مدعی، متکبر و به ظاهر "همه چیز دان".اگر دائماً افتخارات خود را برای حاضران در سالن به رخ بکشید، قطعاً مورد استقبال چندانی قرار نخواهید گرفت.
   برای ایجاد این فضای صمیمی و دوستانه در سالن می‎توانیداز داستان‎ها، شوخی‎ها و کنایات استفاده کنید. بهتر است داستان‎هایی را برای بازگو کردن انتخاب کنید که بتواند با طنز و کنایه ظریفی که در خود دارند، منظور شما را به‎صورت مستقیم به مخاطب بفهمانند. به یاد داشته باشید مخاطبان بیش از هرچیز از نصیحت مستقیم گریزان و فراری هستند؛ پس تا جائیکه می‎توانید منظور خود را با داستان و حکایت و طنز و شعر بیامیزید.  2. به چیدمان جملات خود توجه کنید
  برای داشتن متنی گیرا و هیجان برانگیز نیاز به کمی مبالغه در جمله بندی‎های خود دارید؛بنابراین بهتر است ازافعال، صفات برتر و عالی و یا قیدهای محسوس استفاده کنید، تا متن شما چشمگیرتر باشد. به طور مثال به جای گفتن جمله‎ی" ما نسبت به محیط زیست بی توجه هستیم"بگوییم:"محیط زیست ایران در حال حاضر با بحرانی جدی و همه جانبه روبرو است".حتیگفتن جمله‎ی ساده‎ای مانند"ما هرچه سریعتر این مشکل را رفع و رجوع می‎کنیم" تاثیرگذارتر از جملاتی مثل "ما می‎توانیم مشکلات را حل کنیم" است. حضار ممکن است تمام سخنان شما را به یاد نیاورند، ولی حس خوبی که در آن ها ایجاد کرده اید، فراموش نخواهد شد.

  3. از همین حالا شروع کنید
  زمان آنقدر با سرعت در حال سپری شدن است که دیگر جائی برای تاخیر و درنگ در انجام مقاصد ما نمی‎گذارد. پس هرچه زودتر برای آنچه واقعاً می‎خواهید دست به‎کار شوید. هنگامی که یک سخنرانی در یوتیوب قرار می‎گیرد،یعنی آن سخنرانی موفق بوده است. استیو جابز،در سال 2005 همین کار را انجام داد. فقط همین، نه چیز بیشتری. او با اینجمله شروع کرد: “امروز قصد دارم سه داستان درباره‎ی زندگی‎امبرای شما تعریف کنم. فقط همین. سه داستان.”


  بنابراین بدون مِن مِن کردن و عذرخواهییا عباراتی چون ” می می‎خواهم…”یا“از شما متشکرم” تنها درباره‎ی چیزهای اصلی سخن بگویید. در لحظه سخنرانی کاملاً آگاهانه حضور ذهن داشته باشید و بدون وقفه و بدون لحظه‎‎ای استراحت کارتان را به انتها برسانید.مخاطبان شما به‎خاطر شنیدن سخنرانی شما آمده‎اند؛ نه اینکهبدانند شما چگونه فکر یا احساس می‎کنید.

  4.  همه مطالب را به‎صورت خلاصه بنویسید
  ساختن یک سخنرانی ذهنی، کار طاقت فرساست. حتی اگر متن ذهنی شما تمامی مباحث را پوشش دهد،هنگام سخنرانی ممکن است به‎خاطر استرس این مطالب را بصورت تکه تکه و جدا از هم بیاد بیاورید. پس از تمام نکات مهم یادداشت‎برداری کنید.


  شما باید مقدمه، بدنه و نتیجه گیری واضحی داشته باشید. مقدمه و نتیجه‎گیری، هر دو باید مختصر باشند و نتیجه‌گیریتأکیدی مجدد بر روی مقدمه داشته باشد.

   

   

  (امتیاز 0 از 1 رای)

  نظر خود را اضافه کنید.

  ارسال نظر بعنوان میهمان

  0
  نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
  • هیچ نظری یافت نشد

  دوره های اموزشی سخنوران

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.